Kırklareli Aşağıpınar kazılarında bulunan heykelcik Avrupa logosu oldu

847

Kırklareli’ndeki arkeolojik kazıda 2 yıl önce bulunan M.Ö. 6100 yılına ait olduğu tahmin edilen kadın heykelciğinin, 10-14 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yapılacak olan Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi’nin tanıtım logosu olmasına karar verildi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Özdoğan başkanlığında Kırklareli’nin Pınar Mahallesi Aşağı Pınar mevkiinde yapılan kazıda 2 yıl önce bulunan, 15 santimetre yüksekliğinde 5 santimetre enindeki kilden yapılma olan ve ana tanrıçayı simgelediğine inanılan kadın heykelciği Kırklareli Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Kadın heykelciği, önümüzdeki yıl İstanbul’da yapılacak olan Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi’nin tanıtım logosu olarak seçildi.

Kırklareli’de 21 yıldır Aşağıpınar ve Kanlıgeçit kazı alanlarında süren arkeolojik çalışmalarda M.Ö. 4500 yılından sonra insan oğlunun tarım yaşantısı ve tarım alanında yaptıkları, kullandıkları eşyalar gün yüzüne çıkarıldı. Kırklareli Vali Yardımcısı Abdurahman İnan, Belediye Başkanı Cavit Çağlayan kazı alanını gezdi ve Prof.Dr.Mehmet Özdoğan’dan bilgiler aldı.

2014 yılında İstanbul’da yapılacak olan Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi’ne 2 bin 600 kişinin katılmasının beklendiğini belirten Prof.Dr.Mehmet Özdoğan, “Kongrenin logosu olarak kadın heykelciği seçildi. Bu logo hem bizim için bir şeref, hem de Kırklareli’nin tanıtımı için hayırlı olacak. Bu güne kadar bu büyüklükte bir arkeoloji toplantısı hiçbir ülkede yapılmadı. Kongre vesilesi ile turlarla buraya ziyaretçiler getireceğiz. Kırklareli’nin tanıtımı daha da etkili olacak.” dedi. (Ali Ümit ÜLKER/DHA-Posta)