BABA MARTA’ NIN HİKAYESİ.

 

Şubat ayı sonlarında daha Balkanlarda tabiatta bir uyanış başgösterir, dereler çağlamaya, bulutlar gülerek ağlamaya, böcekler kuşlar canlanmaya başlarlar.

Bahar kokuları gelir açık pencerelerden bahar gelmeden önce. Bahçelerde laleler, sümbüller baş göstermeye başlar. Karlı çamur toprakları delerek, kardelenler korkusuzca el eder sarp yollardan baharın müjdesi adıyla.

Mart ayı tabiatın uyanışına ışık tutandır, daha 1 Martta insanlar kötü ruhları kovmak amacıyla marteniçka’lar takınırlar yediden yetmişine kadar.

Marteniçka’lar sadece kötü ruhlardan korunma amacıyla değil, yılın sağlıklı ve bereket dolu olması amacını da beraberinde getirir.

Birçok bölgelerde beyaz ve kırmızı iplerle örülmüş süslere marteniçka adı verilmiştir.

Bileğe, yakalara ve kolye niyetine de takılabilir.

Renklerin beyazı olmazsa olmazlardandır, genç kızların gelinliğini, meleklerin beyaz kanatlı olmaları dolayısıyla, iyiliğin, temizliğin ve saflığın simgesidir.

Kırmızı renk ise tüm dünya da olduğu gibi, aşkın ve sevginin, sağlığın göstergesidir.

Bazı bölgelerde kırmızı ve beyaz rengin yanına mavi ve yeşil renkler de eklendiği görülebilir.

Mavi renk özgürlüğün ve sonsusuzluğun rengi olarak kabul görürken, yeşil de bolluğun, dinç kalmanın simgesi olarak kabul edilir.

1 Mart Balkanlarda( BABA MARTA) ( MARTA NİNE) ,aksi ihtiyar bir kadın olarak bilinir. 1 Martta BABA MARTA’NIN ruhu da uyanırmış onun kötülüklerinden korunmak için MARTENİÇKA’lar takınılır

Mart ayı çok değişken bir karaktere sahiptir, ne pırıl, pırıl güneşine, ne de lapa, lapa yağan karına güven olmaz, bir günde dört mevsim yaşatandır.

Bu nedenle astroloji uzmanları mart ayında doğmuş kişilerin değişken karakterli olduklarını ve ayrıca mart ayında doğanların karakterini doğduğu günü belirlediği de söylenir.

Eski Bulgarların anlayışlarına dikkat edilecek olursa onlar 1 Martta marteniçka’lara dualar yazarak takınırlar ve böylece o dualarla baba Martanın kötü ruhundan kendilerini ve yakınlarını koruduklarına inanıyorlar.

Baba Marta’nın gücü mart sonuna kadar sürer, o yüzden mart sonunda marteniçkalar çıkarılabilir ve leyleklerin gelişiyle çiçek açmış bir dala bağlanır.

Nesi var, görülen leylek eğer uçuyorken göründüyse, o yıl, uçarak, koşarak geçecek. Yerinde duran leylek görülende ise, yılın durgun geçeceğinin habercisidir.

Eğer, bahar geç kalmış ve görünürlerde çiçeklenmiş bir ağaç yok ise ve leyleği de görenler olduysa, marteniçka’yı bir taş altına da koyulabilir.

Bir hafta sonra taşın altına bakılır ve taşın altında akrep görülürse o yıl tehlike gizliyor, taş altında sürüngenler varsa hastalıklı bir yıl olacağına ve karınca varsa çok güzel, başarılı, yıl geçeceğinin simgesidir.

Nice sağlıklı, özgür ve sevgi yükü, barış kokulu baharlaraaaaaa.

Firdevs Büyükateş.