Kırklareli Merkez İlçe Muhtarlarının Karadeniz Gezisi Muhteşem Geçti

956

Kırklareli Merkez İlçe Muhtarları Dernek Başkanlığınca düzenlenen ve İl Mahalli İdareler Müdürlüğünce lojistik destek sağlanan Merkez İlçe Muhtarlarının eşleri ile birlikte katıldığı, ayrıca masrafların hiçbir bütçe ve harcama kaleminden yararlanılmadan tamamen katılanlar tarafından karşılandığı Karadeniz ve Gürcistan Batum gezisi  bir hafta sürdü.

Kırklareli’den 27.03.2015 Cuma günü akşamı yola çıkan kafilenin ilk durağı Bolu Abant Gölü oldu. Burada sabah kahvaltısı ve göl civarı gezisini müteakip Karabük ve Safranbolu’ya geçildi. Safranbolu’nun muhteşem görüntüsü eşliğinde öğle yemeği molası ile birlikte tarihi turistik yerleri gezilerek adına yakışır Safranbolu’nun meşhur lokum ve kolonyaları ilk alınan hediyeler oldu. Burada Cinci Hoca Hanı, Cinci hoca hamamı, Kaymakamlar Evi Müzesi, Pazar yeri, Demirciler Çarşısı,Bakırcılar çarşıları yağmur eşliğinde gezilirken o arada şemsiyeciler için tedbirsiz gelen konuklar birer şans niteliğindeydi. Bu arada Karabük’te okuyan Vedat DENGİZ’in yeğeni Merve ÇALIŞKAN da gezi boyunca kafilemiz ile birlikteydi.  Safranbolu gezisinin ardından Karaçomak deresinin iki yakasına kurulmuş olan Kastamonu’da Kurtuluş Savaşında verdiği örnek mücadeleden sonra  (Şehitler Diyarı) olarak anılan şehirde Kastamonu kalesi, Hükümet Konağı, Saat Kulesi, Şerife Bacı Anıtı ile birlikte  Şeyh Şaban Veli Külliyesini ziyaret ettikten sonra Sinop’a doğru Taşköprü Hanönü üzerinden hareketle Gerze’ye geçilerek serbest zaman verilerek Gerze’nin daha yakınen tanınması sağlandı.

İlk gece konaklamasının ardından Ordu’ya hareket edildi. Yol boyunca kilometrelerce uzunlukta muhteşem tüneller ve doğanın harika silüeti hafızalarda yerini alıyordu.  Her geçilen yerleşim yerleri ve doğal güzellikler konusunda Turizm Şirketinin görevinin bilinci ve sorumluluğundaki kaptanları ile rehberi tarafından bilgilendirmeler yapılıyordu. Sinop şehir merkezine geçilerek Maket gemi yapım atölyeleri, Tarihi Sinop Cezaevi, Sinop Kalesi gezildi. Özellikle Sinop Cezaevi gezilirken duygulananlar, anılarında başka dünyaları yaşayanlar vardı, hatta gözlerinden yaş ramlayanlar,filmlere konu olan koğuşlar volta yerleri zindan ve tek hücreli koğuşlar gezilirken, hayatının bir bölümünü burada geçirirken ölümü ile Kırklareli’nin de anıldığı ünlü şairlerimizden Sabahatti Ali’nin meşhur şarkısı Aldırma Gönül Aldırma eserini burada yazdığı bilinmektedir. Bu arada kafilemizi iki sürpriz ziyaretçi bekliyordu. Gezide büyük katkı ve pay sahibi olan İl Mahalli İdareler Müdürü Alaeddin İKİCAN’ın misafiri olarak Uzun yıllar Kırklareli Emniyet Müdürlüğünde görev yapan Şube Müdürü Osman YUNUSOĞLU ile Dernek Başkanı Vedat DENGİZ’in yeğeni Serdar ÇALIŞKAN Sinop gezileri süresinde kafilemiz ile birlikte idi. Sinop şehir merkezinde verilen öğle yemeğinde Sinop’un meşhur yemeği nokul ve Hamsi Kuşu yiyenler için damak lezzetinde yerini alıyordu. Ardından Türkiye’nin tek fiyordu olan ve denizin bir nehir gibi kara içine girdiği Hamsilos koyuna gelindiğinde tüm yolcular kendilerini denize doğru atarak muhteşem doğa güzelliğine kapılıp resim çektirmeye gidenlerin aksine İl Mahalli İdareler Müdürü Alaeddin İKİCAN’ın eşinin doğanın güzelliğine kendini kaptırıp papatya ve kır çiçeklerini toplayarak kendisine sunması ayrı bir güzellik yaratıyordu.

