CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan’ın 14 Mayıs Dünya Çiftçi Günü Mesajı

890

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 tarihinden beri dünyada her yıl 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır. Bütün dünya 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlarken biz çiftçimizin içler acısı halini konuşuyoruz.

Tarım tüm dünyada devlet tarafından desteklenir. Özellikle gelişmiş ülkelerde devlet tarıma ciddi destek olurken, ülkemizde AKP tarafından gözden çıkarılmış durumdadır. Çiftçimiz hak ettiği desteği görmek bir kenara sürekli üretim yapması engelleniyor.

Çiftçilik ülkemizde maalesef çok zor şartlar altında yapılıyor. Pırlantadan, lüks yatın yakıtından vergi almayan devlet, çiftçinin en büyük giderlerinden olan ve çiftçimizin belini büken tarımsal amaçlı kullandığı mazottan vergi alıyor. Bir alan desteklenecekse bunun tarım olması, bunun çiftçi olması gerekirken, zenginleri destekleyen devlet, çiftçiye, tarıma gelince destekleri kesiyor.

AKP Genel Başkanı sanki 16 yıldır bu ülkeyi yönetmiyormuş gibi bir manifesto açıkladı. Manifestoda çiftçi yok. AKP 16 yıl boyunca yok etmeye çalıştığı çiftçiyi artık seçmen olarak bile görmüyor ve yeni dönem vaadlerine bile koymuyor.

Destek diye açıkladıkları projelerde ise kabul alanlar hep AKP’li üst düzey akrabaları olanlar.

Ülkemiz coğrafi olarak tarıma çok elverişliyken AKP’nin yanlış ve kasıtlı politikaları ile üretemeyen, ithal eden duruma düşmüştür. AKP ile eti hatta samanı ithal eden duruma düşen tarımı tekrar ayağa kaldırmak vatan görevidir. Tarımı ülkemizin öncü sektörü yapmamız gerekmektedir.

14 Mayıs’ları çiftçilerimizin sorunlarının ortadan kalktığı, kutlama havasında geçirebileceğimiz Dünya Çiftçiler Günlerinin gelmesi dileklerimle, Dünya Çiftçiler Günü kutlu olsun.