ALİYE- TÜLAY VE İMECE DOSTLARI

 

 

 

 

Aliye Aktaş ve Tülay Üstündağ 30 yıla yakın dostluğu ve iş ortaklığını örnek olarak yürütebilen iki değerli arkadaş olarak sürdürdükleri beraberliği yakın dostları ile bir etkinlik havasında kutlayan ve güzellikleri paylaşmaktan hoşlanan iki değerli insandır. Beraber çalıştıkları bağlarında elde ettikleri üzüm, hardaliye ve şarabı dostları ile paylaşmaktan onur duyarlar. Dostları da onların bu güzel duygularını paylaşır ve gerek bağ budama, gerek bağ bozumu ve hardaliye yapım günlerinde imece usulü beraber olurlar. Bağlardan üzümler beraber toplanır, pekmezler beraber kaynatılır ve hardaliye beraber yapılır. Bu kadar iş paylaşılınca tabiî ki insanlara eğlenmek içinde geniş zaman kalır.

 

 

 

 

Dostlar, unutulan değerimiz, toplumu yıllarca ayakta tutan kültürümüz imeceyi yeniden yaşatmak için bugün de bir araya geldi. Bu yıl 8.si düzenlenen Yayla Bağ Bozumu etkinliklerinin bir gün sonrası bu etkinliğe katılımı görünce acaba etkinlik buraya mı alındı diye tereddüt ettik.

 

 

 

 

 

Aliye ve Tülay’ ın klasikleşmeye başlayan sucuk-ekmek ve şarap partisi gerçekten güzeldi. Herkes self-servis kendi hizmetini kendi yapmaya çalıştı. Arada ufak atlamalar olsa da günü ve beraberliğin adına hoş sayıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DAVULLAR ANNE MELİHA ÜSTÜNDAĞ İÇİN ÇALIYORDU

 

Unutulmaz Belediye Başkanımız rahmetli Ali Nazmi Üstündağ’ ın eşi Meliha Üstündağ, Tülay ve kardeşlerinin  ( 6 kardeş ) annelerinin doğum günü kutlaması ve pastası bir başka güzellik oldu. Abla Nuriye Üstündağ’ ın anlattığına göre Meliha Üstündağ  1332 yılında Bağ Bozumunda davullar çalarken dünyaya gelmiş. Allah uzun ömür versin Osmanlı İmparatorluğu gibi kadın yüz yıllar akıp gitmiş. Bugüne kadar sağlıklı gelebilmiş, bu günden sonra da nice sağlıklı yıllar diliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu kadar güzelliğe karşın davullar çalmaz mı ? Tabii ki Meliha Üstündağ’ ın sağlıklı yılları ve Tülay-Aliye dostluğunun güzelliği için çalsın. Davul ve Zurna ekibi de eski dostlar.

 

 

 

 

 

 

 

Dünyaca ünlü Zurna sanatçısı rahmetli Kara Hüseyin’ in çocukları bizlere güzel bir müzik ziyafeti sundular. Kara Hüseyin’ i de buradan rahmetle analım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tülay-Aliye İmece gönüllüler çalışanları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SARANTALI KÖYLÜM

24.09.2016