FLAŞ HABER – Ahmet Hayrani’nin mezarı bulundu…!

920

Karaabalar Köyü’nde şair AHMET HAYRANİ’nin yıllardır aranan mezarı bulundu.

19. yy önemli halk şairlerinden olan Ahmet Hayrani 1800 yıllarının başında Kırklareli’nin Kofçaz İlçesinin Karaabalar köyünde doğmuştur. Yaşamı ve şiirleri hakkında fazla bir bilgimiz yoktur. Kendisi önceleri Bedreddin düşüncesine yakın olmasına rağmen Hayrabolu Kılavuzlu köyünde Abdal Ahmet Baba ile tanıştıktan sonra Bektaşi nasibi almıştır. Elimizde Nazif Karaçam’ın referans gösterilen yazısı ve iki şiirinden başka kaynak yoktur. Kaynaklarda Kırklareli’ni  çok sevdiği için şehrinden uzak yaşayamamıştır. Gezginci bir Bektaşi şairi olarak bilinmesine rağmen en fazla Trakya topraklarında dolaşmıştır. Ömrünün son zamanlarını köyünde yaşadığı ve köyünde öldüğü ve mezarının bilinmediği bilgisi yıllardır araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Mezarı bugüne kadar bulunamamıştır.

Sarantalı Köylüm Gazetesi olarak Kofçaz köyleri için yaptığımız araştırma çalışmalarında Karaabalar Köyü’nde bu konu tekrar gündeme geldi. Eski mezarlıkta dikkatimizi çeken bir mezar farklılığıyla “acaba bu olabilir mi?“ sorusunu gündeme getirdi. Mezarı ve mezar taşını otlardan temizleyip yıkayınca farkı görebildik. Ayak ucu taşı farklı figürü ile bedreddin mezarı diyordu. Bir vazonun içine çizilen ağaç figürü erkek olduğunu kanıtlıyordu. Vazonun içinde gül motifi olduğu zaman mezarın bir kadına ait olduğunun kanıtı idi.

Baş ucunda bulunan taş ise Bektaşi sarığı şeklinde olduğundan mezarın bir Bektaşi mezarı olması gerekiyordu. Yaptığımız çalışmalarda Ahmet Hayrani ‘ nin önceleri bedreddin olan görüşünün daha sonra  Abdal Ahmet Baba’ dan nasip almasıyla bektaşi olarak değiştiği konusunda kesin bilgilerimiz vardı. Olay, meftanın isimi ve ölüm tarihine kalıyordu. Konya Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu Malkoçlar köyü doğumlu Nilüfer Üzel mezar taşı üzerinde yaptığı bilimsel çalışma ile taşı okunur hale getirdi. Mezarın 1290 Ahmet yazısı son tezimizi de kanıtlamış oldu. Ahmet Hayrani’ni 1874 yılında “yaklaşık olmasa da 1800’lü yılların sonuna doğru olduğu tahmin edilen” ölüm tarihi hakkında bilgilerimizi de toplayınca %90 oranında kesinliğe ulaştık. 1877/78 Osmanlı- Rus savaşında bölge tamamen boşaltılıp Rus ordusu tarafında İstanbul Yeşilköy’e kadar alınmıştır. Ahmet Hayrani 1877 den önce ölme ihtimali daha ön plana çıkıyor. Çünkü o tarihte yaşasaydı eğer istilayı da görmesi gerekirdi ve Kırklareli’ den ayrılması gerekirdi. Mezar taşında ki iki satırda çözülünce olay netlik kazandı. Bu çalışmalarımızda bizlere yardımcı olan Nilüfer Üzel’e, Çağlayık Köyü’nden Ozan Mehmet Kaygısız’a, değerli hocamız Abdülhamit Oruç’a, Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Koray Şerbetçi’ye teşekkür ederiz.

Köy muhtarı Şevket Tunç ile yaptığımız görüşmede mezarlığın yeniden temizlenip düzenleneceği, Ahmet Hayrani’ ni mezarının bakımı yapılıp mermer veya demirden bir düzenleme yapılacağını öğrendik. Ayrıca yaz aylarında Ahmet Hayrani Şiir günleri düzenlenerek anılması konusunda çalışmalara başladılar bile.

Bu konuda başta Sayın Valimiz, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve ilgili yerler olmak üzere köy muhtarlığımıza destek olarak, Kırklareli’ ne yeni bir etkinlik kazandırarak unutulmaya yüz tutan sınır köylerimize yeniden bir canlılık getireceğini ümit ediyoruz.

AHMET HAYRANİ, gerçek bir halk ozanı ve Kırklareli aşığıdır. Şehrin isminin bir zamanlar KIRK KİMSE veya KIRK KİMESNE olduğunu tarihi belgelerden okuyorduk. Ancak nedense KIRK KILISE ismi öne çıkarılmış ve resmi kayıtlarda Kırk Kılıse olarak geçmiştir. Aşık Ahmet Hayrani işte bu durumu kabullenmemiş ve aşağıdaki şiirini yazmıştır.

Hele bakın cahillerin işine
Bizim kadınlara nisa demişler
Muhammed Peygamberin dişisine
Hatçe ana Hayrennisa demişler
Kapının kilidine vurdum perçin
Oturdum ağladım hep senin için
Şu Meryem Ananın yaptığı …
İsmine Hazreti İsa demişler
Sözümü sakın yaban atmayın
Tilki girmez kolay kolay kapana
Dağda koyun güden cahil çobana
Keramet gösteren Musa demişler
HAYRANİ yar elinden oldu nalan
Yalvarırım ona geliyor yalan
Benim candan sevgili yurdum olan
Kırk kimesne ye KIRKKİLİSE demişler.

SARANTALI KÖYLÜM