Hamsilos koyu gezildikten sonra Gerze, Bafra,Samsun üzerinden uygun yerlerde mola vermek suretiyle ahesli ahesli devam eden yolculuk Ordu’da konaklayacağımız otele kadar devam etti. Bu arada kafilemize eşiyle birlikte katılan Sarantalı Köylüm gazetesinin sahibi Mustafa KARACA İzmir’de yeğeninin düğünü nedeniyle uçakla Samsun’a gelerek oradanda Ordu’ya geçmek suretiyle bizi otelde bekliyordu. Yolculuğa başlarken Mustafa KARACA’nın getirdiği hardaliyeler gidilen otellerde ve etkili kişilere uygun görülen misafirlere Kırklareli’nin tanıtımı amacıyla verildiği gibi Ordu’da yapılan müzikli etkinlikte tüm katılımcılara ikram edildi. Ayrıca İlimizde İl Hukuk İşleri Müdürü olarak görev yapan ve şu anda Ordu İl Hukuk İşleri Müdürü Erhan TÜRKER’de otelde kafilemizi ziyaret ederek Kırklareli anılarını paylaştı. Boztepe ve Ordu ile Karadeniz’i ayaklarımızın altında hissettiğimiz buralarda verilen serbest zaman ve çay molalarını takiben Giresun üzerinden geçerek Trabzon Akçaabat’a hareket edildi. Trabzon’da Fatih Sultan Mehmet’in  Trabzon’u almasıyla  camiye çevrilen Ayasofya Klisesi  ile birlikte Cumhuriyet döneminde müzeye dönüştürülen Rum Pontus Devletinin  en önemli ibadet ve eserlerinden olan Ayasofya Müzesi ziyaret edildi. Trabzon’a has Telkari örneklerinin bulunduğu mağaza gezilerek  alışveriş yapıldı.Soğuksu mevkiinde bulunan Atatürk’ün (1934-1937) yıllarında iki kez kaldığı ve vasiyetinin bir kısmını burada yazdığı Köşkü ziyaret edildi.

Meşhur Rize bezlerinin satış noktasında verilen mola ile kafilenin tamamının atölyeye girerek bezlerin imalatı hakkında verilen slayt bilgilendirme sonrası özellikle bayanların en fazla ilgi çektiği alışveriş ortamı başladı.herkesin elinde hediye çantası aldıkları malzemeler arabaya taşıyorlardı. Fabrika sahibi de bu ilgiden memnun kalmış olacak ki 9 adet hediye paketini çekiliş yapmak suretiyle kafileye kura sonucu dağıtılmasını istedi. Bu kurada en şanslı Arizbaba Köy Muhtarı ve hanımı çıktı. Herkes kendisine çıkmasını beklerken Arizbaba Muhtarına iki hediye çıktı. Muhtarın eşi güzel bir centilmenlik örneği göstererek hediyelerden birini almayarak tekrar bir başkasının kura şansına neden oldu. Buradan Sarp Sınır kapısına geçilerek Gürcistan’a geçmek için sınırda giriş işlemleri tamamlanmasının ardından Gürcistan Acara bölgesine geçiyoruz. Hz.İsa’nın oniki havarisinden biri olan St Mathias’ın mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son olarak Osmanlılar döneminde kullanılanGonio (Apsaros Kalesi)  görülerek, Çoruh Nehri’ni ve üzerindeki  Gonio köprüsü, Dünyanın el ile hazırlanmış ikinci büyük bahçesi  olan tropik bitkileri ile ünlü Batum Botanik Bahçesi , Şehir merkezinde Medea heykeli, Batum Limanı,Meryem Ana Katedrali, Tarihi Orta Camii ve Avrupa Meydanı görüldü. Öğle üzeri yöresel yemeklerden Batum’a has bol peynirle börek ile armut suyu içilerek ihtiyaçlar giderildi.  Batum ziyaretinden sonra da sınırda çıkış işlemlerinin akabinde Ayder Yaylasına yöneldik.Fırtına deresini takip ederek bitki örtüsü en zengin örnekleri görerek, Kaçkar dağlarının muhteşem noktası olan Ayder. Ayder yaylasında keyifli bir yürüyüş ve yöre insanları ile sohbetler yapılarak görüş alışverişinde bulunuldu.

