HAYATIMIZDAKİ SU VE SUYUN GELECEĞİ

TMMOB, Kırklareli Kent Konseyi ve Kırklareli Belediye Başkanlığının “22 Mart DÜNYA SU GÜNÜ” etkinlikleri kapsamında düzenlemiş olduğu “HAYATIMIZDAKİ SU VE SUYUN GELECEĞİ” konulu panel Kırklareli Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşti. Panele Ankara Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Prof.Dr. Bülent Gülçubuk, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Doç.Dr. Füsun Ekmekyapar sunum yaptılar. Atatürk Araştırma Ent. Müdürü Zİraat Mühendisi Dr. Fatih Bakanoğlları’ nın moderatörlüğünde gerçekleşen panelin açılış konuşması ve sunumunu Dr. Erol Özkan yaptı.

 

Bu panel suyun damlasının kıymetini bilenlere, israf etmeyenlere su gibi aziz olmaları dileği ile panelistlerce sevgi ve saygıyla gönderildi.

 

 

 

 

 

Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker ve Prof.Dr. Fuat İnce misafir olarak katılım sağladılar.

 

Prof.Dr.Bülent Gülçubuk, su konusuna sosyolojik bir bakış açısı ile yaklaşarak su ve hayatımızdaki önemi hakkında açıklamalar yaptı. Su’ yu bardaklara, şişelere, plastik kaplara mahkum eden insanoğlu su’ ya nasıl bakıyor ve en önemlisi su kendini doğadan koparıp mahkum eden insanoğluna nasıl bakıyor konusundaki açıklamalar ibret verici idi.

İnsanoğlu, Adem’ in yediği bir elma yüzünden Cennet’ ten kovulup yeryüzüne geldiğinden beri su ile hep kavgalı olmuş. Vücudunun ¾ su olan, yaşadığı Dünya’ nın da ¾ su ile kaplı olan yani yaşamının her anında su’ ya muhtaç olan insanoğlu, yeryüzüne indiği günden beri su ile hep kavgalı olmuş. Su’ yu hor kullanmış, israf etmiş, su kaynaklarını hırs ve ihtirası uğruna yok etmeye uğraşmıştır. Bu aptalca savaşın sonunda yaşanan doğa felaketleri hep göstermiştir ki bu savaşı insanoğlu kaybetmiştir.

İnsanoğlu geliştirdiği teknoloji ile her türlü kullanım aracını üretebilirken yalnızca su üretemeyeceği gerçeğini nasıl görmezden gelir anlamak mümkün değil. Hocalarımız konunun önemi hakkında çok önemli bilimsel çalışmalar ve

 

açıklamalar yapmalarına rağmen, biz hala neden anlamakta ısrar ediyoruz ?.

Biz eğitim sistemimizi yeniden yargılamaya başlasak iyi olacak. Modern bilimleri öğrenip her türlü makineyi imal edip uzay’ a bile gittik ama suyun önemini hala anlayamadıksa….Dönüp Osmanlı’ nın MECELLE’sini okumakta fayda var.

MECELLE’ de şöyle yazıyor su konusunda; “ SU tüm mahlukatın ortak malıdır. Onun üzerinde kimse tekel kuramaz. Hiç kimse başkalarının su’ ya erişim hakkını kısıtlayamaz, zarar veremez.”

Su yalnızca biz insanlara ait değil bilesiniz. Hindistan’daki ineklerin bile su üzerinde hakkı var.

Değerli hocamız konuşmasının sonunu Yunus Emre ve Tebrizi’ nin karşılıklı sözleri ile bağladı. Tebrizi demiş ki” Ne diye böbürlenirsin, bir damla su ile geldin. B

İr avuç toprak ile gideceksin.” Tebriz’ nin su sözlerine yüz yıllık bir gecikm3 ile Yunus Emre cevap vermiş” Bir avuç toprak ile bir avuç suyum.Neyimle övüneyim.İşte ben buyum.”

Tekirdağ Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Do.Dr. Füsun Ekmekyapar konuşmasında suyun israf edilmesi, bilinçsiz ve gereksiz tüketim sonucu yaşanan su ve çevre kirliliğinin doğayı kirleterek kürersel ısınmaya yol açtığını örneklerle anlattı.

 

ü Su yeniden üretilebilen bir madde olmadığı için kullanımı konusu mutlaka planlı bir şekilde yapılmalı konularını çarpıcı örnekler ile anlattı. Su’ yu ikinci kullanım için bilinçli tüketirken “ yağmur suyu hasadı” konusunda önemli açıklamalar yaptı. Binalarımızda yapılacak çatı sistemi ile yağmur sularının boşa akmadan biriktirilmesi ve günlük ihtiyaçların kullanmasında ki çalışmaları üzerinde dikkatle durulması gereken bir başka konu idi.

 

Panel Kırklareli Belediye Başkanlığı ve TMMOB’ un panelistler plaket sunumu ve toplu resim çekilmesi ile bir başka panelde buluşmak üzere sona erdi.

 

 

 

 

 

 

25.03.2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarantalı Köylüm