25 ARALIK 1973

 

İSMET İNÖNÜ

Atatürk’ün silah ve yol arkadaşı, modern Türkiye’nin kurtuluş ve kuruluş savaşlarının kahramanı, hayatını ülkesinin ekonomik, sosyal, kültürel kalkınmasına adamış onurlu bir devlet adamı. Aramızdan ayrılışının 44.yılında rahmet ve saygı ile anıyoruz.

 

 

“1884 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Sivas’ta tamamladı.

23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Edirne milletvekili olarak katıldı

I. İnönü Savaşı ile tuğgeneral rütbesine yükselen İsmet Paşa, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’dan sonra kazanılan zafer üzerine Mudanya Ateşkes toplantısında Büyük Millet Meclisi’ ni temsil etti. 1922’de hariciye vekili oldu. Gençlik yıllarından beri edindiği diplomatik müzakere tecrübesi nedeniyle Lozan Barış Konferansı’na Dış İşleri Bakanı ve Türk heyeti başkanı olarak gönderildi.

Görüşmeler sırasında Türkiye’ nin çıkarlarını titizlikle savunan İsmet Paşa, 24 Temmuz 1923’ te Türkiye Cumhuriyeti’ nin bağımsızlığının ve egemenliğinin tanınmasını sağlayan Lozan Antlaşması’ nı imzaladı.

Atatürk’ün ölümünden sonra 1938 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’ nin ikinci cumhurbaşkanı olarak seçilen İnönü bu görevini 1950 yılına kadar devam ettirdi.

 

(İsmet İnönü iyi bir asker, diplomat ve siyasetçiliğinin yanında iyi bir öğretmendir.)

 

 

II. Dünya Savaşı sırasında Türkiye’ yi savaş felâketinin dışında tutmayı başaran İnönü, savaştan sonra çok partili siyasi rejime geçilmesinde etkili oldu.

 

 

 

 

 

2.Dünya Savaşı İngiltere Başbakanı Çorçil ile ADANA görüşmeleri. İngilizler Türkiye’yi savaşa sokmak için büyük çaba göstermiştir. İnönü’nün diplomatik becerisi sayesinde Türkiyebu kanlı emperyalist savaştan uzak durmuştur. Sonraki yıllarda kendisini “niye savaşa girmedik” diye suçlayanlara cevabı ” sizi babasız bırakmadım” olmuştur.

 

 

 

 

25 Aralık 1973 tarihinde ölünceye kadar Anayasa gereğince Cumhuriyet Senatosu tabii üyeliği yapan İsmet İnönü’nün, 1916 yılında evlendiği Mevhibe Hanım’dan üç çocuğu bulunmaktaydı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SARANTA HABER

“Kaynak: Cumhurbaşkanlarımız internet sitesi”