Çevreci köy; Arizbaba Köyüne 600 fidan dikildi.

1158

 

Kırklareli Merkeze bağlı Arizbaba Köyüne 600 fidan dikimi yapıldı.

Arizbaba Köyü Muhtarı Nurettin Gökay’ın girişimleriyle 600 fidan, Kırklareli Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden temin edildi.

Muhtar Gökay,  köy yakınındaki Arizbaba Türbesi ve Tarihi Kocaçeşmeye gidiş istikametinin sağ  tarafındaki 10 dönümlük alanı tel örgüye alarak, 374  fidan diktiklerini söyledi.

Diş budak, çam, çınar, ıhlamur ve iğdeden oluşan fidanların damlama sula sistemiyle sulanacağını ve bu bölgenin gelecekte mesire yerine dönüştürüleceğini anlatan Gökay, ‘’Her köyde mesire alanı var.  Bizim köyde ise her nedense bu bir türlü oluşturulamamış.  Göreve geldiğimiz günden beri böyle bir yer oluşturmayı hedefliyorduk. Bunu da gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. 600 fidandan 374’ünü mesire yerine diktik. Geri kalanı ise köy mezarlığı ve baraj çevresine dikildi’’ dedi.

Mesire yerinin tel örgüye alınması ve fidanların dikimin imece yöntemiyle gerçekleştirildiğini vurgulayan Gökay şöyle devam etti:

“Sağ olsun köyde yaşayan vatandaşlarımız bizleri yalnız bırakmadılar.  Her seferinde 10’arlı ve 15’erli gruplarla halinde kazma kürek fidanların dikimde destek oldular. Başta köy sakinlerimiz olmak üzere, Valimiz  Esengül Civelek, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği,  Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne teşekkür ediyorum.”