Atatürk Kırklareli’ne Neden Gelmişti?

Atatürk planlı, programlı, hedefi ve amacı olan müstesna bir Önder ve Devlet Adamı idi. Ülke gezilerine ya ulusuna yeni bir şeyi açıklamak için çıkmıştır, ya da ulusu bir olayı yaşamıştır, onun sonuçlarını görmek için oraya gitmiştir.

20 ARALIK 1930 tarihinde Kırklareli’ ne de böyle bir olaydan sonra gelmiştir. Olay şudur:

Atatürk 1930 yılında çok partili hayata geçmek istemiştir. Hükümeti’ in yaptıklarının denetimi ve gözetimi için bir muhalefet partisine ihtiyaç duymuştur. Arkadaşı Fethi Okyar’a bir parti kurdurmuştur. Kız kardeşi Makbule Hanım dahil bir çok yakını ve arkadaşını bu partiye üye yaptırmıştır. Bunu da halkına güven gelsin diye yapmıştır.

Atatürk’ ün bu isteği üzerine Fethi Okyar SERBEST CUMHURİYET PARTİSİ adı altında bir parti kurmuştur. O sıra iktidarda olan CHP dir ve genel başkanı da Atatürk’ tür. Üç ay sonra belediye seçimleri yapılacağı için Fethi Okyar Partisini kısa sürede seçime hazırlamış, 500’ ün üzerindeki yerde partisini kurmuştur.1930 yılının kasım ayında yapılan Belediye seçimine CHP ile SCP ( Serbest Cumhuriyet Partisi) girmiş, Kırklareli dahil, Trakya ve Anadolu’ da Atatürk’ ün partisi CHP seçimleri kaybetmiştir. Yedi yıllık Cumhuriyet tehlikeye girmiştir. Atatürk, Başbakan İsmet İnönü ve Serbest Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı Fethi Okyar durumu değerlendirmişler, çok partili hayata yani demokrasiye geçişin mümkün olamayacağı kanaatine varmışlardır. Fethi Bey’ in isteği ile partiyi kapatmışlardır. Böylece DEMOKRASİ DENEMESİ başarısızlığa uğramıştır. Halkın çok partili yönetim biçimine hazır olmadığı anlaşılmıştır. Bu olaydan 16 yıl sonra İsmet İnönü çok partili hayata geçişi yapmış, demokrasinin yolunu açmış, bugün Atatürk’ ün ve kendisinin adındı anmak istemeyenlere ikbal ve iktidar imkanı vermiştir.

[inset side=left] Kırklareli halkını memleket meseleleri ile alakalı bulduğu için buradan bahtiyar ayrıldığını Hatıra Defteri’ ne yazmıştır. [/inset]Atatürk demokrasiye geçiş denemesinin başarısızlığa uğramış olmasına çok üzülmüştür. Bu başarısızlığın nedenlerini araştırmak için 3,5 ay süren bir yurt gezisine çıkmıştır.Bu yurt gezisinin Trakya bölümünde ilk ziyaretini 20 Aralık 1930 tarihinde Kırklareli’ ne yapmıştır.

NEDEN İLK ZİYARET KIRKLARELİ’ ne ?

Bunun bir çok nedeni vardır ama asıl neden Kırklareli dahil, İl’ in bir çok yerinde seçimi Fethi Okyar’ın partisi kazanmış, Cumhurbaşkanı Atatürk’ ün Genel Başkanı olduğu CHP seçimi kaybetmiştir. Bunun nedenlerini araştırmak için gelmiştir. Atatürk ile beraber Kırklareli’ ne gelen ekonomist Ahmet Hamdi Başar “ ATATÜRK İLE ÜÇ AY “ adlı kitabında bu seçimi kaybetmenin nedenlerini anlatmıştır. Atatürk halkın iktidardan, hükümetten şikayetlerini rahat dile getirebilmesi için geziye çıkmadan önce güvendiği arkadaşlarını gezeceği yerlere, mesela Kırklareli’ ne Şevket Ödül’ ü göndermiş, o’da halkı “şikayetlerinizi çekinmeden söyleyin, Atatürk böyle istiyor” diyerek vatandaşları Atatürk’le rahat konuşmaya cesaretlendirmiştir. Atatürk seçimi kaybetmenin nedenini halktan ziyade idarede ve parti yöneticilerinde aramıştır. Kırklareli’nde ziyaret ettiği yedi yerde onlarla, meydanlarda ise halkla görüşmüş, Kırklareli’ nde DEMOKRATİK MUHALEFET bulduğu için son derece memnun kalmış, Kırklareli halkını memleket meseleleri ile alakalı bulduğu için buradan bahtiyar ayrıldığını Hatıra Defteri’ ne yazmıştır.