2019’a doğru M. Tuna Soykan

1906

2019’a doğru Kırklareli Seçimleri (M.Tuna Soykan)

İNSAN ODAKLI BİR BELEDİYECİLİK HEDEFLİYORUZ. KIRKLARELİ ESNAFININ GELİRİNİ ve HALKIMIZIN REFAH SEVİYESİNİ ARTTIRACAK PROJELERE ODAKLANACAĞIZ. (Kırklareli Belediye Başkanı A. Adayı Dt. M.Tuna Soykan)

2018 Yılının sayılı günlerini hızla tüketirken yaklaşmakta olan yeni yıl Ülkemiz ve Kırklareli’nin yönetiminde söz sahibi olacak yerel yöneticileri seçmeye hazırlanıyor. 2019 yılı gerçekten çetin geçecek. Hani Perşembenin gelişi misali 2019 da 2018 de hızlanan süreçten belli oluyor. Siyasi parti aday adayları 6 ay sonra kendilerine 5 yıl için teslim edilecek koltukların hayallerini yaşamaya başladılar. Aday adayları açıklamaya başladıkları projeler ile sorumluluk alacakları ve yönetecekleri bölgelerin ekonomik ve sosyal proflllerini çıkarıp beldem için neler yapabilirim hazırlığındalar.

Türkiye’nin birçok yerinde kriterlere uygun aday adayı bulunamazken, Kırklareli her seçimde olduğu gibi bu seçimlere de hepsi birbirinden değerli, mesleki ve siyasi tecrübeleri ile ilimizi yönetecek yeteneğe sahip aday adayları ile hazırlanıyor. Aday adaylarını çeşitli yönleri ile tanımaya devam ediyoruz. Bu hafta konuğumuz M.TUNA SOYKAN.

M.Tuna Soykan 1973 yılında Kırklareli CHP Gençlik kollarında başlamış olduğu siyasi çalışmalarına 1976 yılında İl Gençlik Kolu Başkanı seçilerek devam etmiştir. M.Tuna Soykan ve yönetim kurulu üyeleri partinin yasal bir bildirisini izinsiz dağıttıkları gerekçesi ile gözaltına alınırlar ve 159.maddeden yargılanırlar. O yıllarda CHP geleneklerinde bir partili öncelikle parti üyesi olarak çeşitli etkinliklerde pişer, partinin temel felsefesini öğrenir ve yönetimlere ondan sonra aday olabilirdi. Şimdi siyasetin geldiği noktada partiye dün katılan bir üye partinin temel felsefesini öğrenmeden, gelenek ve göreneklerini yaşamadan yönetimlere giriyor, belediye meclislerinde görev alabiliyor. Demokrasimizin ve partinin geldiği nokta bu olsa gerek.

M.Tuna Soykan 1976 -1980 yılları arasında başarılı bir gençlik kolları başkanlığı dönemi geçirerek ilçe ve il yönetimlerinde görev alma hakkını kazanmıştır. Ancak 12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleşen askeri darbe ile ara verilen demokrasimiz ve kapanan siyasi partiler bu gelişmeyi önlemiştir.

1980 sonrası Tuna Soykan’ı belediye meclis üyeliği, İl Genel Meclis üyeliği ve il başkanlığı görevlerinde görüyoruz. M.Tuna Soykan’ın 1999 yılında başlayan milletvekilliği adaylığı süreçleri ise tam bir şanssızlık. 1999 yılında yapılan ön seçimlerde CHP Milletvekilliği listesi 1.Sıra: Gündüz Onat, 2. Sıra: M.Tuna Soykan, 3.sıra: Mehmet Siyam Kesimoğlu olarak gerçekleşir. Kırklareli seçim sonuçlarına göre sosyal demokratların oy oranı hesabı ile ilk sıra kesin milletvekilidir. Ancak PKK Elebaşısı Abdullah Öcalan yakalanıp Türkiye’ye getirilince Ecevit’in popülerliği yeniden tavan yapar ve DSP iki milletvekili çıkarıp CHP % 10barajını GEÇEMEDİĞİ İÇİN Meclis dışında kalır.

