2020’nin öğrettikleri, hatırlattıkları

352

Dünya tarihinde eşi benzeri az görülen bir yıl olarak yaşadık bu yılı. 2019 yılında başlayıp 2020 mart ayında ülkemizi ve ardından da tüm dünyayı saran covit salgını hayatımızda çok büyük değişikliklere sebep oldu.

2020 yılı biterken yaşadığımız bu olağanüstü yılın öğrettiklerine ve hatırlattıklarına kısaca bakalım.

– Bir anda tüm hayatın değişebileceğini, hatta çok kısa sürede bile köklü değişiklerin olabileceğini hatırladık. Hayatın kendisi hariç hayatta vazgeçilmez hiçbir şeyin olmadığını öğrendik.

– Tarım ve gıdanın ne kadar önemli olduğunu hatırladık. Bütün ülkeler sınırlarını kapatıp, kendi içlerine kapandığında, kendi kendine yetebilen bir ülke olmanın lafta değil, gerçekte ne kadar önemli olduğunu hatırladık.

– Lazım olduğunda hatırladığımız sağlık sektörünün toplum ve halk sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu hatırladık.

– Tedarik ve lojistik zincirinin kıymetini hatırladık. En zor şartlarda dahi hayatın tüm yükünü sırtında taşıdığını hatırladık. Herkes evlerine sığınmışken, tüm risklere rağmen taşımacılar, nakliyeciler, kargocular kapı kapı teslimatlarını yaptılar.

– Hayatın her aşamasına teknolojiyi dahil etmeyi öğrendik. Teknolojinin artık hayatımızın değişmez bir parçası olduğunu öğrendik. Uzaktan eğitimi, internetten alışverişi, görüntülü konuşmayı, evden çalışmayı öğrendik.

– İnternetten alışveriş yapmanın ne kadar kolay ve rahat olduğunu öğrendik. E-ticaret ile internetten hem almayı hem satmayı öğrendik. 10’larca yıl sürebileceği tahmin edilen teknolojik sıçramayı 1 yılda yaşadık.

– Çalışma hayatında duvarların, ofislerin, büroların anlamsızlığını hatırladık. Evden veya mobil çalışmanın da verimli olabildiğini öğrendik. Artık plazaların, rezidansların artık prestij değil lüks olduğunu öğrendik.

– İkinci bir gelir kaynağı oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu hatırladık. Her zaman bir B Planının olmasının ne kadar önemli olduğunu hatırladık.

– İnsanoğlu elini ayağını çekince doğanın kendi kendini yenilediğini öğrendik. Çevreye verdiğimiz zararın boyutunu gördük.

– Toprağı hatırladık, aldığımız her nefeste temiz havayı, pırıl pırıl suyu hatırladık. Güneşin kıymetini anladık. Güzel havalarda gezmeyi özledik.

– En önemlisi sağlığımızın kıymetini, sevdiklerimizin kıymetini, birbirimize sarılmanın anlamını, sahip olduklarımızın değerini anladık.

Değerli okuyucular, 2021 yılının sizler, tüm sevdikleriniz ve elbette ülkemiz için çok güzel ve bereketli bir yıl olmasını dilerim.