BABA – OĞUL BİR OLUNCA, DAĞLAR BAĞ OLUR

UNUTULAN KÜLTÜRÜMÜZ ; İMECE

VİNO DESSERA, “Doğaya ve şaraba gönül verenlerin şarabı “

 

Belki çoğumuz “İMECE” kelimesinin ne anlama geldiğini unuttuk. Yıllar önce köylerimizde yoğun bir şekilde yapılan ve birlikte çalışmanın tadını alan insanların paylaştığı bir güzel geleneğimiz idi, imece. Bütün köy beraber orak biçer, beraber demet çekip, harmanları beraber döğerdi. Belki artık imece gibi, harman, orak biçmek, demet taşımak, harman döğmek gibi kelimeler bile hayatımızdan çıktı. Gelişen teknoloji her işi kolaylaştırdığı için insanların bir birlerine ihtiyacı da kalmadı. Biçer- Döğer’ ler tarlaya girdimi ne demet kaldı, ne harman döğüp ürünleri ambara taşımak.

Bu arada imece kültürü de unutuldu gitti. Bağ bozumu zamanı şenlikler yapılır, bağlar beraber toplanıp, beraber budanırdı. Bu olay sadece çalışmak olarak algılanmamalı idi. Üretimin yapıldığı gün beraber olmak, beraber çalışırken bir birinden güç v destek alarak eğlenip, şarkılar söyleyip güzel ve eğlenceli saatler geçirmek imecenin bir başka güzelliği oluyordu.

 

Av.Yetkin Dönmez ve oğlu Doğan Dönmez beraber kurdukları Dönmez çiftliğinde gösterdikleri örnek çalışma sistemi içinde yapmaya başladıkları bağcılık ürünlerini vermeye başladı. Geçen yıl elde ettikleri üründen yaptıkları şarap Decanter Dünya Şarap Ödülleri yarışmasında Tavsiye Edilen Şarap Kategorisinde BRONZ MADALYA kazanarak ilimiz ve ülkemiz adına sevindirici bir başarıya imza attı.

 

 

 

Bu yıl düzenledikleri Bağ Bozumu etkinliği bir gelenek haline gelmeye başladı. İstanbul’ dan iki otobüs ile gelen dostlarına Kırklareli siyaset ve ticaret dünyası da eşlik etti. Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve Başkan Yardımcısı Adem Sevim geniş bir taraftar kitlesi ile katılarak imeceye renk ve heyecan kattı.

Bağda İzi olamayanın- Sofrada hakkı olmaz sözünü gerçek kılmak için katılanların tamamı ellerinde bağ makasları üzüm hasadına başladılar. Hasat bittikten sonra üzüm ve şarap ikramı yapılabildi. Katılan ve çalışan herkes bir salkım üzüm ve bir bardak şarabı hak ederek içti. Böyle güzel bir birliktelik ve beraber çalışma ile üzümün kıymeti de biliniyordu. Yere düşen bir salkım bile ziyan edilmedi.İnsan kendi emek verdiği ürünün nasıl değerli olduğunu ancak çalışarak öğrenebiliyor.

Bu kadar güzel çalışma ve hak edilerek alınan bir bardak şaraptan sonra insanın elbette enerjisi artıp kanı kaynamaya başlar. Gelen saz ekibi eşliğinde en güzel ve hareketli oyunlar oynandı ve kaybolduğu sanılan ve yorgunluk olacağı tahmin edilen enerji artarak geri geliyordu. İnsanlarımız bir günlüğüne de olsa Dünyanın dertlerini unutup mutlu olmanın keyfini çıkardı..

 

 

Böyle güzel bir etkinlik düzenlenir ve İstanbul’ dan 2 otobüs dolusu insan gelirse doğal bir Pazar oluşur elbette. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen yerel üreticilerimiz ve pazarcı-köylülerimiz etkinlikte yerini aldı. Karıncak köyünden organik karpuz yetiştiricisi üreticimiz açtığı mini tezgahta kışlık beyaz karpuz tanıtım ve satışı yaptı. Beypınar köyünde kaz üreticilerimiz hazırlamış oldukları pilavlı kaz ciğeri sunumu ile büyük beğeni topladılar.

 

 

 

 

 

 

Kırklareli artık “ KAZ- KAZ ETİ VE KAZ CİĞERİ” ni tanımaya başladı. Yakın zamanda kaz eti sofralarımızın değişmez yemeği olacak. Et fiyatlarının dar gelirli vatandaşın ödeme gücünü aştığı bu günlerde kaz eti ekonomik değer olarak hem köylümüze, hem tüketicimize büyük bir katkı sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Kırklareli’ nin üretimde iddialı olduğu bir başka ürün çeşidi ise peynir üretimidir. Peynir üreticileri de etkinlikte temsil edilerek hem sunum yaptılar, hem satış yaptılar. İstanbul’ dan gelen misafirler lezzetli Kırklareli peynirini büyük bir zevkle yedikten sonra satın almakta tereddüt etmediler.

 

 

 

Üreticilerimize böyle bir tanıtım ve satış imkanı sundukları için Dönmez çiftliğini kutluyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Av. Yetkin Dönmez ve oğluna, Dönmez ailesi ve Dönmez çiftliği çalışanlarına Kırklareli’ ne böyle güzel bağlar ve şarap tesisi kazandırdıkları için, insanlara unutulan değerlerimizi hatırlattıkları ve bir günlüğüne de olsa mutluluğu paylaştıkları için teşekkür ediyor, başarılı ve örnek çalışmalarının devamını diliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SARANTALI KÖYLÜM

.24.09.2016