Çiğiltepe Şehitliği

224

Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesi sınırları içinde yer  alan 1591 rakımlı Çiğiltepe üzerinde, Çiğiltepe şehitliği bulunmaktadır.

Albay Reşat bey ve tüm Çiğiltepe Şehitleri anısına   22.06.1996 tarihinde yapılıp  ziyarete açılmıştır. Afyonkarahisar ili, Sandıklı İlçesine uzaklığı 18 km’dir

57. Tümen Komutanı Albay Reşat Bey 27 Ağustos 1922 günü Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “yarım saat içinde çiğiltepeyi düşmandan temizleyeceğiz” sözünü verdi. Yarım saat içinde sözünü yerine getiremeyince intihar etti.

Atatürk 04 Ekim 1922 günü T.B.M.M.de yaptığı konuşmada; 

“Bu taarruz  gününde (27 Ağustos 1922) en sol cenahta bir tümenimiz (57. tümen) taarruzunu tevcih ederken kuvvetlerini biraz yekdiğerinden uzakça bulundurmuştur. Bu itibarla düşman üzerinde müessir bir tazyik yapamıyordu.

O tümenin komutanı Reşat Bey namında bir zattı. Bu zatı çok eskiden tanıyorum. Muş’ta beraber muharebe yaptık. Çok kıymetli bir askerdi, şahsen bana çok muhabbeti ve kıymeti vardı. Telefonla sordum:

-“Niçin hedefinize (Çiğiltepe’ye) vasıl olamadınız?” dedim.

-“Yarım saat sonra hedeflere vasıl olacağız” dedi.

Halbuki maatteessüf yarım saatte bu hedefler elde edilememişti. Tekrar sorduğum zaman telefonda Reşat Bey’in son bir veda namesini okudular. Orada diyordu ki: “Yarım saat zarfında size o mevkileri almak için söz verdiğim halde, sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam.”

On beş dakika sonra Çiğiltepe alınmış ancak şehit komutan Miralay Reşat Bey bu müstesna anı görememiştir.”

Şehitlikteki kitabede ise şunlar yazılıdır:  

57 nci Tümen Komutanı

Albay Reşat Çiğiltepe (1879-1922)

İstanbul’da doğdu. Ziya Paşa’nın oğludur. Trablusgarp, Balkan, Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşlarına katıldı. Askeri mahkeme üyeliği yaptı. Milli Mücadeleye katılmak üzere İnibolu’ dan Anadolu’ya geçti. İnönü ve Sakarya savaşlarına katıldı. Büyük Taaruz’ da Yarbay idi. 27 Ağustos 1922 günü Çiğiltepe’ye emredilen saatte hedefine varamaması nedeniyle intihar etmiştir. Sandıklı’da gömülüdür. Mecidi nişanları, gümüş muharebe liyakat, Tahlisiye, Alman, Avusturya-Macaristan Harp madalyaları ve İstiklâl madalyası ile ödüllendirilmiştir. Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından ailesine hayatını sonlandırdığı tepenin adı  “Çiğiltepe” soyadı verilmiştir. Ruhu şad olsun. Türk ulusunun minnet ve şükranlarını sunuyoruz.

Etrafı mermer korkuluklar ile çevrili bu şehitliğin içinde mermer plaketlere burada şehit düşenlerin isimlerinin yazılı olduğu makam mezarları vardır.

Makam mezarlığının başında şu kitabe yer almaktadır: 

BÜYÜK TAARUZ ŞEHİTLİĞİNDE

26-29 AĞUSTOS 1922 GÜNLERİ

MUKADDES VATAN TOPRAKLARI İÇİN

ŞEHİT DÜŞEN YÜCE KAHRAMANLAR

YATMAKTADIR.

Diğer bir mermer kitabede ise şunlar yazılıdır: 

Afyonkarahisar, Dumlupınar Meydan Muharebesi ve onun son devresi olan 30 Ağustos Muharebesi Türk Tarihi’nin en önemli bir dönüm noktasını tekil eder.

 Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk Devletinin genç Türk Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırıldı. Ebedi hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçan şehit ruhları Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedi koruyucularıdır. Bu büyük Meydan Savaşında şehit düşen evlatlarımızı rahmet minnet ve şükranla anıyorum.

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
30 Ağustos 1924

Edirneli Cevdet Şakir Çetinel’in Kara Harp Okulu Marşının yazarı ve bestecisi Edirne’li

Cevdet Şakir Çetinel’in dediği gibi;

Kanla, irfanla kurduk biz bu cumhuriyeti,

Cehennemler kudursa ölmez nigehbanıyız.

 

Bünyamin Çakır

19 Eylül Gaziler Günü