KARAÇALI KRALLIĞI

 

 

Efsaneye göre ağaçlar bir gün ormanda toplanıp kendilerine bir kral seçmeye ve bir orman anayasası yapmaya karar vermişler. Dediğimiz gibi olay efsane, ister inan ister inanma, gerçek midir, uydurma bir masal mıdır bilemeyiz. İnanıp inanmamak okuyanın takdirine, ağaçların tercihine kalmış. Ağaçlar doğru tercih yapmış mı onu da hala bilemiyoruz. Hikaye şöyle başlamış.

 

Efsanemizde ağaçlar yaşlı ve tecrübeli zeytin ağacına gitmişler “ gel bizim kralımız ol” diye. Zeytin ağacı “ güzel zeytinlerimi, insanlara faydalı yağımı bırakıp sizinle uğraşamam, sizin krallığınız sizde kalsın, benim zenginliğim bana yeter” demiş.

Kendilerine illaki bir baş, kral seçmek isteyen ağaçlar bu defa incir ağacına gitmişler. İncir ağacı “ ballı meyvelerimi bırakıp sizi düzene sokmakla mı uğraşayım” demiş ve kabul etmemiş.

Ağaçlar bu defa ASMA’ ya gitmişler. Asma “ şarabımı, pekmezimi ve üzümlerimi bırakıp bir krallık için sizinle mi uğraşıyım diyerek kabul etmemiş.

Ağaçların bu  çaresizliğini gören KARAÇALI şartlı olarak krallığı kabul edebileceğini söylemiş. “Eğer beni kral olarak görmek istiyorsanız gelin gölgeme sığının. Gölgeme sığınmayanı yakıp kavururum” demiş.

Efsanenin başladığı günden bugüne kadar Karaçalı’ nı krallığı devam ediyormuş. Kral karaçalı gölgesine sığınanları koruyor, gölgesine sığınmayan veya sığınamayanları ise yakıyormuş. Onun için  derler ki; Ormanlarda bütün yangınlar karaçalı’ dan başlar. Gerçek payı da yok değil hani. Karaçalı kendi yanma pahasına bütün ormanı yakıp kül edebiliyor. Kral’ a karşı gelmenin cezası eskiden olduğu gibi yanmak oluyor demek.

 

Karaçalı kral olduğu günden itibaren bütün iktidar sahiplerinde olduğu gibi hep kötü yanları ile eleştirilmiş. Yok Leyla ile Mecnun’ u ayırmış, yok mezarlarının arasına girmiş gibi. Kral’ a hep haksızlık yapılmış. Yazık değimli kral’ a ? Suçu ne ? Gölgesine sığınmayanları yakmak. Sizde madem kral seçtiniz, kralın o kadarcık kusurunu hoş göreceksiniz.

Karaçalı ağaçlara yaranamadığı gibi, insanlara da yaranamamış. Hakkında bir sürü olumsuz dedikodular ve efsaneler söylemişler. Halbuki karaçalı’ nın insanlara önemli faydaları varmış. Bunları görmezden gelip kral’ ı eleştirmek ne derece doğru bir davranış. Bakın kral’ ın insanlara faydalarına.

 

Kaynak : Organik günler

 

Karaçalı bitkisi ülkemizde yetişen en değerli bitkilerden bir tanesidir. Bitkinin en önemli etkisi ürogenital sistem üzerindedir. Anadolu’da böbrek taşlarını düşürmede doğal yöntem olarak yaygın olarak kullanılır. Bunun yanında idrar söktürme, ödem atma ve böbrekte ki protein kaçağını azaltmaya kadar birçok faydası vardır.

Karaçalı Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Böbrekte oluşan protein kaçağını önlemede faydalıdır.

İdrar söktürücüdür.

Çıban ve yara oluşumlarına karşı tedavi edici özelliği vardır.

Böbrek taşını düşürmede yardımcıdır.

Böbrekte taş ve kum oluşumunu önler.

Gözde oluşan iltihaplanmalara karşı iyileştirici özelliğe sahiptir.

Vücutta ki ödemi atar.

 

Kral’ ın bu kadar faydalı olduğunu bilmiyorduk doğrusu. Tarla kenarlarında, yol ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişen, doğaya ve insanlara karşı mücadele eden karaçalı nelere iyi geliyormuş. Ancak kral’ dan faydalanmanın ve onunla tedavi olmanın bazı riskleri de var tabii. Ne de olsa kral.

 

 

 

Yapılan araştırmalara göre karaçalı bitkisinin henüz bir yan etkisine ulaşılmamıştır. Fakat eğer bir hastalığınız var ve düzenli ilaç kullanıyor iseniz karaçalı bitkisini kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.  Hamile ve emziren bayanlarında doktorlarına danışmadan karaçalı bitkisini kullanması tavsiye edilmez. Organik günler

 

SARANTA HABER