2014 Seçimlerinde Kırklareli -2-

268

2014 SEÇİMLERİNDE KIRKLARELİ -2-

CHP ‘nin adayları ve siyasi konumu

2014 Seçimlerine mahalli iktidar olan CHP “Kalemiz” olarak ilan ettiği Kırklareli’ ne oy avantajı ile girdi.

% 60 a yaklaşan oy çokluğu, seçimleri kazanmanın verdiği cesaret ile parti içi mücadele erken başladı.  CHP Genel Merkez’inin ilan ettiği “ partiye kayıtlı üyelerin katılacağı ön seçim ile aday belirleme” yöntemi adil bir ön seçim olacak düşüncesi ile adaylık düşünenleri cesaretlendirdi. 1989-1999 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Kadir Gökçe,  İl Başkanı Vecdi Gündoğdu ve Belediye Başkan yardımcısı Ünal Başkur adaylıklarını ilk açıklayan isimler oldu. Mevcut Belediye başkanı Cavit Çağlayan’ ında adaylığını açıklaması ile CHP de aday adayı sayısı 4 oldu.

Genel Merkez’ in talimatı ile uygulanan yeni bir projede mahalli idarelere aday olabilecek partililer öncelikle bir eğitim çalışmasından geçirildi. Tüm Trakya aday adaylarının katıldığı eğitim çalışmaları oldukça faydalı ve adaylar açısından bilgilendirici oldu. Belediye meclis ve İl Genel meclislerine girmek isteyen aday adayları da yaptığı çalışmalar ile Trakya CHP Örgütlerinde belirli bir canlanma oldu. Bütün aday adayları tarafsız ve adil bir ön seçim için hazırlanmaya başladı.

Trakya örgütlerinde görülen bu canlanma CHP’ nin iktidar yürüyüşü olarak tanımlanmaya başlayınca bazı çevrelerde rahatsızlıklar hissedilmeye başladı. Öncelikle iktidar partisi olan AKP bu gelişmelerden rahatsızlık duymaya başladı, Bakanlar sıra ile her gün ve her vesile ile Kırklareli’ ni ziyarete gelmeye başladı. Ancak CHP içindeki hazırcılar ve mirasyediler de boş durmuyordu. Çirkin dedikodular çoğalamaya başladı. Önce önseçimden vazgeçildi. Sonra Genel Merkez ve nihayet Genel Başkan atama yapacak denildi. Kendi yaptığı üyeler ile seçime girmeye korkan yöneticiler, topu Genel Merkez ve Genel Başkan’ a atarak olayı atama ile çözmeye çalıştı.

CHP’ nin aday adayı olan dört üyesi de bu seçimi alabilecek güçte, kaybedenin ise partilinin verdiği karara saygı duyup neticeyi kabul edebilecek siyasi ve kültürel olgunlukta olmasına rağmen, nasıl olduysa CHP Genel Merkezi Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu’nu CHP Kırklareli Belediye başkan adayı olarak açıkladı, mevcut dört adayı yok sayarak ve verdiği ön seçim sözünü unutarak.

Tabii ki beklenen kırgınlıklar oldu. Önseçimsiz mağlup edilen, varlıkları yok sayılan aday adayları elbette CHP’ ye yakışmayan bu atamalara tepki gösterdiler. Ancak hepsi Kırgınlıklarını bir tarafa bırakıp parti için mücadele etme olgunluklarını açıklamalarına rağmen, yok sayıldılar. Milletvekili Turgut Dibek ve Belediye Başkanı Cavit Çağlayan’ nın blöf ve pazarlık kokan istifaları gündemi ancak birkaç gün sarsabildi. Sonra her şey düzeliyor derken, belediye ve il genel meclislerine yapılan dedikodu atamaları gündeme geldi. Atanacakları aylar öncesinden dedikodu olarak gündemde dolaşan kişilerin listelerde görülmesi CHP tabanında büyük bir tepkiye sebep oldu. Milletvekili Turgut Dibek  ve Başkan Cavit Çağlayan  istifalarını geri aldılar. Cavit Çağlayan’ a çam sakızı çoban armağanı İl Genel Meclis üyeliği ve meclis başkanlığı teklif edildi ve…

CHP Kırklareli’nde bugüne kadar yapılan seçimlerde adaylarını adil ve tarafsız ön seçimlerle belirlemişti. Kaybeden adaylar, kazanan adayın daima yanında olmak olgunluğunu göstermiş ve hiçbir zaman kırgınlıklarını partiye zarar verecek dereceye taşımamışlardır, üzüntülerini kalplerinde ve yakın dostları ile paylaşarak. Fakat bu seçim çok farklı bir seçim olacak.

