8.EKOLOJİ KONGRESİ-EDİRNE

 

 

 

 

12-15 Eylül 2017 tarihlerinde Türkiye Biyologlar Derneği İzmir Şubesi ve Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü işbirliği ile “XIII. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi” Edirne’de düzenlendi.

 

Rüyalarını Türkçe Gören Bir Alman Biyolog Ord.Prof.Dr. Curt Kosswig’in Anısına, Kongre Başkanlığını Prof. Dr. Yılmaz ÇAMLITEPE (Trakya Üniversitesi) ve Öğr. Gör. Dr. Ş. Deniz ENGİN (Türkiye Biyologlar Derneği İzmir Şubesi, Ege Üniversitesi) yaptığı, 4 gün süren kongreye çok sayıda yerli ve yabancı akademisyen katıldı. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde yapılan kongreye, İngilizce ve Türkçe sunulan bildirilerin yanı sıra poster sunumları ve paneller düzenlendi.

 

Prof Dr Osman İnci’nin moderatörlüğünü yaptı Trakya Çevre Sorunları konulu panele konuşmacı olarak Trakya Platformu; Edirne Kent Konseyi; Dayko; Prof.Dr. Yılmaz Çamlıtepe; Prof.Dr. Muzaffer Eskiocak; Prof.Dr. Belgin Elipek; Göksal Çidem; Begona Rodriguez katıldı.

 

Trakya genelinde ki çevre sorunları ve çözüm önerilerinin konuşulduğu panelde T.Ü. Güzel Sanatlar Akademisi Öğretim Görevlisi Begona Rodriguez ise “plastiğe hayır” platformunun çalışmalarını anlattı. Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük şehir içi imar ve planlama, Dayko Başkanı Nusret Türkkan İğneadaya kurulması planlanan Nükleer Santralın olası etkilerini, Prof Dr Yılmaz Çamlıtepe Flora ve Fauna üzerindeki tehditleri, Prof Dr Muzaffer Eskiocak Termik santraların Halk sağlığı üzerinde ki etkilerini, Prof Dr Belgin Elipek Ergene Havzası kirliliğinin bölgede yarattığı olumsuzlukları ve Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem Istrancalarda yaşanan tahribatın boyutlarını sundular.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÖKSAL ÇİDEM

TRAKYA PALTFORMU YÜRÜTME KURULU ÜYESİ