Almanlar Çıldırmış Olmalı….

218

Haziran ayına kötü bir başlangıç yaptık. Doğu Perinçek’in İsviçre’ ye karşı kazandığı hukuk zaferinin tadı damağımızda kaldı. Yeteri gibi sevinemediğimizden, bu hukuk zaferine çeşitli siyasal nedenlerle sahiplenemediğimizden dolayı Almanlar karşı atağa geçti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kesin kararında “ soykırım gibi tüm insanlığı ilgilendiren suçlamalar hakkında 3. ülke parlamentolarının siyasi yönde kararlar verme yetkisi yoktur. Bu konudaki kararları önce mahkemeler, sonra da tarihi belgeler verir”. Bu karar bu kadar net ve yoruma kapalı iken Almanya, Avrupa ve Dünya’ yı yönetmeye iddialı ekonomik dev olan alman parlamenterler kararın ne anlama geldiğini bilmiyorlar mı?, veya bilmemeleri mümkün mü ?

Almanlar elbette her konuyu bizden daha iyi takip ediyorlar. Bu kararı verirken ( eğer aptal değil veya çıldırmadılar ise) mutlaka Türkiye’ ye karşı sinsi bir planları vardı. Kısa süre sonra bomba patladı. Almanlar Türkiye’ den askeri üs talebinde bulundu.

İncirlik Amerikan üssü ile ilgili söylenti ve sorunlar her geçen gün daha büyük boyutlarda sorun olurken, bir de almanlar’ a üs vermek, inanılır gibi değil. Bu Almanlar ya çıldırmış olmalı, ya da ekonomik güçlerinin zirveye çıkmasına güvenerek kan gölüne dönen Mezopotamya coğrafyasına girmeye çalışıyorlar. Zaten bu coğrafya’ da Amerikan-Rus-İngiliz-Fransız vs hıristiyan güçler savaşıyor fakat Müslüman kadın ve çocuklar, siviller ölüyor. Herkes bu kan batağından kurtulmaya çalışırken Almanlar neden girmek istiyor ?

3.DÜNYA SAVAŞI ( SU SAVAŞI ) GELİYOR MU ?

Almanların ulaştığı ekonomik gücün ve refah seviyesinin sürdürülebilmesi için mutlaka doğal enerji kaynaklarına, özellikle petrol ve maden kaynakları, ihtiyaçları var. Bunlar elbette önemli ama önümüzdeki 30 yılın en büyük sorunu SU SAVAŞLARI olacak gibi görünüyor. Orta Doğu’ nun petrol kaynakları tüketim boyutunda batı kapitalizmi tarafından yağmalandığı için, bu paydan Almanların faydalanması mümkün görünmüyor. O halde geriye sadece yağmalanmayı bekleyen SU KAYNAKLARI var. Şu an devam eden savaşın Dicle ve Fırat nehirleri etrafında yaşandığı göz önüne alınacak olursa ve savaşılan mevziler su kaynaklarını elde etmek için yapılıyorsa bu konu ileriki günlerde daha çok gündeme gelecek demektir.

DİLERİZ Kİ, ALMANLAR ÇILDIRMIŞ OLMASIN

Alman parlamentosu haddi ve yetkisi olmadığı halde, yıllardır dost olarak söylendiği, 3 milyon civarında işgücü ile ekonomisinin ve kalkınmasının lokomotifi olan, okullarında okuyan binlerce Türk asıllı çocuğun, fabrikalarında çalışan işçilerin, ekonomisine katkıda bulunan iş adamı Türklerin yaşadığı büyük bir kitlenin hayatını zorlaştıracak, katillerin torunları diye toplumdan dışlanacak ve çeşitli sosyal sorunlar yaşatacak bir karara kolay kolay izin vermezdi. Bu sosyal çalkantıların Türkler kadar Almanların da yaşamını zorlaştıracağı kesin. Almanlar ile evli binlerce Türk var. Artık bir ara nesil yetişti. Alman anne- Türk baba kadar, Alman Baba- Türk anne olan binlerce çocuk var. Hayat her iki taraf için mutlaka çok zor olacak. Alman parlamenterler bütün bunları bilmiyor, bu sosyal ve ekonomik zorlukları sırf Ermenilere şirin görünmek için yapmadılar mutlaka.

