Kırklareli Muhtarları Karadeniz Gezisi -4

684

RİZE-BATUM

Rize’ den Batum’ a doğru yola çıktığımızda yol güzergahımız üzerinde Karadeniz’ in en güzel yerlerinden birisi olan ARHAVİ’ den geçiyoruz. Arhavi’ ye ilk defa 1976 yılında ARHAVİ FOLKLOR FESTİVALİ için Türk Folklor Kurumu Kılıç Kalkan ekibi ile gitmiştik. Doğanın harika güzelliği kadar bölge insanının da candan sevgi ve saygılı tutumları hepimizi etkilemişti. Karadeniz insanı böyledir sen ona bir adım yaklaşır bir yudum sevgi ve saygı verirsen, o sana dünyaları verir.

Sarp sınır kapısına geldiğimizde hareketliliği fark etmeye başladık. Gürcistan ile yaptığımız ikili anlaşma gereğince pasaport ve vize yok, kimlik ile geçiş yapmak mümkün. Yapılan uygulamayı görünce keşke pasaport olsa diye içimizden geçmedi değil. Gümrük kontrol polislerinin kimliklerimiz üzerindeki kontrolleri saygısızlık derecesinde. Yok, kenarı kıvrık, yok mühür görünmüyor, kimliğin eski, kabı yırtık gibi sebeplerle bazı arkadaşlarımız gergin saatler yaşadı. Neyse ki gurup olduğumuz için ve de eşlerimiz ile beraber gezdiğimiz için Kafkaslarda sevgiye olan sevgi ve saygılarından dolayı geçiş yapabildik. Ne de olsa okumuş insanlar. Batum’ un aşk efsanelerinden ALİ-NİNO AŞK EFSANESİ ve MEDİA’ nın Aşk efsanesini bildikleri için eşlere saygılı davranıyorlar.

Batum’ da ilk ziyaretimizi Batum Botanik Bahçesi’ ne yapıyoruz. Botanik bahçesini gezince doğanın insan eli ile nasıl bir cennete dönüşebileceğine şahit oluyoruz. Bizdeki doğa katilleri öncelikle Batum Botanik Bahçesini bir defa mutlak gezmeli. Botanik bahçesi Rize çaycılığına ilham veren, örnek ve deneme ekimlerinin yapıldığı yerdir. İklim benzerliği ve uyumu dolayısıyla Batum Botanik bahçesinde yapılan çalışmaların Rize çay ekimine büyük katkıları olmuştur.

Botanik bahçesinden sonra Batum şehir turuna başlıyoruz. Zaman kısa olunca insan dakikaları bile hesaplayarak hareket etmek zorunda kalınca programlı olmak ve her şeye zamanında yetişmek zorunda kalıyor. Aslında Batum bir günde gezilip tanınacak bir yer değil. Ancak Batum hotellerinin kumarhaneleri ve Batum kızlarının güzelliği Türkiye sınırlarını aştığı için hanımlar Batum’ da gecelemeye izin vermiyor. Nede olsa Batum’ da Ali-Nino, Media gibi aşk efsaneleri fazla.

Batum’ un en güzel ve geniş meydanı Avrupa Meydanı. Gürcistan AB ye girebilmek amacı ile ince bir jest yapıp Avrupa’ yı şimdiden telaffuz edebilmek için en güzel meydanına adını vermiş. Avrupa Meydanı’ nı etrafını süsleyen tarihi binalar restore edilecek muhafaza edilmiş. Meydanın tam ortasında bulunan MEDİA Heykeli eski bir aşk efsanesini gelecek kuşaklara aktarmak için yapılmış. Efsane Yunan mitolojisi ile başlayıp, Kafkas dağlarının zenginlikleri ile devam ediyor. Tanrıların Tanrısı ZEUS’ a kurban edilen ALTIN POST’ LU KOÇ’ un ele geçirilme hikayesi. Aslında binlerce yıldır çalışan ve üreten doğunun yarattığı zenginlikleri, çalışmayan ve üretmeyen emperyalist batının bir şekilde yağmalama kavgası, yoksa efsane ve Zeus’ un Altın Post’ u bahane.

Bu kadar bilgiden sonra biraz da internet bilgilerinden faydalanıp Altın Post ve Media’ nın aşk efsanesine bir göz atalım.

Medea Heykeli, Gürcistan’ın Batum şehrinin Avrupa Meydanı’nda gökyüzüne yükseliyor. Şehrin hemen her yerinden görülen bu heykel heykeltıraş David Khmaladze tarafından yapılmış. 1 milyon Lari’ye mal olmuş Medea Heykeli 6 Haziran 2007’de açılmış.

