Hatice Opak Bilgin’in yeni kitabı çıktı

931

Gazetemiz yazarlarından Şair-Yazar-Gazeteci Hatice Opak Bilgin’in Doğu Kitabevi İştirak yayınlarından çıkan yeni kitabı “Tarih ve Kültür zenginliğimiz MÜZELER” raflarda  yerini aldı.

Müzeler kitabı Bilgin’in 6. Kitabı olmaktadır. 209 sayfa kitapta çoğu İstanbul’da olmak üzere ve Kırklareli Müzesinin de yer aldığı 50 müze bulunmaktadır. Bilgin’in daha önceki kitapları:

1-Sana Sevgimi Yolladım (Şiir)

2-Sevgiye Pencere Açtım (Şiir)

3-Hayatın İçindekiler (Öykü)

4-Ünlülerin Ağzından Kendileri (Röportaj)

5-Mücevher Işıltısı (Roman)

Kırklareli doğumlu Hatice Opak Bilgin Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti  yönetim kurulu üyesi, ESKADER (Edebiyat  Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği) üyesi, İLESAM (İlim ve Eser Sahipleri Meslek Birliği) üyesi, KIRKSADER (Kırklareli Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği) kurucu üyesidir. Kırklareli’nde ilk kadın gazete yazarı ve Trakya Üniversitesi  Edebiyat Fakultesinde şiirleri tez olarak ele alınan ilk kadın şair oldu. Bir çok şiir antolojilerinde yer aldı. Bazı şiirleri bestelendi, bazı şiirleri ödül aldı. HAYATIN İÇİNDEKİLER  adını taşıyan öykü kitabı ona Kırklareli’nde ilk kadın hikaye yazarı kimliğini verdi. MÜCEVHER IŞILTISI adlı romanı ile Fatma Aliye ‘den sonra  Kırklareli’nde 2. Kadın roman yazarı olmuştur. Karakalem ve yağlı boya resim çalışmaları olup, hobileri arasında fotoğraf çekmek yer almaktadır. Evli ve İstanbul’da yaşıyor. Bir çok dergi ve gazetede şiirleri, öyküleri yayınlanmıştır. Fatih Yaşam Gazetesinde yayın yönetmenliği, köşe yazarlığı yapmıştır. Sarantalı Köylüm Gazetesi’nde ve Ulusal Basında (Önce Vatan) yazıları çıkmaktadır.

Seramik Sanatçısı Serpil Özcengiz’in “Kırklareli’mize ve Hayatımıza İz Bırakan Kadınlar” sergisinde portresi, KIFSAD (Kırklareli Fotoğraf Sanatçıları Derneği)’nin hazırladığı “Kırk Yüz” projesinde yer almıştır. Kitapları Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesinde, Hikmet Okuyar Şiir Kütüphanesinde, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezinde yer almıştır. Hatice Opak Bilgin, Araştırmacı – Yazar Nazif Karaçam’ın “Kırklareli’ni Geçmişten Geleceğe Taşıyanlar” kitabına girmiştir. Marmara Gazetesinde editörlük yapmıştır. TEMA (Toprak ve Erozyonla Mücadele Vakfı), AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı)’nda gönüllü eğitim verdi. Beyazıt Devlet Kütüphanesinde dijital ortamda görme engellilere kitap okuma faaliyetlerinde bulundu ve burada sesli kitapları bulunmaktadır.