Gökyüzünde melekler bu gece Üsküp için ağladı

792

Yunanistan’dan Yeni Üsküplüler Eski Üsküp’ü ziyarete geldi.

Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan mübadele anlaşması ile bir çok Yunan, Türkiye’de oturdukları yerleri terkederek Yunanistan’a giderken, Yunanistan’da oturan Türkler de, mübadele yasaları gereği Türkiye’ye göçetmek zorunda kaldı.

Üsküp’ten giden Üsküp’lüler, Yunanistan’da gittikleri yere “Yeni Üsküp” (Nova Üsküp) adını vererek yaşadıkları yerleri ve hatıralarını unutmadıklarını gösterdiler. Üsküp Belediye Başkanı Hüseyin Kasap’ın girişimleri ile Yeni Üsküp’lüler dedelerinin yaşadığı Eski Üsküp’ü ziyaret ederek nostalji yaptılar. Dedesinden aldığı fotoğrafla, dedesinin yaşadığı evi bulan Yeni Üsküp’lü şu anda o evde oturmakta olan Üsküp’lü ile görüşüp, dedelerinin yaşadığı evi görme şansını elde ettiler. Etkinlikler gündüz futbol karşılaşması, gece ise müzik dinletisi ile devam etti.

Etkinliklere Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, AKP Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, Üsküp Belediye Başkanı Mehmet Kasap, Yeni Üsküp Muhtarı ve çok sayıda Yunanistan’dan gelen çok sayıda ziyaretçi katıldı.

Gündüz oynanan futbol müsabakasında Üsküpspor ve Nova Skopy (Yeni Üsküp) takımları heyecanlı bir dostluk maçı yaptı. Maç sonunda oynanan futbol topu Milletvekili Şenol Gürşan, Mahalli İdareler İl Müdürü Alaeddin İkican ve müsabakaya katılan futbolcular tarafından imzalanarak gazetemizin anı müzesinde yerini aldı.

Yunanistan’dan gelen misafir muhtar yaptığı konuşmada; 90 yıl önce yaşananların artık anılarda kalmasını ve bir daha gündeme gelmemesi için hepimizin ortak gayret, barış, kardeşlik ve dostluk anlayışı içinde birbirimize saygı gösterip, birbirimizi sevmemizin zamanının geldiğini söyledi.

Milletvekili Şenol Gürşan da yaptığı konuşmada; bugün komşu ve dost iki ülke olan Yunanistan ve Türkiye’nin bu dostluk anlayışı içinde karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde birbirimize ekonomik, kültürel ve sosyal açıdan destek olmamızın her ülkenin de menfaatine olacağını söyledi. Gece havai fişek gösterileri ile sona erdi.

Geceye tercümanlık yapan Anastasyas; atalarımızın bizi gökyüzünden izlediğini ve dostluk içinde geçen bu güzel geceye ruhları ve gözyaşları ile katıldıklarını belirtti. O gece melekler gökyüzünde atalarımız için ağladı. (Sarantalı Köylüm)