Hardaliye Türkiye’nin akıllı içeceği olabilir mi?

1552

Suyun yanı sıra çeşit çeşit meyve ve sebze suları ve onlardan doğmuş olan dev bir endüstri de insanlığın su ihtiyacını karşılamaya hizmet ediyor.

Endüstri 4.0 gibi teknolojik gelişimlerin kapımızı çaldığı ve biz tüketicileri içeriği davet ettiği bir çağda, içecekler de akıllanmaya başladı. AR&GE’ye dayalı yeni ürünler susuzluğu gidermenin ötesinde sabah, öğlen ya da akşam menülerinde adeta ana yemek kategorisinde karşımıza çıkıyor. Cazibeli lezzet ve fonksiyonellikte hazırlanan içecekler, hem zamanla yarışan hem de formda kalmaya çalışanları şimdiden etkisi altına almaya başladı bile….

Performansın ve formu korumanın en büyük sermaye olduğu sporcular için geliştirilen özel ürünlerle kombine edilen içecekler dalga dalga ülke pazarlarında yerlerini almaya başladı. Örneğin Almanya ve İngiltere’de geliştirilen ürünler Türkiye pazarında da imalatçıların ve girişimcilerin hizmetine sunuluyor.

Formda kalma, iyi görünme önceliğini yenilikçi ürünlerle girişimcilik projelerine dönüştürmek isteyen üreticiler ya da yatırımcılar için içecekler dünyası da akıl dolu fırsatlar sunuyor.

Bu durum göz önüne alınarak Kırklareli’nin coğrafi işaret almış tek ürünü olan HARDALİYE, akıllı içecek kapsamında gelecek vadediyor. Üniversiteler, STK’lar ve ticaret birlikleri ile birlikte Hardaliye’nin akıllı içecek olma yolunda kapsamlı bir araştırma yapılabilir. Daha sonra ürünün uzun vadeli tanıtım ve reklam kampanyası ile sadece iç piyasaya değil, uluslararası pazara bile açılma potansiyeli var. Ne dersiniz; Hardaliye Kırklareli’nin lokomotifi olup, Türkiye’nin akıllı içeceği olabilir mi?

Hikmet METİN (28/06-2018 Kırklareli)