Kırklareli’de “Tıbbi Aromatik Bitkiler Paneli” düzenlendi

401

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırklareli Ziraat Odası ve Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilciliği ile birlikte 12.02.2020 tarihinde Kırklareli Üniversitesi Kültür Merkezinde saat 13:30’da “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Paneli” düzenlendi.

Düzenlenen panele Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Funda Eylem ÖZEL, Edirne ve Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Şube Müdürleri ve teknik personel, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Sayın Ekrem ŞAYLAN, Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Sayın Dr.Erol ÖZKAN, İlçe Müdürlüklerimiz, Sivil Toplum Örgütleri, ilimiz kurum yöneticileri, teknik personel, çok sayıda üretici ve konuya merak duyan halkımız ile basın mensupları katılmıştır. Katılımcılara katılım belgeleri takdim edilmiştir.

Açılış konuşmasını yapan Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürü Funda Eylem ÖZEL, üç kurumun işbirliği ile düzenlenen bu panelin üreticilerimizin tıbbi ve aromatik bitkiler konusundaki bilgi ihtiyacına önemli ölçüde cevap vereceğini, ilimizde özellikle lavanta üretiminde önemli gelişmeler olduğunu, üretim alanımızın 495dekara ulaştığını, Sayın Valimizin destekleriyle yeni projeler uygulanacağını ve özellikle kıraç arazilerin değerlendirilmesi için alternatif  bir ürün olduğunu aktararak üretim sürecinde Müdürlük olarak her zaman çiftçilerimizin yanında olacaklarını ifade etmişlerdir.

Moderatörlüğünü Ziraat Mühendisleri Odası İl Temsilcilisi Dr.Erol ÖZKAN’ın yaptığı söz konusu panele Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Ali SAĞDAŞ, yine Isparta ilinden Lavanta Üreticisi Huriye TEZCAN, Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Ziraat Yüksek Mühendisi Önder AYYILDIZ, ilimiz Demircihalil köyünde lavanta üreten Ayça ÖZER panelist olarak katılmışlardır.

Panelde Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Ziraat Yüksek Mühendisi Önder AYYILDIZ yaptığı sunumda lavanta bitkisi hakkında teknik bilgiler ile Trakyadaki mevcut durumu; Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Ali SAĞDAŞ Isparta ili Keçiborlu ilçesi Kuyucak köyünde yaşanan lavanta başarı hikayesini, ilimiz lavanta üreticilerinden Ayça ÖZER ise bu işe nasıl karar verdiğini ve üretim sürecini katılımcılara aktarmışlardır. Panelde ayrıca Isparta ilinden gelen önder kadın çiftçi Huriye TEZCAN’ın başarılarla dolu yaşamını anlatan bir video izlettirilmiştir.

210 kişinin katılım sağladığı panel soru-cevap bölümünün ardından plaket töreni ile sona ermiştir.