Haydar Meriç Cinayeti ve Basın

292

BASINIMIZIN HAYDAR MERİÇ CİNAYETİ İLE İMTİHANI

2011 Yılının haziran ayında Kırklareli’ de kaybolup, 15 gün sonra cesedi Düzce Akçakoca sahilinde bulunan Gazeteci Haydar Meriç cinayeti üzerinden 5 yıl geçti. İlk günün flaş haberleri dışında bir daha basında yer almadı. Basınımız yeni flaş haberler peşinde olduğundan Haydar Meriç cinayeti unutuldu gitti.

2015 yılında Cumhurbaşkanımız yurt dışı seyahatten dönüşünde verdiği demeçte “Hablemitoğlu ve Haydar Meriç cinayetleri çözülmeli” deyince basınımız aldı bir heyecan. Gazetelerimizin muhabirleri, haber müdürleri başladı polisçilik oynamaya. Halbuki emniyet teşkilatı yaptığı çalışmalar ile elde ettiği deliller sonucu bir neticeye ulaşmak üzere idi.

Bir hafta önce 42 polisin gözaltına alınması ile başlayan operasyon ile ilgi yeniden Haydar Meriç cinayeti üzerine yoğunlaştı. Birçok gazete muhabiri haber atlatabilmek amacı ile yeniden polisçilik oynamaya başladı. Yakın arkadaşları ve ailesi ilgi odağı oldu.

Anladığımız kadarı ile burada amaç cinayetin aydınlatılmasından ziyade günlük manşet haber oluyordu. Polisin yapmış olduğu soruşturma ve gözaltılar devam ederken konu hakkında resmi açıklamaların dışında bir şeyler yazmak bizce yanlış olurdu. İlgiler ailesi üzerine yoğunlaştı. Ailesi bu konuda kimse ilke görüşmek istemediğinin açıkça belirtmesine rağmen ısrarla taciz edildi. Son olarak bir basın temsilcimiz kardeşi ile yaptığı konuşmayı yanlış veya kasıtlı yorumlayarak “Haydar Meriç’ in kardeşi Hikmet“ cinayeti FETÖ işledi” dedi, diye yazarak olayı çözüverdi. Bizim bildiğimiz basın insanları istemediği konularda taciz etmez, söylemediği sözleri de çarpıtarak yazmak.

(Haydar Meriç’in ölümünden 1 hafta önce çekilen son fotoğrafı)

Hikmet Meriç ile yaptığımız görüşmede konuyu yalanlayarak söylemediği sözleri söylemiş gibi yapan arkadaşa sitemini belirtip, yalanı düzeltmesini istedi. Bakalım ne olacak?

Soruşturma henüz sonuçlanmadığı için kimse hakkında delillerle ispat edilmeden varsayıma dayalı suçlama yapılamaz. Bugün belki de gözaltına alınan polislerden bazıları salınacak, bazıları tutuklanacak. O zaman ne yapacağız? Bekleyelim bakalım. Önce polis görevini tamamlasın, gazeteciler de doğru haberciliğini yapsın. Herkes birbirinden rol kapmaya çalışırsa hiç hoş olmaz.

SARANTA HABER