ARDİNO’ DAN (EĞRİDERE) SELAM VAR

Sabahattin Ali’nin doğduğu yer olarak bilinen Osmanlı döneminde Yunanistan sınırları içinde kalan İskeçe’ye bağlı bir köy olan ve Balkan Savaşlarından sonra (192) yapılan sınır düzenlemesi ile Bulgaristan sınırları içinde kalan Türklerin Eğridere, Bulgarların ARDİNO ismi ile tanıdığı ve bizim Sabahattin ALİ’nin doğduğu yer olarak bildiğimiz Ardino’dan bir grup emekli Sabahattin Ali’nin yaşatıldığı yer olan Kırklareli’ni ziyaret etti.

( Bazı kaynaklar Sabahattin Ali’nin doğduğu yeri Yunanistan, bazıları Bulgaristan yazar, her ikisi de doğrudur. Kimse kimseyi yanlış yazdı diye suçlamasın)

 

 

 

 

 

 

 

Gruba Kırklareli Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kırklareli Şube Başkanı Birsen Meriç ve Çağdaş Yaşamı Destekleme derneği üyeleri Emekli Eğitimci- Yazar Macit Sabır ve Emekli Öğretmen-Gazeteci-Yazar Rafet Seçkin  eşlik ettiler.

 

 

Ziyaretin amacını Ardino Emekliler Kulüp Başkanı GÜNE ŞÜKRÜ şöyle açıkladı “ Değerli

Kırklareli’ liler, Belediye Başkanı Sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu, Son yıllarda Ardino ( Eğridere) ve Kırklareli Belediyeleri arasında yararlı kültürel ve sosyal ilişkiler kuruldu. Kırklareli Belediyesinin katkıları ile iki yıl önce Ardino Belediye Bahçesi Müzesine dünyaca ünlü yazar- Şair Sabahattin Ali’nin büstü dikildi. Ardino’nun her kültür etkinliği kapsamında sizlerde varsınız. Bu sebepten dolayı sizlere cani gönülden teşekkür ederiz.

Bu hafta Ardino Emekliler Kulübünden 20 kişilik bir grup Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ güzergahında Anavatan Türkiye’ye iki günlük bir gezi yapmaya karar verdik. Buraya gelmeden önce Edirne’de ünlü Selimiye Camiine uğradık. Lüleburgaz’ı gezdik, yarın ise Tekirdağ’a gideceğiz. Bu gezi Ardişno Belediye Başkanı Resmi Murat’ın emeklilere bir armağanı olarak düzenleniyor.

 

Değerli Kırklarelililer,

Burada olmaktan çok memnunuz. Kırklareli bizim için çok önemli bir şehir. Sabahattin Ali hem Türkiye’de hem Bulgaristan’da çok tanınan bir yazardır. Sizlere Sabahattin Ali’nin doğduğu yer olan Ardino’dan kucak dolusu selamlar getirdik. Bizleri ağırladığınız için çok teşekkür ederiz. Başta Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Belediye Başkanlığı Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden Varol Şen’e cani gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

İzin verirseniz sözlerimi Sabahattin Ali’nin anlamlı sözleriyle bitirmek istiyorum.


“Hayatta en büyük vazife

En büyük saadet olarak

Şunu almak lazımdır.

Bize yakın ve uzak

Bütün insanlara

Yardım etmek

Bütün insanların iyiliğine çalışmak “

Güner ŞÜKRÜ

Ardino Emekliler Kulübü Başkanı

08.07.2017 Kırklareli

SARANTA HABER