Japon Harigaya İlkokulunda Atatürk’ün “Azad Obaları” eğitim sistemi uygulanıyor

801

Toplumların kafalarının iç işleyişlerinden kurumları, kurumlarından da uygarlıkları doğar. Her ulusun eğitim sistemleri de yüzyıllardır biriktirdikleri kültürlerinden feyz alır.

Japonya nınSaitama şehrindeki Harigaya İlkokulunda 45 dakikalık öğle yemeği, sağlıklı beslenme, nezaket ve barış eğitimi formunda  eğitim materyali haline getirilmiş,bu haliyle Atatürk’ün Azad Obaları Eğitim Sistemine benzemiştir.

Hariyaga İlkokulunda ders bitiminde öğrenciler öğretmenlerine öğrettikleri her şey için koro formunda teşekkür ederek öğle yemeği eğitimine başlıyorlar.

Öğrenciler 45 dakikalık öğle yemek molasını Atatürk’ün Azad Obaları Eğitim formunda uyguluyorlar. Okul bahçesinde öğrencilerin yetiştirdiği sebzeve meyvelerin de olduğu erzaklar okul mutfağında kadrolu aşçılar tarafından yemeğe dönüştürülüyor.

Sınıflardan sırasıyla görevlendirilen servis mangaları yemekleri mutfaktan teslim alıp, aşçılara lezzetli yemekler yaptıkları için koro formunda teşekkür ediyorlar,

Sınıflarında yemekleri arkadaşlarına servis ediyorlar, sınıf arkadaşlarının toplu teşekkürlerini kabul ediyorlar,

Tüm öğrencilerin katılımı ile toplu temizlik yapılarak 45 dakikalık sağlıklı beslenme, nezaket ve barış eğitimi tamamlanıyor.

Harigaya İlkokulu, Atatürk’ün  Azad Obaları Eğitim Sistemi benzeri bu eğitimi  matematik, fen bilgisi, müzik gibi bir ders gibi önemli kabul ediyor.

Bu dersin, toplu yaşamı anlamlı hale getiren, nezaket ve barış duygularını terbiye eden önemli bir ders olarak görüyor.

Atatürk’ün Azad Obalarında Sağlıklı Beslenme, Nezaket ve Barış Eğitimi;

Azat Obaları Eğitim Sistemi yaz tatillerinde uygulanan sağlıklı beslenme, kişisel beceri, nezaket ve barış eğitimi verilen tatil eğitim sistemi idi.

Yorgun, cılız, sinirli, köy çocuklarını korumak, güçlerini artırmakiçin Trakya Bölge Vilayetlerinde (15) yerde açılıp uygulanmıştır. Okulların tatil dönemindeki uygulandığı için  (Azat Obaları-Tatil Obaları)  olarak adlandırılmıştır. Bu kamplarda çocuklara öğretmenler ve Hükümet Tabiplerince düzenli beslenme, tedavi, spor,benlik saygısını güçlendirme, problem çözme becerisi kazandırma, öfkeyi yönetme ve barış, tütün, alkol ve diğer zararlı alışkanlıklara karşı kişisel korunma eğitimleri veriliyordu.(1)

Çocuklar Japon Hariyaga İlkokulunda uygulandığı gibi kendi yemeklerini kendileri karavana kazanları ile mutfaktan alıyor, yemek dağıtımını yapıyor, temizlik ve bakım hizmetlerine topluca katılıyorlardı. Bu ortak iş yapma, kişisel beceri, düzen ve barış duygularının gelişmesine katkıda bulunuyordu.

Azad obaları kamplarına alınan yorgun, cılız, sinirli ve sıtmalı çocuklar, iki aylık kampın bitiminde ailelerine 2 ile 6 kg arasında kilosu artmış, kişisel beceriler kazanmış olarak teslim ediliyordu.(2)

Nitekim Sergen Azat Obası’ndan gönderilen rapora göre obada kaldıkları süre boyunca çocuklara;

a.. Kendi işlerini kendileri görmek

b. Sözde, harekette, işte; neş’e ve serbestlik

c. Temizlik ve düzen

ç. Çatalla yemek yemek ve bıçak kullanmak, karyolada yatmak, yatak düzeltmek, elbise giymek, elbiselerini çıkarıp asmak, çamaşır derlemek, yırtık sökük dikmek vb.

d. Elbirliği ile iş yapmak, yardımlaşma zevki ve alışkanlığı

e. Arkadaşlık sevgisi

f. Toplu yaşama zevki, toplu eğlence zevki

g. Eğlence icadı,

ğ. Boş zamanlarını hoş geçirmeye çalışma, gibi davranış ve alışkanlıklar kazandırıldığı rapor edilmişti.

En büyük zenginlik sağlık ve barıştır. Çünkü, Barışık evin kuru ekmeği, kavgalı evin mükellef sofrasından yeğdir.

KAYNAK:

(1)Trakya!nın (5) Yıllık Kalkınma Proğramı (1935-1940) sf.15

(2)Burgaç Murat Cumhuriyet Döneminde Trakya’da Örnek Bir Sağlık Kampı Uygulaması: Azad Obaları sf. 660