Kırklareli’de kavun üretimi

926

Kırklareli İli birçok sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli toprakları olan bir il’ dir. Genelde bağcılık ön plana çıktığı için bağ şehri olarak bilinir. Bunun içinde Kırklareli’ nin bir ismi Bağ şehri anlamına gelen Lozengrad olarak bilinir. Ancak tarlalarımızda bağcılığın yanında bağçecilik te önemli bir yer tutmasına rağmen hak ettiği ilgiyi göremez. Kırklareli Lozengrad olmadan önce KARPODAİMOND (her türlü meyve ve sebzenin yetiştiği yer)  olarak bilinirdi.

Bağ ve bağçe tarımında köylünün adına bostan ekimi dediği kavun- karpuz üretimi de önemli rol oynar.  Bugün Kırklareli her ne kadar üzüm ile anılsa da KAVUN üretiminin de çok önemli ve hatta üzümden daha fazla bir payı vardır. Edirne İstatistik Bölge Müdürlüğünün hazırladığı raporda Kırklareli kavun üretimi ile ilgili bilgiler dikkat çekmektedir.

Biz sizlere kavun’ u biraz olsa tanıtalım ve faydaları hakkında bilgi sahibi olabilmek için derlediğimiz bilgilerin özetini sizlere sunuyoruz.

Kavun’ u nasıl tanırsınız dersek, hani top şeklinde genelde sarı renkli ve içi çekirdekli, tek yıllık ve gövdesi biraz tüylü olan bir bitkidir.

Bakın kavun ne kadar faydalı imiş okuyup görelim.

Kavunun Sağlığa Faydaları

Çok lezzetli bir tadı olan kavunun tadı ve aroması içerdiği birçok vitamin ve mineraller yardımıyla da çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunur. Hazmı kolay olduğu için sindirim sistemi için faydalı bir meyvedir. Bunun yanından içerdiği zengin miktarlardaki besinlerin yardımıyla genel anlamda sağlığımız ve bağışıklık sistemine katkıda bulunur.Kanseri önleyici özelliği olan karpuz aynı zamanda çağımızda çok sık rastlanan kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelmektedir.Stresle mücadele etmemizde yardımcı olabilir. Göz sağlığını koruyan nadir besinlerden bir tanesidir. Kavunun faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kavun kırmızı kan hücrelerini uyararak bağışıklık sistemini canlandırır.  C vitamini açısından zengindir. Bu özelliğinden dolayı vücuda saldırıda bulunan yabancı maddelerin ve bakterilerin bu saldırılarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücutta serbest radikallere karşı mücadeleyi arttırır.

Kavun  Kalp ve Damar Sağlığını Korur:  Potasyum bakımından oldukça zengin olan kavun, bu özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan kalp ve damar sağlığını korur. Bunun yanında vücuda zarar veren hipertansiyonu engelleyen sodyum içermektedir.Kan inceltmeye yardımcı olan maddeleri içeren kavun bu özelliği yardımı ile ayrıda kalp sağlığına fayda sağlar.  Bol miktarda içerdiği folatlar ise kalp krizi riskini azaltır, C vitamini ise alterlerin sertleşmesini engeller.

Kavun Kanseri Önleyebilir: Kavun, C kanserle etkili bir şekilde mücadele etmek ve vücuttan serbest radikalleri etkisiz hale getirip atmaya yarayan beta-karoteni ve C vitaminini yüksek miktarda içerir. Bu özelliği sayesinde vücut hücrelerine saldıran ve kanserin büyümesine neden olan serbest radikallerin etkisini azaltır.

Kavun Stresle Mücadele Etmeye Yardımcı Olur: Kalp atışının normalleşmesini sağlayan kavun böylece beyne giden oksijen artışını sağlar. Beynin daha fazla oksijen almasını sağlayan diğer özelliği ise bol miktarda potasyum içermesidir. Bunun yanında kan basıncını düzenleyerek sinir sisteminin rahatlamasını sağlamaktadır. Bütün bu özellikleri sayesinde kavun, oksidatif stresten kaynaklanan hücre ölümlerini engeller.

SARANTA HABER