Bahriye ÜÇOK (1919-1990)

753

SHP Parti Meclisi üyesi olan Doç. Dr. Bahriye Üçok, katledildiği sırada SHP için bir laiklik raporu hazırlamaktaydı. Üçok, katıldığı toplantılarda sık sık laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuş ve “laikliğin savunucusu ilahiyatçı” olarak tanınmıştır.

06 Ekim 1990 tarihinde evine gönderilen bombalı bir kitap paketi ile katledilen Doç. Dr.Bahriye Üçok’ un ölümünden birkaç gün önce Gazeteci- Yazar Nazif Karaçam’ a Kırklareli yerel gazetede yayınlanmak üzere gönderdiği, ancak bugüne kadar yayınlanamayan 17 sayfalık “ATATÜRK İLKELERİNDEN SAPMALAR“ isimli çalışmasını ilk defa okurlarımız ile paylaşıyoruz.

Bahriye Üçok’un bu çalışma raporu 9-13 Kasım 1981 tarihinde Atatürk’ ün doğumunun 100.yılında İstanbul Boğaziçi Üniversitesi’ nde yapılan Uluslararası Atatürk Konferansı’ nda Bahriye Üçok tarafından sunulmuştur. Birçok uluslararası araştırmacının katıldığı bu konferansta Atatürk ilke ve devrimleri, Atatürkçülüğün temel felsefesi, İslamiyet’i yorumlaması, laiklik ve kadın hakları konusunda görüşler ve raporlar sunulmuştur. Uluslararası Konferansa sunulan bu rapor Bahriye Üçok’ un katline giden yola döşenen ilk taşlardan biri olmuştur. 35 yıl sonrasında yaşanacakları anlatan bu raporu İbretle okunmalı ve yaşadıklarımızı yeniden değerlendirmeliyiz.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ilk kadın öğretim üyesi, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, 1971 yılında Kontenjan Senatörü, 1983 yılında Halkçı Parti milletvekili seçilen ve 6 Ekim 1990 yılında 71 yaşında katledilen ve katilleri henüz bulunamayan Bahriye Üçok neden katledildi……

Bahriye Üçok, yobazlar’ı hain tuzaklar kuracak kadar korkutan, gericiliğe ve yobazlığa bilimsel yollarla savaşım veren ve örnek yaşamı ile bu mücadeleyi Din ve laikliği siyasi malzeme yapmaya çalışanlara karşı onurlu bir şekilde sürdüren, kitapları, aklı öne çıkaran bilimsel yazıları ile karanlığa karşı savaşım veren onurlu bir Cumhuriyet öğretmenidir. Onun onurlu yaşamı ve devrimci mücadelesi önünde, bir defa daha saygı ile eğiliyoruz.

Cinayeti, İslami Hareket adlı örgüt üstlendi. Cumhuriyet Gazetesi’ni telefonla arayarak İslami Hareket Örgütü adına konuştuğunu bildiren bir kişi Üçok’u “tesettür konusundaki düşünceleri yüzünden” cezalandırdıklarını söyledi. Aynı kişi “İslam’a sınır koyanları öldürmeyi borç bildiklerini” belirtti.

—Cumhuriyet Gazetesi, 7 Ekim 1990.[1]

Bombalı paketi kabul eden ‘kargocu kız’ olarak da tanınan Gülay Calap, uzun süre ortadan kayboldu. 16 Ocak 1994 tarihinde İzmir’ de PKK’nın yan kuruluşu olarak sayılan Devrimci Halk Partisi’ nin İzmir sorumlusu olarak gözaltına alındı.