İçinde yeşillik ve ağaç olmayan kasabalarda oturmak yasaktır

Elmacık’lı Hasan Tuna’nın ağaç bilgisi, tabiatı okuma kabiliyeti benim hep ilgimi çekmiştir. Hasan Tuna, köyünden Kırklareli’ne geldikçe Kültür Pasajı’nda Şair Mülayim Tirfil’in kahvesine uğrar, orada görüşürüz.

O, Kırklareli ormanları üzerinde, ağaç türleri hakkında önbilgilere sahiptir. Doğaya zarar verilmesine karşıdır. İyi bir “Çevreci”dir. TEMA gönüllüsüdür. Hasan Tuna çevreci ve Tema gönüllüsü olmanın ötesinde doğa aşığı bir insandır. Onun bilgilerine ek olmak üzere bir dini öğretide geçen şu sözü büyük harflerle ve onun devamı olan paragrafı altı çizili yazmak istiyorum;

“İÇİNDE YEŞİLLİK OLMAYAN KASABALARDA OTURMAK YASAKTIR”

Bu birkaç bin yıl önce söylenmiştir. Ağaçsız, yeşilliksiz kentte oturulmaz denmiştir. Bu sözün kaç bin yıllık olduğunu bilmiyorum. Mülayim Tirfil bir şiirinde buna benzer bir söz söyler; “İnsanlık uğruna bir fidan dikmemişsen eğer oturduğun ağacın gölgesinden utan” der.

Dini söylemli bir paragrafta da şu bilgilere yer verilmektedir.

“Bir  kentte savaşırken, kenti ele geçirmek için kuşatma uzun sürerse, ağaçlarına balta vurup yok etmeyeceksiniz. Ağaçların meyvelerini yiyebilirsiniz  ama onları kesmeyeceksiniz. Çünkü   kırdaki ağaçlar insan değil ki kuşatma altına alasınız. Yalnız meyve vermediğini bildiğiniz ağaçları kesip yok edebilirsiniz. Sizinle savaşan kenti ele geçirene dek kesilen ağaçları kuşatma içinde kullanabilirsiniz.”

[inset side=right] Osmanlılar zamanında Bağdat Demiryolu’nun yapılması ve trenlerin işlemeye başlaması üzerine Padişah’ın ilk fermanı “Ağaçları kesmeyin” olmuştur.[/inset] Zannediyorum bu bilgi de Mezopatamya kökenli bir bilgidir. Ama dünyanın her yerinde ağacın kendisi ve gölgesi insana ve toprağa gereklidir. Osmanlılar zamanında Bağdat Demiryolu’nun yapılması ve trenlerin işlemeye başlaması üzerine Padişah’ın ilk fermanı “Ağaçları kesmeyin” olmuştur.

Bir araştırmacıya göre tek bir ağacın çevreye, iklime faydası sayısızdır. İşte bir uzmandan ağacın faydaları ve ağaç hakkındaki bilgiler:

-Yetişkin bir ağaç yaklaşık 15 yılda meydana gelmektedir.

-Yetişkin bir ağaç 4 kişilik bir ailenin solunumunu karşılar.

-Yetişkin bir ağaç yılda 12 kg CO2 kullanıp oksijene çevirir.

-Bir ağaç yılda yaklaşık 700 kilo toz emer.

-Bir ağaç yılda 50 metreküp temiz su üreterek, yeryüzünde kuraklığı engeller.

-Toprağın ölümü demek olan erozyonu, en iyi şekilde ağaç önler.

-Ağaçlar sıcağı soğuğu dengeler, yaz sıcaklığını azaltırken, kış sıcaklığını arttırır, radyasyonu önler.