Armağan Köyü Kütüphanesi’ne Kitap Yağıyor

443

Sosyal medyada ilimiz Armağan Köyü’nde bir kütüphane açma, oluşturma girişimi olduğunu öğrenince arkadaşlarım Münir Saygın ve Taner Erşen’le birlikte derleyip toparlayabildiğimiz kitap ve ansiklopedilerle Armağan Köyüne gittik. Muhtar Recep Dal yoktu. Bizi köy imamı karşıladı. Kolilerimizi köy çocuklarınla birlikte muhtarlık binası içindeki alana taşıdık. Çocukların yüzündeki ifade, gözlerindeki minnet duygusu görülmeye değerdi.

Köy sakinleriyle konuştuk, çay içtik. Çok güzel duygularla köyden ayrıldık. Böyle kutsal bir girişimin desteklenmesi gerektiğini düşünerek sosyal medyada paylaşımda bulundum. Onlarca insan ilgi ve duyarlılık gösterdi. Muhtarla görüştüm. Birçok kurumdan ve hayırseverden kitap gönderildiğini, bundan memnun olduğunu belirtti.

5 Temmuz Pazar günü İstanbul’da ikamet eden eski öğrencim Serhat Salimoğlu beni aradı. Bu kütüphane oluşturma fikrini çok beğendiğini, çevresi ve arkadaşlarının yardımıyla 500’e yakın kitap topladıklarını, bu kitapların Armağan Köyü kütüphanesine ulaştırılması için yardım talep etti. 15 Temmuz günü Armağan Köyüne gittik. Muhtarımız yine yoktu. (Gerçekten çok yoğun. Kırklareli’de bir toplantıdaymış, görüşemedik.)

15 gün içerisinde kütüphane raflarının yarı yarıya dolduğuna tanık olduk. Yine ağırlandık ve güzel bir iş yapmanın onuruyla gurulandık.

20 Temmuz günü liseden sınıf arkadaşım Zerrin Yörük Karauğuz beni arayarak; Kadıköy Belediyesi, Acıbadem Gönüllüleri, Koşuyolu Gönüllüleri, Koşuyolu Çevre Gönüllüleri ve kendisinin de içinde yer aldığı Validebağ Gönüllüleri oluşumlarının bu projeye destek vererek, yaklaşık 2500 kitap temin ettiklerini ve bunların Armağan Köyüne götürüldüğünde yanlarında bulunmam istediğini belirtti. Kadıköy Belediyesinin tahsis ettiği minibüsten inen 8 değerli insan ve 30’a yakın kolinin içindeki kitaplar Armağan Köyü için gerçekten bir armağandı.

Ali Toroz, Mine Özkul, Arif Belgin, Zerrin Yörük Karauğuz ve isimlerini hatırlayamadığım diğer konuklarla köyde güzel vakitler geçirdik. Muhtar Recep Dal’ın otantik objelerle bezenmiş odasında yardımsever konuklarımıza mükellef bir yemek ziyafeti sunuldu. Finalde Recep Dal’ın çilek tarlasına gittik. Çilek yenildi, toplanıldı.

Çok güzel ve anlamlı bir gündü. Kadıköy Gönüllüleri oluşumunun samimiyeti, Muhtar Recep Dal’ın konukseverliği güne bir başka anlam kattı.