Dilimiz yandığı için mi süt içmiyoruz?

Türk halkının beslenme konusu gündeme geldiği zaman ilk konuşulup yazılan şey et yemediğimiz,süt içmediğimiz olmaktadır.

Tabii et yememenin,süt içmemenin keyfi tarafı yoktur. Bunun yoksullukla, eğitimsizlikle ilgisi vardır. Türk halkının  bir beslenme kültürü ile sorunu olduğu baştan beri bilinmektedir. Bu yüzden geçmişte okullara  BESLENME SAATİ konmuştu. Öğrencilere süğt içiriliyordu. Radyolarda beslenme uzmanları konuşuyorlardı. Bu konuda gazetelerde yazılar çıkıyordu. Ancak yine de beslenme sorun olm aktan çıkmıyordu. Bugün de süt üreticileri insanlarımızın süt içmediklerinden yakınmaktadır. Kasaplar ise kasaplık hayvan bulamadıklarından, hem de et satamadıklarından şikayetçidirler.

Yetkililerin açıklamasına gore Türkiye Dünya’ nın süt üretiminde 15, sırada yer almaktadır. Fakat buna karşılık süt içmede dünya’ da en gerilerden gelmektedir. Dünya’ da insanlar yılda ortalama 103 kg süt içerken, Türk insanı 26 kg süt içmektedir. “ SÜT İÇTİM DİLİM YANDI “ türküsü bunun içinmi söylenmiştir. ? Süt içmemenin bununla ilgisi olduğunu sanmıyorum. Sütü az ürettiğimiz için süt yetersizliği çektiğimizi de söylemek mümkün değildir. Çünkü Türkiye yılda 13-14 milyon ton süt istihsal etmektedir. Bunun ancak 2 milyon tonuna yakını içilmektedir. Geriye kalan 10-11 milyon ton peynir ve süt mamullerinde kullanılıyor. Süt’ün 397 bin tonu ayran imalatında kullanılmaktadır.  Ve Türkiye’ de her yıl süt üretimim artmaktadır.

Bu tablodan şu anlaşılıyor ki dünya ölçülerinin çok altında süt içtiğimiz gibi, sütü ekonomik olarak  da kullanamıyoruz. Süt mamulleri çeşidimiz mi azdır, peynir imalatımız mı yetersizdir, ayranı mı az içiyoruz bilemiyoırum ama bir yerde süt’ ü gereği gibi kullanamıyoruz. Yeri geldiği zaman süt’ ü derelere, göllere döktüğümüz de oluyor. Üretici fiyatlar düştüğünde protesto bağlamında  arada sırada bunu yapıyor.

Birleşmiş Milletler Sağlık Teşkilatı Dünya’ da ortalama olarak 103 kg süt içildiğini tahmin ederken, Avusturalya’ da 107 kg süt içilmektedir. Bir Kanadalı 92, Avruypalı 89, Amerikalı 82 kg süt içmektedir. Bizim insanımızdan aşağı yukarı 60 kg fazla süt içmektedir. Elbette bu miktarda süt içen insanların genelde kemikleri sağlam, sağlıkları yerinde olacaktır.

Beslenme ve süt konusunda devletin ilgisiz ve sessiz kalması anlaşılır gibi değildir. O kadar ki bundan bir kaç ay once Tarım Baakanlığı süt tüketimini arttırmak bağlamında okullarda yoksul öğrencilere süt içirilmesini önermiş, fakat Maliye Bakanlığı bütçeye 40 milyon lira ek yük getireceği gerekçesiyle bu öneriyi Kabul etmemiştir. Oysa bu öneri Kabul edilseydi süt fiyatlarında istikrar sağlanmış, beslenme yetersizliği çeken yoksul aile çocukları da günde bir bardak süt içmiş olacaktı. İşte biz böyleyiz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.