Çocuklarımızın Geleceği Çalınıyor…

827

Istrancalar’da doğal ve sosyal yaşamı yok edecek projeler 2018 yılında da gelmeye devam ediyor. Son gelen projelerden biri de Merkeze bağlı Kapaklı-Dereköy-Armağan üçgeninde.

Kapaklı köyü madencilik faaliyetlerinin en yoğun olduğu köy. Madencilik faaliyetlerinin bir köyü nasıl yok ettiği en net burada görülüyor. Terk edilen evler. Sönen ocaklar. Bacası tütmeyen evler. Sönen ocakların yerini alan taş ocakları, Ocak sahalarından çıkan tozlar. Patlayan dinamitler. Kamyonlar, iş makineleri, kırma tesislerinin gürültüsü. 5 şirket 12 sahada faaliyet gösteriyor. Gelen dosyalar ile bu sayının ve kapasitenin artacağı, gün gibi ortada.

O kadar çok artacak ki, 12 sahada yıllık maden üretimi 2.124.000 ton. Gelen projeler ile bu rakam yaklaşık 10.000.000 ton/yıl. BU KADARINA DAĞ DAYANMAZ.

Armağan köyü ise Istrancaların eko ve agro turizmine öncülük eden, yerel tohumlardan elde edilen doğal ürünleri ile öne çıkan bir Istranca köyü. 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’nin en temiz 3. Köyü seçildi. Sonrasında ise olanlar oldu. 2013 Yılında su kaynakları üzerine patlatmalı kalker, daha sonraki yıllarda ise mermer, Kalker Ocağı ve Kırma- Eleme- Öğütme Tesisi Kapasite Artışı, Beton Santrali, Asfalt Plent Tesisi, Kalker Ocağı gelmeye başladı.

Dereköy’e gelince Istrancaların Bulgaristan yolu üzerinde ki son köy. AB Projesi kapsamında 2 yıl süren “Biyosfer Rezerv Alan projesi” sonuç raporlarına bakıldığında Dereköy Istranca ormanlarında ki 12 sıcak noktadan biri. Korunması, hatta dokunulmaması gereken bir alan.

Buralara o kadar çok dosya geldi ki, Altın, gümüş, mermer, RES, kalker v.b. Bir çoğuna yargı hayır dedi. Bir kısmı ise yargı aşamasında.

Armağan Barajını besleyen derelerin bir çoğu buradan geçiyor. Adı üzerinde Dereköy. Her tarafı Istrancaların doğal kaynaklarından gelen dereler tertemiz sularını Armağan barajına taşıyor. Armağan Barajı Namık Kemal Üniversitesi Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi çalışmasında, Armağan Barajı ve kaynakları olan derelerden alınan numunelerin su kalitelerinin yapılan değerlendirilmesinde, AB Yüzey suları çerçeve direktifine göre “ÇOK İYİ STATÜLÜ İÇME SUYU” durumunda olduğu ve mutlaka korunması gerektiği vurgulanmıştır.

Bölgede ki tek temiz içme suyu kaynağı olan ve İsale hattının büyük bir kısmı tamamlanan Armağan barajı gelecek yıl Kırklareli halkının içme suyu olacak. Derelerin çevresinde madencilik faaliyetine izin verilirse, sularımızın kirleneceği, patlamalar nedeniyle de yok olacağı bilimsel çalışmalar ile ortaya konmuştur. Temiz suyun alternatifi yoktur. İçme suyunun riske edilmesinde KAMU YARARI YOKTUR.

Unutulmamalıdır ki; UNİCEF açıklamasında 768 milyon kişinin temiz suya erişim sağlayamadığını kaydetti. UNİCEF, bunu “şaşkınlık veren bir rakam” olarak değerlendirirken, temiz suya erişim olmadığı için her yıl yüzbinlerce insan ölüyor. . Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve BM’nin yayınladığı rapora göre, kirli sudan dolayı dakikada 7 kişi hayatını kaybediyor.

Dereköy’ün en büyük değeri ise, Türkiye’de ki çocuklara doğa eğitimi verilen tek yer Dereköy’de dir. Yabancıların bile hayran kaldığı Doğa Koruma Milli Parklara ait doğa eğitim merkezi çoğunlukla yaz aylarında 12-16 yaş gurubu çocukların sesleri, kuşların cıvıltısı, ıstırga deresinin şırıltısı ile tam bir “ıstranca senfonisi” oluşturuyorlar.

Doğa eğitim merkezinde, eğitim salonları, konaklama üniteleri, dış mekan eğitim ve sportif aktivitelerin yapılabileceği, küçük çaplı bahçecilik aktivitelerinin de uygulanabildiği, doğada eğitim, doğayla temas etmek suretiyle, örneğin öğrenmek ve beceri geliştirmek için saha çalışmaları ve diğer açık hava etkinlikleri uzman gözetim ve denetiminde yapılıyor.

Bu merkezde ki eğitim ve etkinlikler, 2018 ve daha sonra yapılabilecek mi..? Derseniz… Biraz zor görünüyor. Çünkü, son gelen mermer, Kalker Ocağı ve Kırma- Eleme- Öğütme Tesisi Kapasite Artışı, Beton Santrali, Asfalt Plent Tesisi, Kalker Ocağı dosyalarına olumlu görüş ve izin verilirse, “Istranca senfonisinin “ yerini dinamit, kamyon ve iş makinelerinin sesleri alacak.

Dereköy’e 1,300 mt mesafede doğa eğitim merkezine 750 mt mesafede ayda 20 defa dinamitlerin patlayacağı bir yer için kurumların değil çocukların görüşü alınmalıdır. Bir defa da DKMP yerine, Çocuklar karar versin. Çünkü tesis faaliyete geçerse, doğa eğitim merkezinin kapanması gerekecek. ÇED başvuru dosyasında ki hesaplamalara göre patlama esnasında 600 metre uzağa taş fırlayacak.

Bugün, çocukların canlarını, yarınlar için yaşam alanlarını korumak bizlerin Anayasal görevi ve ödevidir.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi olarak, bölgemizin doğal yaşam alanlarını her türlü yıkım projelerine karşı korumaya devam edeceğiz.

Göksal ÇİDEM – Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı