Çiftçi Mehmet Abi bu günü değil geleceği düşünüyor

520
Hikmet Metin

Geçtiğimiz gün Mehmet Abinin misafiri olduk. Mehmet Abi ailesi ile toprak işleyen, ürettikleriyle geçimini sağlayan bir çiftçi. Araştırmayı, soruşturmayı seven, hani tabiri caizse köylü bir filozof. Oturup konuştuğunuz zaman fikirlerine, görüşlerine, yaptığı tespitlere hak verip hayran olmamak elde değil.

Mehmet Abi ile yaptığımız sohbetten ilginç satırbaşları;

– Atalarından kalan toprakları işleyip geçimini sağlamaya çalışıyor. Herkes tarlasında, bahçesinde kimyasal gübre kullanıp daha fazla ürün alabileceğini söylemiş. Sormuş, soruşturmuş, oturmuş araştırmış. Kimyasal gübre yerine doğal, organik gübre kullanmaya başlamış. Önce atıklardan, küllerden, odun talaşından kendi gübresini yapmaya başlamış. Daha sonra yavaş yavaş solucan gübresi üretmeye başlamış. Şimdi kendi topraklarında solucan gübresi kullandığı gibi, isteyenlere de kendi ürettiği solucan gübresinden veriyor. Gübrelemenin çok mümkün olmadığı daha büyük arazileri için araştırıp soruşturmuş ve “Yeşil Gübre Uygulaması”na başlamış. “Benim ürünlerim bu yörenin en lezzetli ürünleri” diyecek kadar da iddialı.

– Bahçe ve tarlalarını salma suyla sularken toprağın veriminin düştüğünü gözlemlemiş. Şimdi kendi imkanları ile kurduğu damla sulama yönetimini kullanmaya başlamış. Hem toprağını koruduğunu, hem de verimini arttırdığını belirtiyor.

– Yüksek bir bahçesi var. Buraya kurduğu “su koçu” düzeneği ile bahçesinin en yukarısına kadar suyu çıkartıp, oradan yine damla sulama ile ürünlerini suluyor. Bu çok yenilikçi ve inovatif bir çözüm.

– Ana-babasından gördüğü geleneksel üretim yöntemlerinin üzerine hep birşeyler katmaya çalışıyor. Bölgede yetişen geleneksel ürünlerin yanısıra değişik ürünler yetiştirebilmek için de sürekli deneme ekimleri yapıyor.

– Tarlasının kenarına fındık ağaçları dikmiş. Daha sonra aşılama yapmış. “Herkes ceviz dikerken ben fındık diktim. Soranlara da sırıklık için olduğunu söyledim. Şimdi ceviz büyüklüğünde fındık ürettip satıyorum” diyor.

– Yaptığı değişik ürün yetiştirme denemelerini görmek için, tecrübelerinden yararlanmak için gelen misafirleri hiç eksik olmuyor.

Kimyasal gübreleme yapmayıp doğal gübre ile topraklarımı koruyorum. Suyu boşa harcamayıp, damla damla kullanıyorum. Ben bugünümü değil, yarınımı, geleceğimi, çocuklarımı, torunlarımı düşünüyorum. Onlara çorak, verimsiz topraklar bırakmak istemiyorum. Bunu yapmak aileme temeli çürümüş ev bırakmaktan daha kötü.” diyor.

Mehmet Abi şimdi de teknolojiyi öğrenip dijital tarıma geçiş yapmaya hazırlanıyor. Hava durumunu, toprak nemini, yağış takibini hep elindeki telefondan öğreniyor ve ona göre önlemlerini alıyor. Bravo Mehmet Abi, örnek bir çiftçi, örnek bir üreticisin.