Bu çocuklar adamı ‘ham’ yapar!!!

734

Kırklareli Bedensel Engelliler Spor Kulübü’nün Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Erol Gökçe başkanlığında birçok maddi manevi zorluğa rağmen faaliyetini sürdürmeye çalışıyordu. Her türlü maddi imkansızlığın yanında yaşadıkları manevi sorunlara her insanın psikolojisi dayanamaz.

Erol Gökçe, tekerlekli sandal-ye basketbol takımını kurarken birçok güçlükler ile karşılaşır. Yürüyemeyen insanları tekerlekli sandalye üze-rine oturtup, üstelik sağlıklı insanlar için bile zor bir spor dalı olan basketbolu bu çocuklara öğretip, sahaya sürmek her yiğidin harcı değildir, insanda mangal gibi yürek ister. Erol Gökçe bütün bu zorlukları hoşgörü ve sevgi ile aşabilmiş nadir insanlardan birisidir.

Önceleri çocukların aileleri karşı çıkmış “benim çocuğumun altını bağlamak zorunda kalıyorum, tuvalet ihtiyacını bile yardım almadan karşılayamazken, sen kalkmış ona basketbol oynatacaksın” diyerek bir kaç defa kapıdan kovulduğu olmuş. Erol Gökçe yılmadan usanmadan işin üzerine giderek ortaya mücadeleci bir basketbol takımı çıkarmış. Bu takım, köyünden çıkmasına  bile izin verilmeyen köy çocuklarından Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına giden milli sporcular yaratmış. İkinci ligde fırtına gibi esip Şampiyon olarak 1. Lig’de Kırklareli İli’ni temsil eden tek takım olmuş.

Bütün bu sportif gelişmeler siyasilerin de dikkatini çekmeye başlamış. Kırklareli AK Parti eski milletvekili Sayın Ahmet Gökhan Sarıçam “ben sizin mücadelenizi takdir ediyorum, sportif alanda Kırklareli İli’ ni çok güzel temsil ediyorsunuz, size yardımcı olmak istiyorum” diyerek kulübe ilgi göstermeye başlamış.

Alpullu Şeker Fabrikası’na ait Kırklareli şehir merkezindeki binalar ve 6000 m2 arazi’yi kulübe destek olma amacıyla kiralayarak işletmeye açılmasını sağlamak ister. Yalnız bu iş için bir şartı vardır “Ahmet Gökhan Sarıçam başkan olursa…” Hani hem AK Parti milletvekili, hem kulüp başkanı. Belki ekonomik getirisi yok amma, illaki siyasi dönüşü olur diye düşünülmüş. (Belge 1- 13.04.2011 Tarih Sayı: B14.2.02.74.07- 823.02/1763 Konu: Kira talebi) Tesisler 450 TL + KDV : 531 TL’ye Kırklareli Bedensel Engelliler Spor Kulübü’ne kiralanmış. Kulüp tesisleri 1 TL yanlış anlamadınız 1 TL fark ile bir başka işletmeciye kiralamış. İşletmeci kulüpün asgari masraflarını ve deplasman giderlerini karşılamaya söz vermiş. Sözleşmelerin yapıldığı süre içinde kulup başkanı Ak Parti Kırklareli eski milletvekili Ahmet Gökhan Sarışam. (Belge 2: 29.04.2011 Kira sözleşmesi- Kulüp Başkanı Ahmet Gökhan Sarıçam- imza-)  (Belge 3- 531 tl banka makbuzu 1.tl kar !!!)

Bu olaydan sonra Kırklareli bir dedikodu ile sallanır. Mevcut yere meşhur bir inşaat şirketi 14 katlı Hotel, AVM ve sinema salonları yapacakmış. Bugün Taksim Gezi Parkında olduğu gibi, şehrin akciğerleri sayılan son yeşil alan rantiyecilere peşkeş çekilmek istenir. Ahmet Gökhan Sarıçam’ın Bedensel Engelliler Basketbol sevdası yerini 14 katlı binanın hayallerine terk eder. Kırklareli halkı olaya büyük tepki gösterir, içinde 200 den fazla ağacın yer aldığı, şehrin yazın nefes aldığı bu yere, 14 katlı bir bina dikme cinayeti Kırklareli Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile bir süreliğine ertelenir. (Belge 4- Kırklareli Belediye Meclis kararı) Ancak yüksek rant sevdasında olan kişilerin girişimleri hala devam etmektedir.

Bütün bu gelişmelerden Bedensel Engelliler Basketbol takımı oldukça fazla etkilenir. Bozulan moraller ve tahmin edilen birkaç kuruş masrafları karşılama ümitleri sona erer. Takım deplasmanlara gidememe ve maçlara çıkamama sorunu ile karşı karşıyadır. Tekrar başkanlığa geçen Erol Gökçe destek için gittiği yerlerden eli boş döner. Kırklareli’nin tanıtımı için sıradan popçulara ödenen yüksek ücretlerin yüzde biri bile bu çocuklardan esirgenir. Olayın bırakın sportif yönünü bu çocukların yaşama kazanılması bile bir özverili mucize iken; bu çocuklar spora küstürülür. Erol Gökçe’nin son çırpınışları da sonuç vermeyince, deplasmanlara gidecek gücü kalmayan takım ligden çekilmek zorunda kalır.

Takım ligden çekildikten sonra; 4 sporcu Çanakkale Boğazgücü’ne, 4 sporcu Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulübü’ne, 2 sporcu Ceylanpınar Spor Klübü’ne verildi. Bu klüplerden Çanakkale ve Gaziantep takımları play-off müsabakalarında 1. ve 2. olarak 1.Lig’e terfi ettiler. Ceylanpınar ise 3. oldu ama 1.Lig’e çıkamadı.

1.Lig’de ise daha önce Tekerlekli Sandalye Basketbol takımımızın içeride ve dışarıda yendiği Balıkesir Belediye ile Ordu Belediye Klüpleri Süper Lig’e terfi ettiler.

Ordu Belediyespor Klübü’ne verdiğimiz sporcumuz Mehmet Arpak ise ligin “En Skorer” oyuncusu oldu.

Haftada bir, maç heyecanı yaşamak, deplasmanlara gidip kendi durumundaki arkadaşlar ile tanışıp yeni yerler görerek ve hatta milli forma onuruna ulaşıp, Türk Basketbolunu yurt dışında temsil ederek, hayata bağlanan bu çocuklara yapılan haksızlığın doğruluğunu spor adına buyurun siz karar verin. Halbuki bu çocukların gözü öyle milyon dolarlarda değildi. Kırklareli halkı sadece maçlarına gidip onların inanılmaz güzel mücadelelerini seyredip alkışlasa idi, onlara en büyük yaşam sevincini bağışlardı. Sportif başarılarda hemen ön sıralara çıkmaya alışmış yönetici ve siyasilerimiz, bu çocukların yanında olsa idi; Kırklareli çok daha önemli sportif başarılara imza atabilirdi.

Fakat her işte bir hayır vardır diyelim ve çocuklarımızı siyasilerin sevgisinden uzak tutmaya çalışalım. Yeni sezonda tekrar 2. Lig’de mücadele edecek olan Kırklareli Tekerlekli Sandalye Takımı’nı maçlarında yalnız bırakmayalım. Onların yaşam azmi ve mücadelesini ellerimiz patlayana kadar alkışlayalım. Unutmayalım ki; hepimiz her an bedensel engelli olabilecek tehlikeler yaşıyoruz.

Mustafa Karaca – Saranta Haber