Kırklareli’de Hırsızlık Olayları – 2

519

AT ARABALARI VE HIRSIZLAR -2-

Kırklareli’nde son zamanlarda artış gösteren hırsızlık olaylarında maalesef at arabaları önemli rol almaya başladı. Yıllar önce Belediye Meclisi aldığı bir karar ile at arabalarının şehir içinde kullanımını yasaklamış, araba sahiplerine bedelleri ödenmek suretiyle, ( o yıllar için iyi bir para olan 2.500.tl ödenmiş, o para ile ufak bir motorlu araş alınabiliyordu) arabaları satın almış ve imha etmiştir. Ancak arabalarda kullanılan AT’lar sorun olmaya devam etmiştir. Sahipleri tarafından başı bozuk bırakılan at’lar mahalle aralarında tehlike saçmaya devam etmiştir.

Son zamanlarda at arabalarında yine bir artış gözlenmektedir. Bu artışla birlikte mahalle aralarında çöp toplamak amacı ile gezmeye başlayan at arabaları hırsızlık olaylarına karışmaya başlamıştır. Önceleri inşaatlarda çalınan tahta, kalas, demir gibi malzemelere son zamanlarda ev soygunları da eklenmiştir.

Yaklaşan seçimler ile birlikte boy deposu olarak görülen bu kişilere siyasi amaçla göz yumulması kabul edilecek bir durum değildir. Siyasi tavizlerin sonu sosyal olaylara sebep olmaktadır. At arabası sahipleri aldıkları bu taviz ile birlikte daha küstahlaşmış ve kendilerine müdahale etmek isteyen vatandaşlarla saldırmaya başlamışlardır. Yakında istenmeyen bazı kavgalara şahit olursak hiç sürpriz olmaz.

At arabalarını satın almak ve kırmakla bu işin çözülemeyeceği belli olmuştur. Orta da kalan ve açlığa mahkum edilen at’lar sorunun bir başka boyutunu oluşturdukları için öncelikle at’lara bir çözüm bulmak gerekir. Tekerleğin icadı ile birlikte insanoğlunun binlerce yıllık en sadık dostu olan at’ları sokağa ve açlığa bırakmamız düşünülemez elbette. Hayvan hakları savunucuları bu konuda bir platform oluşturmalı ve at’lara mutlaka kalıcı bir çözüm bulunmalı. Belediyenin yapmış olduğu köpek barınağı gibi bir çözüm belki zor ve maliyetli görünse de imkansız değildir. At’lar içinde bir koruma barınağı düşünülebilir.

Binlerce yıllık kadim dostumuz kendilerine sunulan bu iyiliği karşılıksız bırakmaz elbette. At dostlarımızı eğiterek Kırklareli için düzenlenecek güzergahlara AT SAFARİ şeklinde geziler düzenlenebilir. Hem gençlerimiz Kırklareli’nin doğal güzelliklerini tanıma fırsatı bulur, hem de At’lar ile birlikte onları besleyen, eğiten, çalıştıran kişiler ve de tabii ki at’larımıza iş sahası açılır.

Kırklareli’nin keşfedilmeyi bekleyen doğal güzellikler, KULA-ÇAĞLAYIK, ELMACIK-KAIKÖY, KEŞİRLİK-KOCAYAZI, BEYPINAR-ÇUKURPINAR ve DUBNİSA MAĞARASI gibi inanılmaz doğa güzellikleri bir başka bakış açısı ile gezilebilir ve il turizmine katkısı olur.

Böyle bir proje ile hem at’larımız daha özgür ve hak ettikleri sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşur, hırsızların elinde oyuncak olup zorla hırsızlara alet olmaktan kurtulurlar, hem de ilimiz turizmi farklı bir ivme kazanır.

Böyle bir projeyi hayata geçirmek için oluşacak kamu ve sosyal medya ilgililerine her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu belirtiriz. Amaç üzüm yemek ise… hadi buyurun sofraya.

Mustafa Karaca – 28.11.2018