Hardaliye şiirine ödül verilecek

921

Bu yıl 17.si düzenlenecek olan Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’nın konusu “ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLLERİMİZ ve İLÇELERİ” olacak. Yarışmada ayrıca milli içeceğimiz Kırkkimse hardaliyesi için yazılacak olacak şiirler içinde kazanan şiire ödül verilecek.

17. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ Yayınlandı..

Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen 17. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesi yayınlandı. Yarışma sonunda yapılacak değerlendirmede belirlenecek, 10 Adet şiir için ‘ 2014, Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü ‘ verilecektir.

17. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI;

TÜRKİYE ’nin, illerimiz ve ilçelerinin, tanıtım turizm kültür sanat etkinliklerine canlılık kazandırmak; ‘ Türkiye O k u y o r ‘ kampanyasına ‘ Okuyar ‘ diyerek yüzde yüz katkı yapmak adına Şüsiyad Başkanı Şair Yazar Gazeteci Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar, Köprübaşı’nda Proje çalışması olarak hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası ’na kaynak oluşturmak gerekçesi ile ‘ ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLLERİMİZ ve İLÇELERİ ‘ Konulu ” 17. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ’’ düzenlendi.

Şaheserler Üreten Sanatçılar, İletişimciler, Yapımcılar Yönetmenler, Araştırmacılar ve Derlemeciler (Şüsiyad) Topluluğu ile Tekirdağlı Edirneli Kırklarelili Şairler Şiir Yorumcuları ve Aşıklar Topluluğu (Tekşat) öncülüğünde; birçok vakıf, dernek, birlik, gönüllü kişi ve kuruluşun manevi katkılarıyla TÜRKİYE genelinde geleneksel olarak tertiplenen; ‘ 17. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’nın Konusu : “ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLLERİMİZ ve İLÇELERİ” olarak belirlendi.

17. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI YARIŞMA ŞARTLARI:

Şüsiyad Başkanı Hikmet Okuyar adına tertiplenen ŞİİR yarışmasına katılmak isteyen KONUSUNUN Uzmanı AŞIK, OZAN ve ŞAİRLER;

01 – Özellikleri ve Güzellikleri ile AĞRI ve İLÇELERİ 02 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ARDAHAN ve İLÇELERİ 03 – Özellikleri ve Güzellikleri ile BALIKESİR ve İLÇELERİ 04 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ERZURUM ve İLÇELERİ 05 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KAHRAMANMARAŞ ve İLÇELERİ, 06 – Özellikleri ve Güzellikleri ile MANİSA ve İLÇELERİ 07 – Özellikleri ve Güzellikleri ile MUĞLA ve İLÇELERİ 08 – Özellikleri ve Güzellikleri ile SAMSUN ve İLÇELERİ 09 – Özellikleri ve Güzellikleri ile SİİRT ve İLÇELERİ 10 – Özellikleri ve Güzellikleri ile VAN ve İLÇELERİ ‘nin

ŞİİRLERLE TANITIMLARI için 6 + 5 = 11, 6+6 = 12 veya 7 + 7 = 14 Hece Vezni ile SERBEST ŞİİR düzeneğinde yazacakları şiirlerle yarışmaya katılacaklardır.

Yarışma sonunda ödüle değer eserler içinden seçilen 1O ADET KONULU ŞİİR;

” 2014, Hikmet Okuyar Türkiye Birincilik Ödülü ” ile ödüllendirilecektir..

AYRICA, 2014, HİKMET OKUYAR TANITIM TURİZM KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ kapsamında; 1 YAZAR, 1 BESTEKAR, 1 RESSAM, 1 KARİKATÜRİST, 3 FOTOĞRAF SANATÇISI, 1 MÜZİSYEN, 3 RTV ŞİİR PROĞRAMI SUNUCUSU, 1 ŞİİR ETKİNLİKLERİ ORGANİZATÖRÜ, 3 ŞİİR YORUMCUSU, 5 ŞEBİNGÜLÜ DOSTU ‘na 2014 Hikmet Okuyar Şiire Üstün Hizmet Ödülü verilecektir.

YARIŞMALARA PRENSİP OLARAK KATILMAYAN ve ARŞİVİNDE DOĞUP BÜYÜDÜKLERİ YA DA YAŞADIKLARI İL VE İLÇELERİ için yazdıkları güzellemeleri bulunan AŞIK OZAN ve ŞAİRLER ile AKÇAKOCA, AKÇAY, ALANYA, ALUCRA, AYANCIK, BAFRA, BEYPAZARI, ÇAMBAŞI, ÇUKUROVA, KEŞAP, GEMLİK, GÖRELE GÜLŞEHİR, İNEBOLU, KELKİT, KUŞADASI, MANAVGAT, MERZİFON, NİKSAR, REŞADİYE, SALİHLİ, SARIKAYA, SİMAV, ŞARKIŞLA, ŞAVŞAT, PENDİK, ŞEBİNKARAHİSAR, TARSUS, YERKÖY veya ZARA Şiirleri yazanlar; örneklerinden gönderirlerse ve gelen eserler de Türkiye Sevdası ile yayına uygun görülürse eser sahipleri ” 2014, HİKMET OKUYAR ŞİİRE SEVGİ ŞAİRE SAYGI ÖDÜLÜ ile ödüllendirilecektir.