2002 seçimleri M.Tuna Soykan için yeni bir umuttur. Bu defa işi şansa bırakmak istemez. Ancak yakın dostlarının vefasızlığı karşısında seçimleri az bir farkla kaybederek 3. Sıra adayı olur. Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Yavuz Altınorak CHP Milletvekilleri olarak Meclise giderken 3. Sırada kalan M.Tuna Soykan dostlarının yaptığı bu vefasızlığı hala unutamaz.2002 seçimlerinde bu defa DSP-ANAP-DYP % 10 barajı altında kalırken Türk Siyaset sahnesine damga vuracak yeni bir siyasi aktör Recep Tayip Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi tek başına iktidar olur.

Siyasi aktörlerin bu inişli çıkışlı siyasi mücadelelerinde aileler ve çocuklar nasıl etkilenir diye merak ettik. Tuna Soykan’ın büyük oğlu Turgut Güney Soykan doğuştan resim yeteneği olan bir çocuktur. Ancak mühendis bir anne, diş hekimi bir babanın oğlu olarak kendisinden beklentiler de fazladır. Sürekli ders çalışması için sıkıştırılır. Halbuki O’nun dersi resim ve yeteneğini ve kendini ifade edebileceği çizgilerdir. Anne ders çalış diye sıkıştırdıkça genç Güney çareyi tuvalette ders çalışmakta yani resim çizmekte bulur. Güney Tuna’nın bu yeteneği onun yolunu Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümüne kadar götürür.

Bir gün gazetelerde “DÜNYA’NIN KONUŞTUĞU TÜRK. HOLLANDA’DA ÖDÜL ALDI.” diye okuduğumuz bir haber çok kişinin dikkatini çekmez. Avrupa’nın en prestijli tasarım ödülü bir Türk Sanatçıya, yani İlimizin yetiştirdiği bir sanatçıya yani TURGUT GÜNEY SOYKAN’a verilir. Hani o tuvalette resim çizen çocuk var ya, işte o. Soykan ailesinin o günlerde yaşadığı gururu hep birlikte paylaştık.

Güney Soykan’ın projesi ilginçtir. Bir politikacının göreve gelmeden öne, görev sırasında ve görevden ayrıldıktan sonra ki resimleri birleştirip, yeni bir politikacı tipi yaratması sanat ve politika çevrelerinin dikkatini çeker. Babanın politik yaşamında karşılaştığı olayların aile bireylerine yansıması da diyebiliriz. Politikacılar yaşadıkları heyecandan olacak aile bireylerinin yaşadıklarını göremiyorlar demek. Ancak Avrupalı politikacılar bu projeden gerçekten çok etkilenmiş olacaklar ki çoğu politikacı “Siyasi çalışmalarımdan aileme ayıracak fırsatım olmadı” diyerek siyaset sahnesinden çekilmiştir.

Ailenin küçük oğlu da politik yaşamdan bir başka şekilde etkilenmiş ve sosyoloji okumaya karar vermiştir. Kim bilir belki yıllar sonra bir başka haber ile seviniriz. “Barış Soykan’ın Politikacılar ve Politika üzerine hazırladığı çalışma ödül aldı.”

İşte böyle siyasi gelenekten gelen M.Tuna Soykan’ı bu defa Kırklareli Belediye Başkanlığı aday adaylığı için siyaset sahnesinde görüyoruz.

M.Tuna Soykan” örgütümüz parti içi çekişmelerden yorulmuş bir vaziyettedir. Siyasi geçmişim ve sosyal yaşamımın verdiği tecrübeler ile Kırklareli örgütünü bir ağabey olarak yeniden barış havası içinde seçimlere hazırlayabilirim” diyerek, yaşanabilir, herkesimin iş ve aş bulduğu mutlu insanlar kenti Kırklareli projesini hayata geçirmek suretiyle esnafımızın iş güvenliği, öğrencilerimizin gelecek güvenliği için çalışmaya hazır bir tablo çiziyor. Hep çocuklar çizim yapacak değil ya. Bazen babalarda mutluluğun resmini çizebiliyor.

Tuna Soykan 1976 yılından itibaren Kırklareli gerek sosyal yaşamında birçok sivil toplum projesinde görev almış, başarılı bir iş hayatı ve diş hekimi mesleğini en iyi yapan diş hekimlerimizin içinde, parti içi kademelerde yıllarca görev yapmış iyi bir siyasetçi olarak bende varım diyor.

12.11.2018
Sarantalı Köylüm
Mustafa Karaca