Kırklareli halkı en zor günlerinde bile, başkaları tarafından atanan kişileri kendi temsilcisi saymamıştır. 1921 yılında Yunan işgali sırasında atanan Yunan idaresi milletvekillerini hiçbir zaman affetmemiş ve yargılamıştır. 100 yıl sonra yine atanmışlar ile Kırklareli seçmeninin karşısına çıkan CHP seçimde biraz zorlanacak gibi. Bu atamaların hesabı önce Genel Merkez ve Genel Başkandan sorulacak. Böyle kararlar Genel Başkanın adı kullanılarak alındı ve genel başkanın haberi yok ise çok daha büyük bir ayıp CHP için. Ancak bu gelişmeler Genel başkana yanlış anlatıldı ve Genel Başkan yanıltıldı ise daha büyük ayıp. Bugüne kadar hiçbir CHP İl başkanı oğlunu kontenjandan meclise sokma utancını yaşamadı, hiçbir il yöneticisi eşini aday göstermedi. Böyle durumlar yaşanmaya çalışılsa bile, o yönetici eşine ve partisine saygı gösterip görevinden ayrılma olgunluğunu gösterdi.  Ayrıca CHP’ nin hiçbir belediye başkanı o makamdan sonra il genel meclisi üyeliğini kabul etmeyi onuruna yedirememiştir.

Kırklareli’ nin sağduyulu CHP seçmeni bütün bu yaşananları görüp bilerek, hesabı seçim sonrasına bırakmak üzere yine sandığa gidecek ve partisine oy verecek olgunluğa sahiptir. CHP seçimi yine kazanacak fakat yaşananları da unutmadığını gösterecektir.

Ancak bütün bunların olabilmesi için CHP’ nin söylemlerinden hırsızlık ve yolsuzluk sözlerini çıkarması lazımdır. CHP yönetimi önseçimden vazgeçip atama ile aday belirleyince birçok kişinin emeğini, zamanını, güvenini ve umutlarını çalmıştır.

AKP’ de durum ve MİNSOLMAZ’ ın adaylığı.

CHP kendi iç dinamikleri ile elindeki en güçlü kozlarından vazgeçince, AKP bu defa olacak galiba deyip seçimden umutlanmaya başladı. Demirtaş Mahallesinde yetişen Selahattin Minsolmaz’ ın adaylığı ile şartları eşitledi gibi. Minsolmaz kendi mühendislik ve belediye tecrübelerinin yanına, hükümet desteğini ve hatta İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ ında desteğini alınca hiç umudu yokken, birden seçim potasına giriverdi. Kırklareli seçmeni değerlendirmelerinde Minsolmaz’ ın bu özelliklerini ve avantajlarını da konuşmaya başladı. CHP’nin üzerine atılmaya çalışılan Gülen Cemaati ile beraberler imajından sonra, işler değişmeye başladı gibi.

MHP ve Derya Bulut

1999 SEÇİMLERİNDE  CHP’ den belediyeyi devir alan MHP Cengiz Bağdan’ ın adaylığından sonra ikinci bir sürpriz yapmak için Derya Bulut ile çalışmalara başladı. “ Bir defa oldu, yine neden olmasın” diyerek seçim startı veren MHP kazanmaya aday 3. Parti olarak yarışta varlığını her alanda hissettiriyor. Derya Bulut çalışkan ve sevilen kişiliği ile Kırklareli seçmeninde hayli geniş bir taban yapmış durumda. Derya Hoca’ nın adaylığı 1969 seçimlerinde Muzaffer Ender’ in durumunu hatırlatıyor. 1969 Seçimlerinde bağımsız aday olan Ticaret Lisesinin sevilen öğretmeni ve müdürü Muzaffer Ender, öğrencilerinin büyük desteği ile seçimleri kazanıp Kırklareli’ nin belediye başkanı olmuştu. Ticaret Lisesinin öğrencileri anne ve babalarına ağlayarak, baskı yaparak hocaları için bir oy istemişti.  Aileler çocuklarının bu ısrarı karşısında duramayıp oylarını Muzaffer Ender’ e vermişlerdi. Yayla ve Demirtaş mahalleleri oylarının tamamını alan Muzaffer Ender için seçimi kazanmak sürpriz olmamıştı. Üstelik Adalet Partisinin en güçlü döneminde ve CHP’ ninde kazanma potansiyeli en yüksek sevilen bir aday ile seçimlere girmişken.

Derya Hoca’nın da en az Muzaffer Ender kadar sevildiğini, öğrencilerinin baskılarını hocaları lehine arttırdığını, Demirtaş’lı olduğunu ve sayılan, sevilen bir kişi olduğunu hesaba katacak olursak bir defa daha niye olmasın diyoruz.

Seçime katılan tüm partilere ve adaylara başarılar diliyoruz. Kırklareli’ ne neticede bir tane belediye başkanı seçilecek, hayırlı olsun.

Mustafa Karaca – Saranta Haber