Bu ürünler bizim, başkasının değil (Coğrafi işaret neden önemli?)

358
Hikmet Metin

Son zamanda birbiri ardına Kırklareli ürünleri “Coğrafi İşaret” almaya başladı. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Coğrafi işaret neden bu kadar önemli? En başta geleneksel bilgi ve kültürel değerler korunuyor. O bölgeye has bir ürün olduğu için bölge adı ile tescillenip, hem bölge üreticilerini, hem de emeklerini koruyor. Bir başka önemi de hem üreticilere hem bölgeye hem de ülkeye olan ekonomik katkısı.

Örneğin; Fransa’nın coğrafi işaretli ürünlerden yalnızca 2012 yılında elde ettiği gelir, 19 milyar Euro. Fransa’da coğrafi işaretli peynir, diğer peynirlere göre yüzde 30 oranında daha yüksek fiyata alıcı bulurken İtalya’da da durum pek farklı değil. Toscano yağları tescil edildikten sonra yüzde 20 oranında daha yüksek fiyata satılırken AB genelinde yalnızca 2012 yılındaki coğrafi işaretli ürünlerin toplam satış tutarı, 57.5 milyar Euro.

Bu sıradan bir balzamik sirke değil! İtalyan ekonomisine 1 Milyar Euro civarında bir katkısı olan “Aceto Balsamico Di Modena IGP” adlı “coğrafi işaretli” bir ürün.

Coğrafi İşaretli Ürünler ülkeler için altın değerinde

Yıllar geçtikçe de Avrupa ülkeleri, coğrafi işaretli ürünleri sayesinde satış rakamlarını dünya çapında yükseltmeye devam ediyor. Bir çarpıcı örnek daha: İtalya’nın Aceto Balsamico Di Modena IGP adlı balzamik sirkesinin 1 milyar Euro civarında satış geliri elde ediyor.
Bundan sonra herkese görev düşüyor. Yok öyle coğrafi işaret aldık iş bitti. Yöneticisinden, üreticisine, büyüğünden, küçüğüne herkes elini taşın altına koyacak. Her gittiğimiz yerde, herkese bizim coğrafi işaretli ürünlerimiz anlatılacak. Hediyele-rimiz, ikramlarımız artık coğrafi işaretli ürünler olacak. Bu ürünlerin heryerde bulunması, kolay ulaşılabilir olması için elimizden gelen yapılacak. Her işyerinde, her masada bu ürünler olacak. Duyan duymayana anlatacak. Yabancı misafirlere bu ürünler ikram edilip, anlatılacak. Ne iş yaparsak yapalım, iş yaptığımız insanlara, kendi ürünlerimiz yanında bu coğrafi işaretli ürünleri de anlatacağız. Hem üreten kazanacak, hem bölge kazanacak.


Sarantalı Köylüm Gazetesi 10 yaşında. Başta gazetemizin kurucusu Sevgili Mustafa Karaca’yı ve duayen gazeteci yazar Sayın Nazif Karaçam’ı rahmetle anıyorum. Bu zamana kadar gazetemizde emeği geçen kıymetli yazarlarımıza da teşekkür ediyor, daha nice uzun soluklu yayınlar diliyorum.

“Kırklareli Meşe Balı ve Kırklareli Kıvırcık Kuzu Eti Coğrafi İşaret Tescili Aldı” haberini okuyun…

1 Yorum

Comments are closed.