27.SABAHATTİN ALİ KÜLTÜR GÜNLERİ

SABAHATTİN ALİ

 

 

 

 

 

 

 

 

23 Mayıs 2017 günü İstasyon Caddesi Sabahattin Ali Parkı önünde bulunan büstünün iki yanına dikilen çam fidanları ile Sabahattin Ali Kırklareli’nin kalıcı hemşehrisi oldu. ÇYDD Kırklareli Şube Başkanı Birsen Meriç konuşmasında edebi kişiliğini anlatarak türküleşen şiirlerinden örnekler sundu.

 

 

 

 

 

 

Bu yıl 27.si düzenlenen Sabahattin Ali Kültür etkinliklerinin konukları ÖNER YAĞCI,  ALİ İHSAN GÜLMEZ ve DEVLET OPERA sanatçıları oldu. İlk etkinlikten itibaren devamlı bizlerle olan Öner Yağcı Sabahattin Ali’ nin roman ve şiirde ki gücünün ve kitleleri etkilemesinin zamanın siyasal iktidarını rahatsız ettiği için hapishanelerde yattığını ve onu ölüme götüren kaçış yolculuğuna sebep olduğunu anlattı. Sabahattin Ali bugün hala anılıyor ve yaşatılıyorsa bu güç şiirlerinden gelmektedir. Şair ve şiirin her devirde yönetenleri rahatsız etmesinin son örneği değildir Sabahattin Ali.

 

 

Ali İhsan Gülmez yazımına başladığı ve eylül’de okurlarla buluşacak olan yeni kitabında Sabahattin Ali olayını bir başka bakış açısı ile anlattığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Programın ikinci bölümünde Devlet Opera sanatçıları Sabahattin Ali şiirlerini ve türkülerini seslendirdiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 Mayıs 2017

 

 

 

 

 

 

Atatürk Kültür Merkezi

 

27.Sabahattin Ali Kültür Günleri etkinliğinin 2.gününde ÇYDD Derneği Kırklareli Şubesi gençlik grubunun hazırlayıp seslendirdiği Sabahattin Ali türkü ve şiirlerinden oluşan sunum çok güzel oldu. Çağdaş Gençler Sabahattin Ali türküleri ile güzel bir müzik ve şiir ziyafeti sundular.

Nebil Özgentürk’ ün hazırladığı Sabahattin Ali belgesel filmi de ilgi ile izlendi.

“Benim Meskenim Dağlardır” diyen ve Istıranca Dağlarının eteklerinde ikamet eden Sabahattin Ali’ yi her ne kadar salonlara sığdırmak ve bu tür etkinlikleri kapalı mekanlarda yapmak doğru olmasa da en azından etkinliğin geleneksel olarak devam ettirilebilmesi tesellimiz oldu. İlk etkinlikten bu yana Sabahattin Ali günleri hep Istırancaların eteklerinde kır çiçekleri ve kuş sesleri arasında kutlanıyordu. Hatırlatmak istedim.

 

Sarantalı Köylüm

 

24 Mayıs 2017