Kırklareli’nin Doğal ve Kültürel Zenginlikleri Üzerine

1064

Sekiz bin yıllık geçmişi olan Kırklareli coğrafi konumu, doğal ve kültürel zenginliği itibariyle tarihin şanslı yerlerinden biridir. Avrupa’ nın ilk KÖY’ ü burada kurulmuştur. Mülkiyet fikri burada doğmuştur. Yer altı su ve maden kaynakları açısından önemli özelliklere sahiptir. Trakya’ da birkaç ana dere’ nin başlangıç yerleri Kırklareli’ nde dir. Dünyan’ nın büyük devletlerinden ROMA’nın BATI ve DOĞU OLARAK İKİYE AYRILDIĞI SINIR Kırklareli’ nde yer almaktadır. Trakyalılar’ ın yılda bir kez gidip yıkandıkları, günahlarından ve hastalıklarından arındıklarına inandıkları soğuk ve sıcak akan TEAROS KAYNAKLARI Kırklareli’ nde dir. Şunu da söyleyelim, tarihin en uzun içme suyu kanalı Kırklareli’ nde bulunmaktadır.

Kırklareli, tarihte ormanlarında ilk AV TURİZMİ ‘nin başladığı yerdir. Osmanlı Sultanları Kırklareli Ormanlar’ ında birkaç ay süren av sezonları düzenlerler ve av partilerine 25-30 bin kişi katılırdı. Tarih, Kültür ve Doğa zenginliği yanında Kırklareli çok ünlü kişilerde yetiştirmiştir. Mesela tarihin dördüncü köle hareket ve savaşını başlatan Spartaküs, Kırklareli topraklarından tarih sahnesine çıkmıştır. “ ÖZGÜRLÜK SAVAŞÇISI “ olarak isim yapmıştır. Ve yine Türk Gölge Oyunu’ na adını veren Osmanlı Devleti’ nin ilşk sanatçısı ve ilk idam ettiği sanatçı KARAGÖZ bir Kırklareli insanıdır. Çağdaş Yunan Edebiyatı’ nın kurucusu VİZYONOS, VİZE’ de doğmuştur.Ünlü Pers Hükümdarı DARİOS (DARA) İmparatorluğu’ nu simgeleyen üç sütundan birini KAYNARCA’ ya dikmiş ve Anakara Hükümdarı olduğu mesajını MÖ 513 YILINDA burada vermiştir. Tarihte İran Sarayı’ nda şiir okuyan şair Kırklareli’ nin ünlü kişilerinden biridir. Cumhuriyet’ in ilk arkeolojik kazıları 1936 yılında Kırklareli’ nde başlatılmıştır.

Kırklareli orman ve bitki örtüsü bakımından da zengin bir yerdir. Meşe cinsi ormanların hakim olduğu Kırklareli’ nde tarihin en ihtiyar dağları bulunmaktadır. Istıranca Dağları Dünya’ da bu tür dağların başında gelmektedir. Trakya’ nın hemen bütün su kaynakları bu dağlarda yer almaktadır.Osmanlı Devleti’ nin ilk Demir Dökümhanesi bu dağların içinde DEMİRKÖY’ de bulunmaktadır. Dünya’ nın sayılı ve Türkiye’ nin en büyük SUBASAR (LONGOZ) Ormanları Kırklareli’nin İĞNEADA Kasabası’nda bulunmaktadır. KIYIKÖY (Midye)  ve VİZE tarihin en eski yerleşim merkezlerinden Kırklareli’ nde yer almaktadır. Romalılar’ ın Traaakya’ daki ünlü mermer ocakları Kırklareli’ nde bulunmaktadır.

Kırklareli tarihte en çok ismi olan yerlerin başında gelmektedir. Bugüne kadar 19 ismi olduğu ve bu isimlerden ikisi ile tarihte isim yapmıştır. LOZANGRAD (Bağ Kasabası), VİNİGRAD (Meyve Cenneti) gibi başta gelen isimleri vardır. HARDALİYE adlı meşrubatı ise kendine özgüdür.

Kırklareli, Cumhuriyet’ in eğitim ve öğretimde, endüstrileşmede, kalkınmada önde gelen illerindendir. Cumhuriyet Tarihi’ nin ilk şeker fabrikası (ALPULLU ŞEKER FABRİKASI ) Alpullu’ da kurulmuştur. Türkiye’ nin ve Trakya’ nmın ilk çocuk yuvası Kırklareli’ nde açılmıştır. Osmanlı’ da ilk çocuk bakım yurdu’nun VİZE’ de kurulduğu bilinmektedir.

Görülüyor ki Kırklareli bütün kültürel, ekonomik, sosyal ve doğal alanlarda anlı ve şanlı bir il olarak dikkati çekmektedir.

(NOT: Bu yazı yazarından izin alınmadıkça bütünüyle yada kısmen de olsa alıntı yapılamaz. Bütün hakları saklıdır.)