Karagöz yine aramızda

727

Karagöz : Ooof.offf… Nerdesin Hacı Cavcav ?

Hacivat  : Geldim Karagöz’üm, bir derdin mi var ?

Karagöz : Cemreler düştü, bahar geldi çiçek açtı, kelebekler çiçeklere kavuştu, arılar bala uyçtu, insanlar toprağa tohum saçtı, dağlara kırlara koştu.

Hacivat : Sen bu güzellikler için mi of çekip dertleniyorsun Karagözüm ?

Karagöz : Biz Kırklarelililer, bu güne KAKAVA der, 41 otun suyu ile yıkanır,pire yuvası olmuş hasırları yakar, hem pirelerden hem günahlardan kurtulur hem de kıştan yaza, yokluktan bolluğa kavuşmanın sevincini yaşardık.

Hacivat : Bunlar her yerde yapılır ve adına Hıdrellez denir Karagözüm.

Karagöz : Bizde buna Kakava denir. Madem çok bilgilisin, Kakavanın anlamını sen araştır.  Kırklareli’nde herkes O gün Şeytan Dere’ye koşar, baharın, çiçeğin, yeşilin ve su kenarın en güzel yerine, gün boyu ailece oturur, süt oğlağını çevirir, yer, içer eğlenir, gün batımı ile eğlenceye doymuş olarak evlerine dönerlerdi.

Hacivat : Sözü nereye getirmek istiyorsun Karagözüm?

Karagöz : Ooof, offf!…Eskiden yapılan Kakava’ları hatırlıyor ve çok canım sıkılıyor., bana eğlence gerek diyorum. Hacı Cav Cav.

Hacivat : Okumazsan, yazmazsan, yapılanları görmez; konuşulanları duymazsan daha çoook of çeker, canın sıkılır Karagözüm.

Karagöz : Vay, vay,vay!.. Sen neler diyorsun Hacı Cav Cav?

Hacivat : 26 yıldan bu yana, sizin olan Kırklareli’nde “Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali” yapılıyor.  Hem de bir gün değil, bir hafta sürüyor. Bu yıl 27.si yapılacak ve senin adın her yerde anılıp duyurulacak Karagözüm.

Karagöz : Karagöz’e küfür ve sakat fes çuvalı mı?

Hacivat : Öyle değil Karagözüm. Kültür, kültür.

Karagöz : O  ne demek öyle Hacı Cav Cav? Kütür kütür karpuz gibi bir şey mi?

Hacivat : Karagözüm, halka özgü düşünce ve sanat eserlerinin bütününe, halkın yaşam ve geçim tarzına, bunların geçmişten geleceğe taşınmasına kültür denir.

Karagöz : Anladım, demek ben de Kırklareli’min kültür varlığı oluyorum. Hatta sanatı da anladım. Hasır örmekten peynir yapmaya, oğlak çevirmekten benim ve seninle sahneye çıkıp gösteri yapmaya kadar her şey kültür ve sanat oluyor.

Hacivat : Evet Karagözüm. Yaşamak ve eğlenmek için yapılan ve üretilen her şey kültür ve sanat oluyor. Kırklareli’de atalarının kültür ve sanatına sahip çıkıyor. Bunları araştırıyor, öğreniyor, öğretiyor ve geliştirip zenginleştiriyor.

Karagöz : Buraya kadar anladım da fes çuvalı ne oluyor Hacı Cav Cav ?

Hacivat : Fes çuvalı değil Karagözüm.Festival,festival.

Karagöz : Ne demek bu? Fes ve çuvalla ilgisi yok mu? Yenir mi, içilir mi?

Hacivat : Bir bölge ve kent halkının, kendisine özgü kültür ve sanat eserlerini sergilediği ve tanıttığı etkinliklere festival denir. Bu etkinlikler sonucu tanıtılan kültürel değerler, diğer kentler ver bölgeler tarafından öğrenilip ilgi görür;  üretilen ürünler aranılır, satın alınır ve Kırklareli halkı para kazanır. Festival, başkalarının mallarının pazarlanıp satıldığı, para harcandığı yer değil; kendi mallarının tanıtılıp satıldığı ve para kazanıldığı yerlerdir. Kırklareli bunu başarmaya çalışıyor Karagözüm.

Karagöz : Vay, vay,vay! Hacı Cav Cav. Demek güzel Kırklareli’ nin güzel insanları, hem kültür ve sanatını geliştirip tanıtacak, hem para kazanacak ve hem de eğlenecek. Of, oflarımı geri aldım. Hadi festivale koşalım.

Macit Sabır – Eğitimci Yazar