Bir sonraki gün Rize’den ayrılarak Uzungöl’e hareket edildi.Uzungöl’de verilen mola ve serbest zamanın ardından Altındere milli parkına hareket edildi.Karadağın eteklerinde Kayaya oyularak inşa edilmiş olan Sümela Manastırına hareket edildi. 1250 metre yükseklikte olan Sümela Manastırında kafileyi mutsuz bir sürpriz bekliyordu. Yağmur ve dik yamaçlı gezi yolunu takip ettikten sonra ulaşılan manastırda güvenlik görevlisinin önce rehbere daha sonra fotoğraf çeken arkadaşlara sert mizaçla yaptığı uyarılar kafilede bir moral bozukluğu oluşturmuş ise de, kısa zamanda bu giderilerek yine doğanın güzelliğine ve coğrafyanın muhteşemliğine dalıyordu katılımcılar. Burada Ayazma Kaya Kıliseleri, Su kemerleri, Kaya freskleri gözlendi. Kafilemizin renkli simalarından yolculuğumuzu duygulu ve düşündürücü şiirleriyle süsleyen İl Mahalli İdareler Müdürü Alaeddin İKİCAN  Ankara’da İçişleri Bakanlığınca düzenlenen seminere katılmak üzere ayrıldı. Ekibimiz Samsun’a hareket ederek Samsun’un merkezinde bulunan Atatürk Heykeli, park alanı içinde yer alan aslına uygun olarak yapılan Bandırma Vapurunu gördükten sonra Amazon Parkı ve Amisos tepesine çıkılarak Merzifon üzerinden Amasya’ya doğru hareket edildi. Amasya’da Yeşilırmak nehrinin güzelliği konakların güzelliğiyle birleşmiş, Romantik bir atmosferde müzik eşliğinde geçen canlı müzik etkinliği son gece olmasına rağmen sanki bu gezinin hiç bitmemesini ister gibiydi. Son gün Amasya şehir turu, Amasya Müzesi, Kaya mezarları ardından Çorum, Kırıkkale, Ankara Anıtkabir ziyareti ardından Kırklareli’ne dönüş yapıldı. Katılımcıların hepsi mutlu bir tebessümle vedalaşırken tekrar böyle bir gezi düzenlemenin takvimi konuşmaya başlamışlardı bile.

Merkez İlçe Muhtarları Karadeniz gezisine İl Mahalli İdareler Müdürü Alaeddin İKİCAN ile birlikte, İl Mahalli İdareler Şef V. Hüseyin ÖZKAN, Kırklareli Merkez İlçe Muhtarlar Derneği Başkanı ve Kavakdere Köyü Muhtarı Vedat DENGİZ, Ürünlü Köy Muhtarı Musa DALOĞLU, Paşayeri Köy Muhtarı Recai GÖNÜLTAŞ, Arizbaba Köy Muhtarı Nurettin GÖKAY, Koyunbaba Köy Muhtarı Yalçın GENCAY,  Dokuzhöyük Köy Muhtarı Nazmi KAVCIN, Beypınar Köy Muhtarı Mukadder YILMAZ,  Çayırlı Köy Muhtarı Ediz ENGİN yerine İlhan ERPAK, Taşağıl Köy Muhtarı Zafer ÇEVİK, Valilik İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğünden Bülent TAŞ,  Açıköğretim Fakültesi İl Temsilcisi Öğ. Gör. Münür SAYGIN, Sarantalı Köylüm Gazetesi Sahibi  Mustafa KARACA, Em.İl Özel İdare İnsan Kay.Müdürü Esat ASLAN, End. Mes.Lisesi Müd.Yrd. Vedat KARAMAN,   İhtiyar Kurulu Üyeleri  ve muhtarlıkları temsilen katılan vatandaşlardan  Altan CAN, Fikret KILIÇ, irfan MUTLU, Hüseyin BAŞTÜRK, Veli GÖNÜL, Kamil YENTÜRK, Recep YAVUZ, Ersan AKKAFA, Hasan ERCAN, Mustafa ERCAN’ın genel olarak eşli katıldıkları 46 kişilik gezi memnuniyet ve heyecan içerisinde son buldu.