Haydar Meriç ölümünün 6. yılında

694

30 Mayıs 2011 tarihinde kaçırılan ve 20 gün sonra cesedi Düzce Akçakoca sahillerinde bulunan Gazeteci Haydar Meriç Kırklareli Şehir Mezarlığında bulunan mezarı başında bir grup arkadaşı tarafından anıldı.

Haydar Meriç, Fethullah Gülen’in 1965 yıllarında Kırklareli’de ramazan vaizliği yaptığı sırada yaşadığı dedikodusu yapılan eşcinsel ilişki ile ilgili araştırma yaparken ve araştırmayı gazetesinde yayınlayacağını duyurduğu sırada ortadan kaybolmuştu. Cesedi, Akçakoca sahillerinde Hizbullah türü domuz bağı ile elleri arkadan bağlanmış ve üzerine 30 kg ağırlığında demir ve zincir asılmış vaziyette bulunmuştu. Kaçırılışı ve ölümü üzerine çeşitli varsayımlar üretilmiş ve senaryolar yazılmıştı. Ancak biz Haydar Meriç’in Fethullah Gülen hakkında araştırma yaptığı sırada ortadan kaybolduğunu ileri sürerek katillerin Gülen Cemaati içinde aranması gerektiğini söylemiştik. Daha o günlerde Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) diye bir örgütten kimse bahsetmiyordu. Zaman içinde 15 Temmuz darbe girişimine kadar bu örgütün nasıl bir yapılanma olduğu konusunda kimsenin bilgisi yoktu.

Olay maalesef tam araştırılamadan karanlıkta kaldı. Olayın üzerine gidip çözüm üretmek isteyen namuslu polislerimiz çeşitli iftira ve haksızlıklara uğrayarak görevden ve soruşturmadan uzaklaştırıldı.  Şimdi herkes FETÖ Örgütünü biliyor ve Ülkemizin birlik ve beraberliğine darbe vurmak isteyen nasıl tehlikeli bir yapılanma olduğu konusunda hem fikir. Ancak Haydar Meriç ermeni, rum veya herhangi bir yabancı uyruklu olmadığı için kimse arkasını arayamadan unutuldu gitti. Halbuki, Hrant Dink cinayeti hala canlı tutuluyor. Bazıları üzerlerine “hepimiz ermeniyiz”, “hepimiz hrand’ız” yazılı tişörtler giyip sokaklarda şov yapmıştı.

Kimsenin, hele gazetecilerin yaptıklarından, kamuoyu önünde yapmak istediklerinden, yazdıklarından ve düşüncelerinden dolayı öldürülmesini, yaşam hakkının elinden alınmasını elbette istemiyoruz ve bunu yapanlara her zaman şiddetle karşı koyacağız. Tepkimiz ölümler üzerinden şov yapan sahte aydınlara.

SARANTA HABER