Dokunulabilir Matematik Sergisi-İZMİR

Goethe Enstitüsü İzmir Şubesi dünyanın bir çok ülkesinde sergilenen „Dokunulabilir Matematik“ sergisi ile 8 yaşından büyük tüm bireylere matematiği eğlendirerek öğretmeyi amaçlıyor.

13 – 28 Nisan tarihleri arasında Konak’ta bulunan Resim ve Heykel Müzesinde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan sergi, tüm bilimlerin en soyut yanlarını duyularla algılanabilir şekilde ortaya koymakta ve matematiği – ön bilgisi olmasa da – tüm yaş grupları için anlaşılabilir kılmaktadır.

DÜNYADA 1,5 MİLYON KİŞİNİN ZİYARET ETTİĞİ SERGİ İZMİR‘DE

Goethe Enstitüsü İzmir şubesi, Eğitim İşleri Müdürü Claudia Adam Cevizoğlu yaptığı açıklamada; “Tüm deneylerimiz matematikle oyunlara dayalı bir ilişki kurmak üzerinedir. Sergi dolaysız şekilde şaşırmaya ve düşünmeye teşvik etmektedir. İnsan kendisine  „Bu neden böyle ?“ diye soruyor, hemen akabinde kendisine ilk cevapları veriyor ve böylece olguların ardındaki mantığı buluyor. Sergi elle, akıl ve kalp ile anlamaya ve okullardaki matematik dersleri için de yeni ilhamlar vermeye yöneliktir. Ziyaretçiler puzzle yapacak, köprüler kuracak, bulmaca oyunlarında kafa patlatacak, bilye yarışı izleyecek, olağanüstü güzel sabun zarları oluşturacaklar ve bunların yanısıra matematik ile uğraşacaklar.

Partnerimiz olan Gießen’deki Mathematikum dünyadaki ilk uygulamalı matematik müzesidir. Dokunulabilir Matematik, Gießen sergisinden seçilmiş, 160’dan fazla parçanın denemeye ve düşünmeye davet ettiği,  değerli deneyleri göstermektedir. 10 sene önceki açılışından bu yana 1,5 milyon civarında ziyaretçi bu serginin tadına varmıştır.

Her yaşta ve eğitimde ziyaretçiyi bu sergiyi deneyimlemeye davet ediyoruz.“ dedi.

GİRİŞLER ÜCRETSİZ

Sergi 13 Nisan – 28 Nisan tarihlerinde Konak’ta bulunan İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi’ nde 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir.