Kırklareli Muhtarları Karadeniz Gezisi -1

764

Kırklareli Muhtarlar Derneğinin düzenlediği, Kırklareli Mahalli İdareler İl  Müdürlüğü’nün destek verdiği Karadeniz ve Batum (Gürcistan) Gezisi 27 Mart-04 Nisan 2015 tarihleri arasında yapıldı.

Gezi 27 Mart 2015 Cuma gecesi saat 23.00 te Kırklareli’ nden hareketle başladı. Gezinin ulaşım ve rehberlik hizmetleri SEDAN TURİZM tarafından organize edildi. Muhtarlarımızın bilgi, görgü ve tecrübelerini arttırmak amacı ile ve en önemlisi gezinin masraflarının katılımcıların kendi ceplerinden ödemeleri ile karşılandığı bu gezilerde muhtarlarımızın gördükleri yerlerdeki güzellik ve farklılıkları köylerinde uygulamaya başlamaları bu gezilerin önemini bir kat daha farklı kılmaktadır. Gezinin bir başka özelliği de muhtarlarımızın geziye eşleri ile katılmaları oldu.

Biz geziye Ordu’ da katıldığımız için gezinin Kırklareli-Safranbolu-Kastamonu-Sinop bölümleri ve buralarla ilgili güzellikleri MÜNİR SAYGIN tarafından kaleme alınacağı için, biz kafileye dahil olduğumuz ORDU’ dan itibaren yaşadık ve gördüklerimizi anlatmaya çalışacağız.

Ordu’ dan Batum’ a kadar olan güzergah KARADENİZ SAHİLLERİ dediğimiz bölüm doğanın başlı başına bir mucizesi ve güzellikleri ile kaplanmış bir doğa cenneti gibidir. Karadeniz insanının doğa şartlarına uyumu, bu şartları kabul ederek ve doğaya karşı sevgi ve saygı ile davranarak yaptığı bu yaşam mücadelesi efsanelere ve türkülere konu olduğu kadar fıkralara da konu olmuştur. Karadeniz insanının doğa ile yaptığı bu zorlu yaşam mücadelesi bazen kendini eleştiren, bazen doğa koşullarına isyan eden bazen de haksızlıklara isyan eden karakter yapısı ile ürettiği KARADENİZ FIKRALARI en az doğası kadar ünlü olmuştur. Temel ile başlayan, idris ile biten veya Fadime ile biten inanılmaz güzellikteki fıkralarda anlatılanlar yaşamın ta kendisidir.

Doğa Karadeniz’ e bu güzellikleri verirken, her güzellik için ödenen bir bedeli de insanlara ödetmiştir. Karadeniz, denizlerin içinde en çok dalgalı ve haşin olanıdır. Karadeniz insanı denizden aldığı bu özelliğini türkülerine ve halk oyunlarına yansıtmıştır. Kemençe eşliğinde oynanan oyunlar Karadeniz’ in dalgaları gibi hareketlidir. Dalgaların sahile vurması ve geri çekilmesi ile yaşanan durgunluk, tekrar yeni bir dalganın gelmesi ile hareketlenmektedir. Karadeniz bu hırçınlığını bazen balıkçılar üzerinde göstermiş, batırdığı balıkçı tekneleri ve aldığı canlar, acılı ve hüzünlü türkülere konu olmuştur. Karadeniz insanı yaşadığı acılara rağmen hayatın devam etmesi gerektiği gerçeğini de unutmayarak yaşam mücadelesine devam etmiştir.

Doğa Karadeniz’ e her türlü güzelliği muhteşem manzarası ile dağlar, göller ve Karadeniz’ e akan coşkun ırmaklar vermiştir, ama toprak vermede biraz cimri davranmıştır. Karadeniz insanı bu, inatçıdır, doğa ile dost yaşamasına rağmen bazen mücadele etmekten de kaçmamıştır. Dağların yamaçlarına yaptığı teras tarlaları ile toprak özlemini gidermiş ve teraslama tarlalarına ÇAY ekimi yaparak bu eksikliği güzelliğe çevirmesini bilmiştir. Karadeniz’ in ÇAY tarlaları fotoğrafçılara kart postal güzelliği sunacak kadar muhteşem bir manzara sergilemektedir. Muhtarlarımız bu güzel çay tarlalarını gördükten sonra Trakya’ nın düzgün ve verimli topraklarının kıymetini daha iyi anladılar.

ORDU’ da Bir Dost ERHAN TUNCER

Ordu denilince aklımıza hemen bir türkü gelmektedir “ ORDU’ NUN DERELERİ”. Dağlardan Karadeniz’ e akan dereler bazen öylesine hızlı ve haşin akar ki durdurmak mümkün değil, önüne geleni denize doğru sürükler. Karadeniz insanı bu imkansızlığı anlatmak için dereleri de türkülere konu yapmıştır. Ordu’ nun dereleri mecburen Karadeniz’ e akar ters akması mümkün müdür, elbette hayır. Karadeniz insanı sevgisinin büyüklüğünü ve ona karşı konulmasının imkansızlığını anlatmak için “ Ordu’ nun dereleri, aksa yukarı aksa, vermem seni ellere Ordu üstüme gelse” diyerek sevgiye karşı çıkanlara meydan okumaktadır.

Bir başka türkü de ise Ordu’ nu güzelliğini anlatmak için Ordu’ nun  muhteşem manzarasının göründüğü BOZTEPE’ den bahsetmektedir. “ Boztepe’ ye çıkalım-Şu Ordu’ ya bakalım” türküsünü dinledikten sonra BOZTEPE’ ye çıkmadan olur mu hiç. Elbette olmazdı ve teleferik ile yaptığımız keyifli yolculuk ile Boztepe’ den muhteşem Ordu manzarasını bir çay içerek izlemek gerçekten güzeldi.

Akşam iki gece ikamet edeceğimiz AYZEK Hotel’ de sürpriz bir ziyaretçimiz vardı. Daha önce Kırklareli Vali Yardımcılığı görevi sırasında 5 yıl ilimizde kalmış olan Sayın ERHAN ERTÜRK ziyaretimize geldi. Erhan Ertürk, Muhtarlar Derneğinin düzenlemiş olduğu kültür gezilerine Kıbrıs, Balkanlar ve Orta Avrupa turlarına katılmış ve verdiği yöneticilik dersleri, örnek insan davranışları ile herkesin sevgi, saygı ve hürmetini kazanmış değerli bir yöneticidir. Gezilerin bir kültür gezisi olmasının yanında muhtarlarımıza aktardığı yöneticilik tecrübeleri ile bu gezilerin ayni zamanda “YÖNETİCİLİK DERSLERİ “ gezileri olmasına da katkı sağladığı için muhtarlarımıza önemli katkıları olmuştur. Eski bir dostu uzak diyarlarda görmenin duygu ve heyecanı ile hepimiz tekrar duygulandık, gezilerdeki güzel anılarımız yeniden canlandı. Karadeniz ve Trakya havalarının çalındığı gecede hepimiz doyasıya eğlendik. Aramıza katıldığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Karadeniz gezisine katılacak olan Kırklareli’ li veya Trakyalı hemşehrilerimiz seyahatiniz ve yolunuz Ordu’ dan geçerse  ORDU VALİ YARDIMCISI ERHAN TÜRKER’ i ziyaret edip bir çayını içmeden yola devam etmeyin. Kendisi sizleri ağırlamadan mutlu olacaktır.