ALMANLARA UYGULANACAK EKONOMİK TEDBİRLER

Türk kamuoyu ve siyasilerimiz Alman Parlamentosunun bu haddini aşan hukuksuz kararı karşısında çok ağır ifadeler içeren mesajlar yayınladılar. Ancak hiçbir çözüm ve yaptırım içermediği için birkaç gün sonra konu gündemden düştü. Acaba Almanlar bizi bizden iyi tanıyor olmasınlar.” Türkler birkaç gün sert tepkiler verip, sonra unuturlar “  sözü bu olay için de geçerli galiba. Ancak Türkler Alman bankalarında bulunan milyonlarca Euro tutarındaki hesaplarını bir günde boşaltıp, Türkiye’ ye aktarsalar Alman ekonomi ve banka sisteminin nasıl çökeceğini hatırlatmamız lazım. Almanlar bu konuyu hesaplamış olmalılar ki, konu hakkında tepki verenleri tehdit etmeye başladılar. “ Sınır dışı ederiz- çalışma izninizi iptal ederiz” hadi oradan.

Ancak bu kararı uygulamaya ikna edecek güvenilir bir siyasi güç Türkiye’ de var mı?, GALİBA SORUN BU…

ALMANLAR’A YAKIN TARİHİNİ HATIRLATMA

Almanların 1. Dünya Savaşı Afrika,2. Dünya Savaşı Avrupa’ da yaptıkları toplumsal soykırımlar henüz unutulmadı. Özellikle Yahudiler üzerinde uyguladıkları büyük soykırımların unutulması mümkün değil. Ancak unutulup giden küçük katliamlar da az değil. 2. Dünya Savaşı sırasında Düşman ordularına gücü yetmeyen Alman askerlerinin Çekoslovakya- Prag’ ın bir köyünde yaptıkları katliamı hatırlatmakla kısa bir tarih turuna başlayalım.

1- 10 Haziran 1942 PRAG-Lidice Köyü Katliamı

Bundan tam 74 yıl önce, 10 Haziran 1942’de, Alman kuvvetleri Prag’ın yakınındaki Lidice köyüne gecenin ilk saatlerinde girdiler. Küçük köyün tüm çıkışları kısa sürede kapatıldı. 173 erkek Horak çiftliğinin bahçesinde öldürüldü. Kadınlar ve çocuklar Kladno okuluna götürüldü. 3 gün sonra çocuklar annelerinden alındı, uygun görülen birkaç çocuk ve 1 yaşından küçük bebekler yeniden bir eğitim görerek Almanlaştırılmak üzere ayrıldı, diğerleri gaz kamplarına götürüldü. Köyün tamamı, kilise, evler, mezarlık bile yok edildi.

Yıllar geçti. 1969’da Marie Uchytilová “Savaşın Çocuk Kurbanları İçin Anıt” isimli eserine başladı. 1989’da öldüğünde alçı heykellerini bitirmiş ancak bronzları için yeterli parayı toplayamamış, sadece üç tanesine kendi imkanlarıyla son halini verebilmişti. Eşi bu işi devam ettirdi, 82 bronz çocuk heykeli, 1995-2000 yılları arasında Lidice köyüne yerleştirildi.

Şimdi heykelleri görenler çocukların yüzlerindeki korku, dehşet, çaresizlik ve tarif etmesi zor duygularla yüzleşiyorlar. Bugünün şehirleri yıkılmış, evlerine girilmiş, ailelerini kaybetmiş çocuklarının yüzlerindeki ifade ilerde kim bilir hangi eserlerde nasıl bir utançla anılacak.

SARANTALI KÖYLÜM – Mustafa Karaca