Batum şehrinin yeni sembollerinden Medea Heykeli, Kafkaslar’ın mitolojik yüzünü de temsil ediyor. Altın Post, Yunan mitolojisinde zenginliği, gücü ve iktidarı sembolize eder. M.Ö. 3. yy’da yaşamış Rodoslu şair Apollonios’un Argonautika adlı ünlü eserinde Lason ve Argonotların, Altın Post’un ele geçirmek için yaptıkları efsanevi yolculuğunu anlatır.

Yunan mitolojisinin en eski destanlarından Argonautica‘da yazanlara göre; İason’ un kral babası amcası tarafından İason henüz küçük bir çocukken öldürülür. İason büyüyüp genç bir adam olduğunda krallığı amcasından geri almak ister. Bunun içinse uzak bir diyarda bulunan altın postu ele geçirmesi gerekmektedir. Zeus’a kurban edilen koçun altından olan postu Ares’ e adanmış bir korulukta saklanmaktadır.

Ege Denizi’nden yola çıkan İason ve adamları, Altın Post’u alıp Yunanistan’a getirmek için Colchis’e (Gürcistan’ın Karadeniz kıyısındaki bir bölgesi) gelmişlerdi. İason, Yunan mitolojisinde altın postu arayan Argonotların önderidir. Argonotların gemisinin adı “Argo” olmasından dolayı onlara Argonotlar denmiş.

Medea Heykeli, Batum

Uzun ve çok zor bir yolculuktan sonra Aiet’in güçlü ve zengin krallığına varırlar. Kral, Yunanlı kahramanları saygıyla karşılar. Aiet, İason’ un şartlarını yerine getirmesi halinde Altın Postu Yunanlılara vermeye razı olur. Lason önce ateş püskürten öküzlere boyun eğdirip, başlarına boyunduruk geçirecek ve büyük bir tarlayı sürecektir. Sonra Lason’ un ejderhayı öldürmesi ve onun dişlerini toprağa ekmesi gerekir. Bu dişlerden savaşçılar çıkacaktır. Lason’ un bu savaşçılarla savaşması ve onları yenmesi gerekir.

Bu şartları, Aiet’in dışında kimsenin yerine getirmesi mümkün değildir. Bir büyücü olan Kralın kızı Medea, ilk görüşte İason’ a âşık olmuş ve ona yardım etmeye karar vermiştir. Medea’nın yardımıyla, Lason başarılı olur ve Kraldan Altın Postu ister. Kral, durumu anlar ve “Altın Post”u vermez. Bunun üzerine, Medea Hypnos’la (uyku) işbirliği yaparak postu koruyan ejderhayı uyutur ve Lason’ a bir mızrak verir. Ejderhayı öldüren Iason Altın Postu ele geçirir. Argonatlar, Medea’yı ve onun erkek kardeşini yanlarına alıp, gemilerine atladıkları gibi Yunanistan’a doğru yola çıkarlar.

Media’ nın hikayesi böyle devam eder. Yunanistan’ a gider çocukları olur, geri dönmek ister vs. Biz efsaneden çıkıp yeniden gezimize dönelim. Yoksa efsane bizi alır Yunanistan’ a kadar götürür ve akşamı Media ile yaparız.

Batum’ un ikinci önemli heykeli ve bu heykele konu olan aşk hikayesi ALİ ile Nino arasında geçen ve Batı’ nın Romeo ve Jüliet’ ine rakip olacak özellikler taşır. Ali ile Nino” Kurban Said’in başyapıtıdır ve ilk kez 1937’de Viyana’da yayınlanmıştır. Yüzyılın ölümsüz aşk romanlarından biri olarak değerlendirilmiş. Roman, farklı dinlere, kültürlerine ve savaşa rağmen birbirlerine tutkuyla bağlı kalan Ali ile Nino’nun öyküsünü anlatır. Bu öyküyü, heykeltıraş Tamara Kvarnatze yaptığı muhteşem heykel ile ölümsüzleştirmiştir.

Batum’ un bir ilginç yapıtı da Maksim Gorgi ve Andrea Çehov’ un eserlerini yazdığı evdir. Gorgi en önemli eserlerini bu evde yazmıştır. Batum turu böyle devam ediyor. Batum Resmi binalarında ve meydanlarda iki ayrı bayrak dikkatimizi çekiyor. Batum Gürcistan’ ın ACARYA özerk bölgesinin başkenti. Gürcü’ den Acar var. Acarya’ nın bayrağı farklı, Gürcistan’ ın bayrağı farklı. Hedefimiz Rize’ de konaklayacağımız Dedeman Hotel.