ANLAMLI VE DUYGULU BİR ANNELER GÜNÜ

ANNELER GÜNÜ-YENİMAHALLE KÖYÜ

 

 

 

 

 

08,Mayıs.2016 günü Kırklareli Babaeski İlçesi Yenimahalle Köyü’ ne misafir olduk. Anneler günü kutlamaları kapsamında Köy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin düzenlemiş olduğu etkinliğe Kırklareli’ nin sevilen ses sanatçısı Faruk Yılmaz ve çekim yapmak üzere Rumeli TV köyün diğer misafirleri oldu.

 

 

 

 

Yenimahalle köyü son yıllarda meyvecilik ile başlattığı kalkınma atağını tanıtım atağı ile desteklemeye başlamış. Son yıllarda Yenimahalle köyünü Kiraz-Armut ve Kayısı üreticileri ile duymaya başladık. Hüseyin EFE Kiraz ve Erik ile, Oya Gönen Deveci Armut’ u ve Kayısı ile köyün ve ürünlerinin tanıtımı ile anılmaya başladı.

( Yenimahalle kadınları el emeği göz nuru sunumları.üretici tezgahlarında her türlü ikram var. Tam Faruk Yılmaz’ ın damak tadına göre )

 

 

 

 

 

 

 

Trakya topraklarının uzun yıllar buğday ve ayçiçeği üretimi hayli yorulmuştu. Üretici alternatif tarım ürünleri arayışına yönelmesine rağmen meyve sebze üretiminde bilgi eksikliği, soğuk hava deposu ve pazarlama sorunu gibi sorunlar köylünün cesaretini kırıyordu. Dr.Oya Gönen başkanlığında, Ethem Efe ve İlyas Hazar gibi girişimci üreticilerin katılımıyla kurulan “ Babaeski Meyve ve Sebze Üreticileri Birliği bu yönde olumlu bir adım atarak üreticileri bir araya topladı. Artık üreticiler daha bilgili ve güçlü. Bitki Bilim doktoru Oya Gönen’ in bilimsel konularda bilgi desteği, üretici Ethem Efe’ nin yılların birikimi tecrübelerinin desteğinde Yenimahalle köyü Kiraz, Erik, Deveci Armut’ u ve Kayısı üretim merkezi haline gelmiş. Yenimahalle köyü meyve bahçeleri gezilip görülmeye değer yerler haline gelmiş.

 

 

 

 

Yenimahalle köyünde doğup büyüdükten sonra memuriyet hayatı için köyünden ayrılan GÜLSÜM GÜLER CAN hanımefendi emekli olduktan sonra emekliliğin keyfini köye hizmet için çalışmakta bulmuş. Gülsüm Güler Can’ ın başkanlığında, emekli inşaat mühendisi Hüseyin Turhan ve Seçkin Vardar’ ın destekleri ile kurulan YENİ MAHALLE KÖYÜ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ üreticilere destek, köyün tanıtımına katkı sağlamak, köyden yetişmiş tanıdık ve akrabalara ulaşıp bir iletişim köprüsü kurmak amacıyla çalışmalarına başlamış. Bu hızlı iletişim çağında Yenimahalle köyünden olan veya bir şekilde yolu bu köyden geçen herkese ulaşarak güzel bir sosyal dayanışma örneği gösteriyorlar. Kısa süre sonra bu derneğin adını tüm Türkiye’ nin duyacağına eminiz.Dernek başkanı Gülsüm Güler Can öylesine aktif ve enerji dolu ki, bu enerji herkesi harekete geçirecek.

 

 

 

Üretici Ethem Efe bazı konularda şikayetçi olsa da bu şikayet herkesin üretime katılması ve kazanması ile ilgili. Köyde şu anda 5 kişinin erik bahçesi varmış, halbuki bu sayı on veya daha fazla olsa köye tüccar veya tüketiciler daha fazla ilgi gösterir, ürünler yerinde ve değerinde daha güzel pazarlanır. Ethem Efe’ ni bir şikayeti de köyde genç nüfus kalmadığı için tarlalarda, bahçelerde çalışacak insan bulunamaması. 1966 lı yıllarda köyde 330 öğrencinin okuduğu İlkokul faaliyette iken köy cıvıl cıvıl öğrenci sesleri ile şenlenirmiş. Şimdi taşımalı sistemin gereği köyde yaşayan üç öğrenci kalmış. İnanıyoruz ki köyde bağçeler, bağlar arttıkça üretim artacak ve köy yine çekim merkezi haline gelecek..

 

 

 

 

 

 

Yenimahelle köyü Sosyal Yardımlaşma derneği köy bahçesini temizleyerek, pencereleri, kapıları kırılmış, çatısı akan, çürümeye yüz tutmuş köy okulunu birkaç gündür temizleyip bakımını yaparak anneler gününde düzenlediği tanışma etkinliği bu yüzden farklı bir anlam kazanıyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Böyle inançlı ve çalışkan insanlarımızın çoğalması ile köylerimiz tekrar eski canlı günlerine dönecek, köylümüz yeniden üretime ağırlık verecek, ancak bu defa üretimini aracıların eline fazla bırakmadan kendi değerlendirmeye başlayacak.

 

 

 

 

 

 

Köyde bu konuda bir ilk başarmaya başlayan dernek başkanı Gülsüm Güler Can ve yönetim kurulu üyelerine, Sebze ve Meyve Üreticileri Başkanı Dr. Oya Gönen ve yönetim kurulu üyelerine, Yenimahalle köy muhtarlığına gelen misafirlere ve misafirleri ağırlamak için emek harcayan gençlerimize ve Yenimahalle köyü kadınlarına ve bu etkinliğe emeği geçen herkese gazetemiz ve okurlarımız adına teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SARANTALI KÖYLÜM