Kırklareli’de “Tarım ve Gıda TeknoParkı” kurulmalı (2)

447

Bir önceki sayımızda Kırklareli’de Tarım TeknoParkı kurulması konusunda biz yazı yazmıştık. Bu konuda bir çok kesimden geri dönüşler aldık. Hemen hemen herkesin hem fikir olduğu ve olumlu gördüğü “TarımTekno Parkı” Kırklareli ve Trakya için çok geç kalmadan bir an önce adımlarının atılması, yatırımlarının yapılması gereken bir konu.

Görüş bildirenlerin ve “Tarım Tekno Parkı” ile çok yakından ilgilenen bir kesimin ortaya koyduğu bir başka görüş ise daha da ufuk açıcı ve göz ardı edilmemesi gereken bir meseleydi.

Biz olaya bir önceki yazımızda (Kırklareli’de “Tarım TeknoParkı” kurulmalı) başlangıç olması için sadece TARIM olarak bakmıştık ama görüş bildirenlerin de belirttiği gibi tarım ve “GIDA” birlikte ele alınması gereken ve ayrılmaz bir bütün. “Tarım Tekno Parkı”nda tarımla birlikte GIDA’nın da işin içinde olması gerektiği ve birlikte inovasyon gerektirdiği bir gerçek.

Bu konuda Kırklareli’de öncü olan ve çok ciddi GIDA yatırımları yapan firmalarımız var. Önceki yazılarımızda “Kırklareli’nin yıldızları parlayan “Yeşil Start-up”ları” olarak bunlardan bahsetmiştik. (Kırklareli’nin yıldızları parlayan “Yeşil Start-up”ları sessiz sedasız uçuşa geçiyor)

Kırklareli olarak tarımda olduğu kadar GIDA’da da belli bir yol katetmişliğimiz ve yeterince tecrübemiz var. Bu tecrübelerden de yararlanarak TARIM TEKNOPARKI’nın TARIM VE GIDA TEKNOPARKI olarak kurulması daha doğru olacaktır.

Kırklareli gıda konusunda da gastronomi konusunda da çok çeşitliliği ve zengin bir mutfak kültürü ile bilinmektedir. Çok kültürlülüğün verdiği bu nimetlerden yeterince faydalanmak ve bir sonraki adım olarak bu zenginliği de kullanarak inovasyonlar gerçekleştirilebilir.

Aslında Kırklareli bir sanayi şehri olarak görmek pek de doğru bir bakış açısı değil. Zira Kırklareli sanayi şehrinden ziyade bir TARIM ve GIDA şehri. Kırklareli’nin geleceğini sanayi de değil de TARI ve GIDA’da aramak ve buna göre gelecek planları yapmak daha doğru olacaktır.

Verimli toprakları, zengin doğal habitatı ve yine zengin kadim bir mutfak kültürü ile Kırklareli diğer illerden hep bir adım önde olmuştur. Ama ne yazık ki bu zamana kadar tüm bunları değerlendirememiş ve bu şehrin zenginliklerini kullanarak ileriye dönük bir adım atamamışız.

TARIM ve GIDA TEKNOPARKI ile Kırklareli’de inovasyona dönük bir atılım yapılırsa; Kırklareli peyniri, hardaliyesi, bağları, doğal olarak yetişen ve yetişebilecek bir sürü gıdası, Kırklareli’de üretilip ülkenin en ücra köşelerine kadar ulaşan ürünleri ve daha nice saklı kalmış ürünleri ile hakettiği yere gelecektir.

Yeter ki; TARIM ve GIDA TEKNOPARKI Kırklareli’ye kazandırılsın ve çiftçilerimize, üreticilerimize gelecek için örnek bir inovasyon merkezi olsun. Daha önce yaşadığımız acı tecrübelerdeki gibi “istemezük” denilip, önü kesilmesin…