5 Aralık 1934 Seçme ve Seçilme Hakkı

 

 

 

 

18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı, Seçme ve Seçilme hakkına sahiptir.Seçimlere katılmak,seçmek, aday olmak demokrasinin en önemli özelliğidir.5 Aralık 1934 yılında Türk Kadını Seçme ve seçilme hakkına sahip olmuş,Türkiye Cumhuriyeti bu konuda pek çok batılı ülkeye öncülük etmiştir.

Tüm dünya ülkelerinde henüz hak anlamında kadın erkek eşitliği dile getirilmezken,,insana olan saygısı,devlet adamlığı ve ileri görüşlülüğü bugün bile kimse ile kıyas edilmeyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Türk Kadını seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur.

Atatürk Devrimlerinin bir kısmı, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiştir.

Medeni kanunda erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, 3 Nisan 1930’da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmış ardından 26 Ekim 1932’de kabul edilen bir yasa ile muhtar,köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanınmış, 8 Ekim 1934’de kabul edilen ve 5 Aralık 1934’de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın erkek eşitliği alanında kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme hakkı’nın tanınmasıyla verilmiştir.

Oysa; İtalya’da 1948,İsviçre’de 1972, Fransa’da 1944 yılında kadınlara bu hak tanınmıştır.

5 Aralık 1934 tarihinde kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkını tanıyarak dünyanın birçok ülkesinden çok daha önce tanışan Cumhuriyetimiz, bugün her alanda cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmektedir. Kadınlara ailesinin seçtiğinin dayatıldığı, kendisinin seçmesinin ve seçilmesinin söz konusu dahi edilmediği, kadınların vitrin olarak sergilendiği bir ülkede yaşıyoruz.Erkeklerle eşit olmasının fıtrata aykırı olduğu savunulan  siyasi bir anlayışla karşı karşıyayız.

 

Oysa bizler  yaşamın her alanında varız ve var olmaya devam edeceğiz.Bu vesile ile;Seçme Seçilme Hakkımızı elde etmemizin 82.yılı kutlu olsun.

Kadınlarımız hak ettikleri değerlere ulaşabilmesi, kadının erkeklerle eşit vatandaşlar olduğu bilincinin kazandırılması, ve bu anlamda haklarımızla var olduğumuzu tüm dünyaya ilan eden Atatürk’ü şükran,minnet ve özlemle anıyoruz.

 

Lüleburgaz CHP İlçe Başkanlığı

Basın Tanıtım ve Sorumlu Bşk. Yrd.

Hanife Oral