“2. Edirne Ayçiçekleri Tarla Manzaraları Foto Safari Etkinliği” gerçekleştirildi

153

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin organize ettiği “2. Edirne Ayçiçekleri Tarla Manzaraları Foto Safari Etkinliği” gerçekleştirildi. Yerel ürünlerin de tadımın yapıldığı bu etkinlik ayı zamanda yerel lezzetlerin de sergilendiği bir gastronomi turu gibi gerçekleşti.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği’nin organize ettiği “2. Edirne Ayçiçekleri Tarla Manzaraları Foto Safari Etkinliği” gerçekleştirildi.

1962 yılından beri Edirne merkezde Edirne’nin tanıtımı ve turizmin gelişimi için çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşu olan derneğimiz son yıllarda özellikle tarım ve tarıma dayalı turizm üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Edirne’de tarımsal turizmi canlandırmak,ekonomik,tarımsal değerleri daha bilinir hale getirmek ve tarım odaklı kültürel – gastronomi turizmini geliştirmek, Edirne -Trakya’nın vazgeçilmez simgelerinden biri olan ayçiçeğini ve ayçiçeği tarımını gelecek yıllara yönelik görsel hale getirmek, Ayçiçeği tarlalarının görselliğinin ön plana çıktığı haziran-temmuz dönemi muhteşem görüntülerinin turizm ve sanatsal yönünü ön plana çıkarmak ve kullanmak amacıyla “2. Edirne Ayçiçeği Tarla Manzaraları Safari” etkinliği sınırlı sayıda fotoğraf gönüllüsü ile gerçekleştirildi ve gelecek yıllara dönük sürdürebilir şekilde uluslararası etkinlikler dizisinin ilk adımlarını atmak için güzel bir deneyim daha yaşandı.
40 kişilik ekip ve 10 araçlık konvoyla Edirne merkez köyleri Hıdırağa, Menekşesofular, Büyük Döllük, Yolüstü, Büyük İsmailçe, Uzgaç, Eski kadın Köyleri’nde önceden belirlenen tarla platolarında çeşitli temalar ve tarla manzaraları üzerinden fotoğraf çekimleri yapan katılımcılar aşırı sıcağa rağmen eğlenceli vakit geçirip köylerde misafir oldular.

Bu yıl yapılan etkinlik bir gün ile sınırlı olup, gelecek yıllara dönük işbirliğini teşvik etmek,farkındalık kazandırmak amaçlı olarak yapılan etkinlik Covit-19 sürecini yaşadığımız için bir takım önlemlerle gerçekleştirildi. Etkinlik, araçlara ve otobüse sınırlı sayıda katılımcı alınarak, maske, eldiven, dezenfektan önlemi ile yerel dondurma üreticisi Ondo Dondurma önünde firmanın ikramı ile başladı. Sırasıyla tarla platolarını gezen katılımcılar Büyük İsmailçe Köyü’nde ETTDER üyesi işadamı Erhan AKGÜN’ün (Akgün Peynircilik) hazırlamış olduğu Edirne Peynirleri masasını fotoğrafladılar. Burada ayrıca Akgün Peynircilik katılımcılara Trakya lezzetlerinden oluşan bir ziyafet ikramında bulundu.

Yapılan foto safari turunun sonunda ise ETTDER’in işbirliği yaptığı Eskikadın Köyü’nde verilen molada köyde üretim tesisi olan Helles Kurabiye’nin badem ezmesi ve bademli kurabiye ikramı ile çay molası verildi ve köy muhtarlığı ile geliştirilen projeler konuşuldu.

Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği tarafından, organizasyonda emeği geçen Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği adına YK üyemiz Neslihan Çakır, üyelerimiz Çağla Yumuk Mercan,Yiğit Konaklılar, Kader Kavak, Esra Taşkın, Mesut Özder ve Turhan Ülgüdür’e, etkinliği destekleyen Trakya Birlik yönetimine, ETTDER üyesi Erhan AKGÜN’in (Akgün Peynircilik) firmamıza, yerel firmalarımız Ondo Dondurma ve Helles Kurabiye firmalarımıza, tüm katılımcı ve destek ekibine teşekkür edildi.