Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişinin 88. Yıl Dönümü Kutlandı

1280

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ne gelişinin 88. Yılı düzenlenen törenle kutlandı.

20 Aralık Perşembe günü Atatürk’ün Kırklareli’ne Gelişinin 88. Yıldönümü Kutlama Töreni, Vilayet Meydanında, Atatürk Anıtı önünde ve Atatürk Anıtı önünden İstasyon Caddesine kortej ve Halk Eğitim  Merkezi salonunda gerçekleşen programla kutlandı.

Törenler, Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önüne saat 14.00’de Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunumu ile başladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, kutlama programına katılan kortej İstasyon Caddesi boyunca önlerinde dev Türk Bayrağı ile birlikte yürüyüş yaptı.

Programın ikinci kısmı ise Halk Eğitim Merkezinde devam etti. Buradaki programda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu yaptı.

Kesimoğlu, 88 yıl önce 20 Aralık 1930 Cuma günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ne geldiğini belirterek “O gün Kırklareli tren garına bir tren yanaştı. Etrafta coşkulu heyecanlı Kırklareli halkı vardı. Çünkü o tren içerisinde herkesin tanımak istediği, herkesin görmek ve dokunmak istediği bir lideri getiriyordu.”

Kırklarelililerin Ata’sını bağrına bastığını ifade eden Kesimoğlu ‘’ Bizler Ata’mızın manevi mirasçılarıyız. O’nun manevi mirası ilim ve akıl. İlim ve akıla hareket ederek ismine eserlerine sahip çıkıyoruz. Bu kentte yaşayanların nabzı Mustafa Kemal diye atar. Bizim geçmişe saygımız geleceğe sorumluluğumuz var. Bugün bir kez daha haykırıyoruz. Yolundan asla ayrılmadık ve ayrılmayacağız Ata’mıza sözümüz var’’ dedi.

Kesimoğlu’nun konuşmasının ardından Vali Osman Bilgin’e Türk bayrağı sunumu gerçekleştirildi.

Öğrencilerden oluşan koro tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan konser, Araştırmacı tarihçi Ali Arslan’ ın konuşması ile son buldu.