Yarışmaya katılan aşık, ozan ve şairlerimiz şiirlerini; A – 4 çizgisiz kağıda bilgisayarla yazılmış imzalı ve CD’si ile birlikte kısa özgeçmiş, nüfus cüzdanı fotokopisi, bir fotoğraf, açık adres ve telefon numarası yazılmış olarak

“ 17. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ” Cumhuriyet Meydanı, Kömbeler Pasajı Kat:1, Nu: 2 ŞEBİNKARAHİSAR / GİRESUN

adresine kargo ya da aps ile gönderecektir. Yarışmacılar, yarışmaya en çok 2 Adet Şiir ile katılacaktır.

17. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’na son katılım tarihi; 23 NİSAN 2014 olarak tespit edilmiştir.

Yarışmaya gönderilen şiirler; iade edilmeyecek, yayına uygun bulunanlar ve dereceye girenler hiçbir ücret istenmeden ve ödenmeden; yayın hakkı sahibi Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar, Köprübaşı’nda PROJE çalışması olarak hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri TÜRKİYE SEVDASI ‘nın yeni basımında yayınlanacaktır. Yarışmacılar ya da konu ile ilgilenen aşık ozan ve şairler; yarışma dışı olarak Giresun Güzellemesi, Şebinkarahisar Güzellemesi Alucra Güzellemesi Çamoluk Güzellemesi ya da doğup büyüdükleri il ve ilçeleriyle ilgili şiir gönderirlerse 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında, Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi bahçesinde gerçekleştirilecek Şebinkarahisar Bir Bahar Akşamı Şiir Dinletisi etkinliklerinde ŞİİR YORUMCUSU şiir dostları tarafından yorumlanacak daha sonra da uygun zaman ve zeminlerde Okuyar Türkiye Sevdası Şiir Sohbetleri kapsamında değerlendirilip tanıtılarak paylaşılacaktır. Dereceye girenlere ve Türkiye Sevdası ile şiiri yayınlananlara (Kargo ücreti alıcıya ait olmak kaydıyla) birer adet TÜRKİYE SEVDASI veya Karadeniz Sevdası armağan olarak gönderilecektir. ÖDÜLLER: BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ KAZANANLARA: Birincilik Belgesi ve 1 Adet Türkiye Sevdası ile 1 Adet Şair Kalemi, 1 Paket Şebincevizli Dut Pestili, 1 Paket Şebincevizli Fındık Helvası, 1 Paket Tirebolu Çayı, 1 Paket Mevlana Şekeri, 1 Paket Çorum Leblebisi, 1 Paket Şebincevizli Şebingüllü Türk Lokumu, 1 Adet Gök Boncuklu Gümüş Bileklik, veya Gök Boncuklu Gümüş Tesbih örneklerinden birisi verilecektir.. Ayrıca Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi bahçesinde, Atatürk’ün Türk kahvesi içtiği mekanda; Abdi Beğ, Hasan Ali Yücel, Mehmet Emin Yurdakul, M. Hayri Akyüz, Aziz Nesin, Hasan Tahsin Okutan, Coşkun Ertepınar, Ramazan Kurt, Vahit Kaya, Can Akengin, Nurhayat Sakarya, Sevim Aslanalp ve Hüseyin Toygar şiirleri okunurken etkinlikte hazır bulunan jüri üyelerine Türk Kahvesi ikram edilecektir.

2014, HİKMET OKUYAR ŞİİRE ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ KAZANALARA; “ 2014 Hikmet Okuyar Kültür Sanat Ödülü ” olarak; 1 Adet TEŞEKKÜR BELGESİ, 1 Adet Türkiye Sevdası ve yöresel ürünlerden oluşan ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI türünden bir armağan verilecektir.

ÖDÜL TÖRENİ:

“ Özellikleri Güzellikleriyle İlimiz ve İlçeleri ” konulu ‘’ 17. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’nın ÖDÜL TÖRENİ; 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında 19 MAYIS 2014 Tarihinde; ŞEBİNKARAHİSAR KALESİ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ Alanı’nda yapılacaktır.

Ödül törenlerine mazeret bildirerek katılamayanlar için daha sonraki zaman dilimlerinde ve şartlar uygun olduğunda Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa, Yalova ve Yozgat illerinde de sembolik törenler tertiplenecek. Giresun Simidi, Türk Kahvesi, Kalem ve Defter gibi sembolik armağanlar verilecek..

TANITIM TOPLANTILARI :

Yarışmaya katılarak dereceye giren ve TÜRKİYE SEVDASI isimli projeye katkıda bulunan aşıklarımız, ozanlarımız, şairlerimiz; bestekarlarımız, şarkı türkü müzik dostlarımız, şiir yorumcularımız, şiir programları sunucularımız, şiir ile ilgilenen sinema ve tiyatro oyuncularımız, kitle iletişim uzmanlarımız, ressamlarımız, karikatüristlerimiz, fotoğraf sanatçılarımız, medya kuruluşlarımız, belediyelerimiz, vakıf, birlik ve derneklerimiz ile gönüllü kültür sanat elçilerimizin katkılarıyla şenliklerde, festivallerde, şiir toplantılarında, imza günlerinde, şiir saatlerinde, şiir dinletilerinde ve şiir sohbetlerinde sanatseverlere duyurulacak; bu vesileyle de, 2014 yılı içinde 70 MİLYON ŞİİRSEVEN sanatseverle iletişim sağlanacaktır.

Haberleşme ve İrtibat Adresi:

Hikmet OKUYAR ŞÜSİYAD Başkanı

CUMHURİYET Meydanı Kömbeler Pasajı No: 2 ŞEBİNKARAHİSAR / GİRESUN hikmetokuyar@windowslive.com