Bu gün insanlık için ne yaptın?

774

Bu gün insanlık için ne yaptın?

Bu gün kendimiz için veya ailemiz için çalıştığımızı düşünüyoruz. Geleceğimizin daha iyi daha aydınlık olması için. Öyle değil mi?

Peki bu sizce yeterli mi?

Bu gün insanlık için ne yaptık?

Bir ağaç diktik mi? Evlatlarımıza, torunlarımıza bir ağaç bıraktık mı? Bu ağacı da benim annem, babam, dedem, nenem dikmiş demeleri için. Bir ağaç kolay yetişmiyor. Yıllar, yıllar sürüyor. Küçücük bir meyve ağacı bile yıllar sonra ancak meyve veriyor. Biz bugün bir ağaç dikersek, evlatlarımız belki ancak torunlarımız meyvelerini yiyebilir. Ya da gölgesinde oturabilir.

Bir kitap okuduk mu? Okuduğumuz kitaplardan notlar aldık mı? Ya da kitapların köşelerine bizden sonrakiler ne düşündüğümüzü bilsinler diye notlar yazdık mı? Bir kitabın, bir derginin, bir gazetenin neler değiştirebileceğini bir bilsek…! Bir kitapla değişen hayatlar, bir dergi ile gelecekleri değişen aileler, gazetedeki bir haber ile kaderleri değişen insanlar görmedik mi? Görmek için bakmak lazım, farklı gözle bakmak lazım.

Bir şey herhangi bir şey ürettik mi? Yoksa sadece tüketmek için mi yaşıyoruz? Benim elimden bir şey gelmez diye düşünmeyelim. Evlerimizin bahçelerine iki fidan ekmek çok mu zor? Ya da evde otururken el sanatları çalışmak çok mu zor? Ya da bir müzik aleti çalmaya çalışmak? En azından düşünmek, daha başka neler yapabiliriz diye düşünmek çok mu zor?

Silkelenin ve kendinize gelin ey insanlar…!

Hepimiz bize yaşamamızı söylenen hayatları yaşıyoruz. Üç beş kuruş maaş ile bütün gün işte çalışıyoruz. Akşam eve gelince televizyonların karşısında bize izlememizi söyledikleri yarışma programlarını, dizileri izliyoruz. Hayatlarımızı bu kör döngü içinde bitirip, tüketiyoruz.

Kaldıralım kafamızı, etrafımıza daha farklı bir gözle bakalım. Farklı olanları görelim. Bu dünyanın bize sunduklarına daha farklı bir gözle bakalım.

Titreyin ve kendinize gelin…!!!

İnsanlığın, geleceğin bizlere ihtiyacı var. Çocuklarımız, torunlarımız bizlerin izinden gidecekler. Onların örnekleri bizleriz. Onların idolleri bizleriz. Biz televizyon karşısında oturup tembellik yaparsak, kahve köşelerinde vakit öldürürsek onlardan ne bekleyebiliriz? Ne veriyoruz ki ne bekleyebiliriz?

Ama ben çocuğumu büyüttüm, okuttum, okula gönderdim. Bu kadar mı? Yapabilecekleriniz bu kadar mı? Zaten bu hayatta topu topu bir, bilemedin iki çocuğun var. İyi bari en azından bunları yapabilmişsin. Yeterli mi? Çocuğuna aynı anda birkaç şeyi yapabilme örneğini gösterdin mi? Tv karşısında vakit öldürmemesi gerektiğini, kendi içindeki potansiyeli gösterdin mi? Gelecek için çalışmanın, insanlık için bir şeyler yapmayı öğrettin mi? Yoksa sadece tüketmeyi, düşünmeyip sana sunulanla yetinmeyi mi öğrettin?

Bu gün insanlık için ne yaptın?