Bu rezaleti artık bitirin

557

Buradan Kırklareli kamuoyu adına Kırklareli Üniversitesi rektörüne sesleniyoruz “Lütfen bu çalıntı LOGO rezaletine bir son verin.”

Resimde görülen soldaki amblem orijinal Çin’deki Macau özerk bölgesinin yerel amblemi. Sağdaki de Kırklareli Üniversitesi’nin logosu. Yorum siz okuyucuların…

Kırklareli Üniversitesi’ndeki bu çirkin amblem hikayesi de oldukça ilginç. Üniversite kurulduktan sonra ilk logosunu belirlemek amacıyla 2007 sonunda açılan yarışmada yarışmaya katılan eserleri beğenmeyen yet-kililer, açtıkları ikinci yarışma neticesinde Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin’in tasarımını logo olarak seçmişlerdi. Logo Japon bayrağındaki kırmızı güneşi andırmaktan başka hiçbir özelliği olmadığı için beğenilmemiş ancak nedendir bilinmez yarışma ödülü yarışmacıya ödenmişti. Ardından yeni bir yarışma açılmış İlk yarışmada olduğu gibi bu yarışmaya katılan eserlerden hiçbirinin beğenilmemişse de daha sonra üniversite bu açıklamasını geri çekip yeni amblemin belirlendiğini duyurmuştu. 6 Mayıs’ta da basın toplantısıyla tanıtılan logonun Kırklareli iline veya üniversiteye ya da bölgeye dair herhangi bir özellik taşımadığının görülmesi büyük bir hayal kırıklığı yaratmış, ancak daha sonraki günlerde eski Portekiz sömürgesi yeni Çin’e bağlı özerk bir yönetim bölgesi olan Makao (Macau)’nun bayrağından kopyalanmış olduğu anlaşılması, yani “ÇALINTI” olması Kırklareli’de şaşkınlık ve üzüntü yaratmıştı. 6 Mayıs 2009’dan beri devam eden bu çirkinliğin kaldırılması için başta üniversite rektörü ve ilimiz yöneticilerini göreve davet ediyoruz. Kırklareli’nde yaşayan vatandaşlarda çalıntı bir logonun üniversite gibi bir bilim yuvasında kullanılmasından ötürü ve 2009 yılından beri büyük bir vurdumduymazlıkla davranmalarını kınadıklarını ifade etmektedirler.

LOTUS ÇİÇEĞİ. Bana göre çiçeklerin en güzeli.
Kat kat pembe taç yaprakları ve sarı göbeği ile muhteşem.
Genellikle sıcak ve bol sulu ortamlarda yaşarlar.
Anavatanı güney Çin ve Ekvatora yakın muson yağmurlu killi topraklar.
Özellikle durgun suda adeta yüzerler, toprak olmadan bile yaşarlar.
Yani BATAKLIKLARDA yaşayan nadide güzellerdendirler.
Lotus çiçeği nedir? Nerede yetişir?
Bu güzelliğinden insanlar çok çok etkilenmişler, onu cennet çiçeği olarak betimlemişler hatta bazı bölgelerde dinsel kutsal obje olarak tanımlamışlardır.
Özellikle Çin’de BUDİST inanışta Lotus çiçeğinin dini bir önemi de mevcuttur.
Lotus çiçeği Budizm ile özleştirilmiştir.
Budist tapınaklarına girildiği zaman önümüze lotus şeklinde oturmuş ve kendini BUDA dinine hizmet için adamış gülümseyen heykeller görülmektedir.
Eski Mısır’ da ise zamanında mavi lotus çiçeği kutsal olan çiçek kabul edilmiştir.
Özellikle dini törenlerde olmakla beraber birden çok alanda kullanılmıştır.
Lotus çiçeği Nelumbo ismi ile tabir edilen yağmur ormanların da yetişirler. Lotus çiçeği bir su bitkisidir.
Makao güney Çin’de küçük adalar topluluğu. Toplam alanı 28,2 km2. Yaklaşık nüfusu altıyüzbin kişi. Portekiz sömürgesi iken 1999 da özerk olmak kaydıyla Çin’e geri verilmiş. Turizm ve eğlence merkezi. Kumarhaneleri ve fuhuş sektörü ile tüm dünyada ünlü.
O da özerkliğe geçince LOTUS ÇİÇEĞİNİ bayrağına logo olarak almış.
Kırklareli Üniversitesi bilindiği gibi 2007 tarihinde kuruldu.
2009 tarihinde ise düzenlediği yarışmada bu LOTUS çiçeğini amblem olarak seçti.
Ne alaka dedik.
Seçildiği tarihte LOTUS çiçeği ile Kırklareli Üniversitesi arasında bir bağ kuramasakta içimize sinmese de çok karşı gelmedik.
Ancak çok kısa zamanda bunun MAKAO denilen ÇİN’deki özerk bir bölgenin bayrağının
ÇALINTISI olduğu ortaya çıkınca çok büyük tepki gösterdik.
Muhtemelen seçici kurul da bunun çalıntı olduğunu fark edemedi diye düşündük.
Üstelik KUMARHANE ve FUHUŞLA anılan böyle bir bölgenin LOGOSUNUN bizim üniversitemizle ne ilgisi olur ve doğal olarak bu amblem üniversitemizce hemen iptal olur dedik.
Ancak aradan 12 yıl geçmesine rağmen Üniversite bu ÇALINTI amblemi kullanmaya devam ediyor. Nedendir hala bilmiyoruz.
Şimdi sayın rektöre soruyoruz Üniversite gibi bir bilim yuvasında bu çalıntı logonun altına imza atmaya nasıl devam ediyorsunuz.
Üniversitenin öğrencilerinin yıllarca çalışıp aldıkları diplomalarında bu ÇALINTI AMBLEMİ görmelerini içinize nasıl sindiriyorsunuz.
Buradan Kırklareli’ni yönetenlere seslenmek istiyorum;Sayın Vali, lütfen gereğinin yapılmasını ve bu REZALETİN önlenmesini sağlayınız.
Mutlu insanlar kenti başkanı ‘bu konu beni ilgilendirmez demeyin’. Bu rezaletin daha fazla sürmemesi için gayret edin.
Siyasi parti başkanları, Milletvekilleri, oda ve dernek başkanları UYANIN ARTIK.
Bizler Üniversitemizle gurur duymak istiyoruz.
Bu çalıntı LOGO’yu hep beraber yırtıp atalım.
Bu rezalete artık son verelim. LÜTFEN…

Ergin Kalınoğlu – 18 Ocak 2021